Annonce
Politik 23. sep. 2010 KL. 07.38 opdateret 23. sep. 2010 KL. 11.24

Ny bog: Regeringen beordrede belastende oplysninger slettet

Sagen om overbetaling til privathospitaler blusser op igen. Hvis anklager passer, er det en skandale, siger mediejurist.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Hospitalssagen

Har regeringen forsøgt at skjule, at der blev indført for høj betaling til private sygehuse, mens Lars Løkke Rasmussen (V) var sundhedsminister?

Har Lene Espersen (K) forsøgt at skjule, at der fandtes en rapport fra Sundhedsministeriet, der dokumenterede, at taksterne var unødvendigt høje?

Det mener oppositionen, mens regeringen fastholder, at den ikke har noget at skjule.

FAKTA Derfor er sagen vigtig

SØG SELV Gå på jagt i dokumenter fra Sundhedsministeriet

DOWNLOAD Hent dokumenterne til din computer (er pakket som zip-fil og fylder 236 mb)

Den langvarige sag om overbetalingen af privathospitaler i forbindelse med VK-regeringens ’udvidede frie sygehusvalg’ truer nu igen statsminister Lars Løkke Rasmussen (V).

Ifølge en ny bog blev embedsmænd i Sundhedsministeriet og andre ministerier i foråret sidste år beordret til at slette alle mail om en intern rapport, der angiveligt dokumenterede, hvorledes priserne til privathospitalerne var 25 procent for høj.

Ligeledes fik embedsmænd i Sundhedsministeriet besked på at »koordinere med andre ministerier for at sikre, at de mail, som bliver slettet det ene sted, også bliver slettet det andet«.

Det skriver journalist Tanja Frederiksen og valgforsker Sigge Winther Nielsen i bogen 'Projekt Løkke', der bygger på interview med mere end 200 personer i og omkring regeringen og centraladministrationen.

Ekspert: Potentiel skandale
Hvis oplysningerne i bogen er korrekte, er der både tale om et brud på loven og med grundlæggende forvaltningsprincipper, siger eksperter, Information har talt med.

»Hvis det passer, er det en skandale,« vurderer mediejurist Oluf Jørgensen fra Danmarks Journalisthøjskole over for Information.

LÆS OGSÅPresset Løkke offentliggør hemmeligt dokument

»Det er fuldstændig undergravende for offentlighedsloven. Det her er mailudveksling mellem styrelser og ministerier, og det er en sag, der har meget stor samfundsmæssig og offentlig interesse. Når dokumenter, som offentligheden har krav på, bliver slettet, så er det i lodret strid med offentlighedsloven,« siger han til Information.

Juristen understreger, at det er en yderligere skærpelse, at flere medier inden sletningen havde søgt aktindsigt i oplysningerne.

LÆS OGSÅLøkke: Det er en storm i et glas vand

Oplysningerne i bogen får også professor i offentlig forvaltning, Jørgen Grønnegård Christensen til at »spærre øjnene op«.

»Hvis det er rigtigt, så er det politisk set stærkt belastende. Det er helt givet, at det strider mod principperne for, hvordan man skal handle i den offentlige forvaltning,« siger han til Information.

LÆS OGSÅLøkke får voldsom kritik i betændt sag om privathospitaler

Det har i en tidligere version af denne artikel fremgået, at også Finansministeriet slettede intern mail. Men det fremgår ikke af bogen 'Projekt Løkke'. Vi beklager fejlen.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer
Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Medier
27. maj. KL. 13.47
suveræn. Svenske Loreen i konfettiregn efter den overbevisende sejr ved aftenens Melodi Grand Prix. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang

Melodi Grand Prix skal ikke ændres, selvom Danmark fik bundplacering.

Annoncer
Annoncer

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe