Annonce
Politik 7. sep. 2010 KL. 11.45

Oppositionen stormer regeringens plan om nulvækst

Folketinget har taget hul på den første behandling af finansloven.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Som en anden skoleklasse er Folketingets medlemmer i dag samlet i Christiansborgs landstingsal for at førstebehandle næste års finanslov.

Og debatten var ikke mange minutter gammel, før banen var kridtet op til verbal slåskamp om Danmarks økonomi.

Venstres finansordfører Jacob Jensen åbnede ballet med en joke om Socialdemokraterne og SF's økonomiske udspil 'fair løsning'.

»Det kan ikke have taget meget mere end 12 minutter at udarbejde den økonomiske plan, som S og SF fremlægger. Oppositionen har ændret økonomisk politik konstant det seneste år. Det er pinligt og utroværdigt i højeste potens«, siger Jacob Jensen.

Oppositionen tror ikke på nulvækst
Oppositionens fokus ligger et helt andet sted i dagens debat i landstingssalen. De vil hellere diskutere målet om kommunernes nulvækst - en vigtig del af regeringens finanslovsudspil.

LÆS OGSÅHjort tror stadig på nulvækst

»Det offentlige forbrug stiger og stiger, og dermed skrider nøgletallene under regeringen. Alt tyder på, at kommunerne ikke kan kapere de nødvendige besparelser. Hvad har regeringen tænkt sig at gøre for, at de økonomiske forudsætninger i den egen økonomiske plan holder?«, spørger Morten Bødskov, finansordfører for Socialdemokraterne.

LÆS ARTIKEL 26 kommuner vil hæve skatten

Oppositionens anklager om nedskæringer i kommunerne bider Venstres finansordfører dog ikke på.

»Det er underligt at tale om besparelser i kommunerne, når fakta er, at det statslige tilskud er vokset år for år«, siger Jacob Jensen.

SF fortsætter i samme rille som det andet store oppositionsparti Socialdemokraterne.

»Hvad vil regeringen gøre for, at nulvæksten overholdes? Vil I låne flere penge for at rette op på den synkende skude?«, vil SF's finansordfører Ole Sohn videre.

V: Der er ikke tale om besparelser
Venstres Jacob Jensen forklarede, at han anerkender det seriøse arbejde, der bliver foretaget i kommunerne. Han mener, at kommunernes midler skal bruges mere kvalificeret.

»Kommunerne får flere og flere penge, men vi kan ikke blive ved med at stikke hånden ned i skatteborgernes lomme. Vi har lavet en aftale med kommunerne om budgetter, og det må vi anerkende«, siger Jacob Jensen.

Mens oppostionen og regeringen bokser om, hvorvidt der er tale om kommunale besparelser eller ej, spørger SF, om kommunernes økonomiske situation kan undgå at gå ud over den velfærd, borgerne møder ude i kommunerne.

LÆS OGSÅHjort indkalder borgmestre til alvorlig snak

»Forudsætningen for regeringens økonomiske plan er, at man kan holde en nulvækst. Jeg vil bare gerne have be- eller afkræftet, om det går det ud over kerneydelserne i velfærden? Går det ikke ud over velfærden, at man lægger kommunerne i jerngreb?«, siger Astrid Krag, SF's næstformand for Folketingsgruppen.

»Det er lige groft nok at kalde det et jerngreb, når man hvert år har tilført kommunerne flere penge. Men vi vælger alligevel at holde det historisk høje niveau i ressourcetildelingen til kommunerne. Vi er klar over, at der skal penge til. Men nu har vi nået et niveau, der er så højt, at det på høje tide at gøre noget«, svarer Jacob Jensen.

Førstebehandlingen af finansloven fortsætter resten af dagen.

Annonce
Annoncer
Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Medier
27. maj. KL. 13.47
suveræn. Svenske Loreen i konfettiregn efter den overbevisende sejr ved aftenens Melodi Grand Prix. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang

Melodi Grand Prix skal ikke ændres, selvom Danmark fik bundplacering.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe