Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Regeringen indfører syvdages-regel i sin ghettoplan
Trio. Tre af ministrene ved fremlæggelsen af regeringens ghettoplan: Socialminister Bendikte Kiær (K), beskæftigelses Inger Støjberg (V) og undervisningsminister Tina Nedergaard (V). - Foto: Jens Dresling
Stribe af ministre præsenterer den nye plan for ghetto-områderne.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Hovedpunkter i GHETTOEN TILBAGE TIL SAMFUNDET
Hurtigere sagsbehandling, når unge begår kriminalitet
Mulighed for betinget notering på straffeattesten
Udvidet adgang til tv-overvågning
Styrkelse af udslusningen fra fængslerne
Ny national plan for politiindsatsen
Børn, der ikke kan snakke dansk, tvinges i børnehave
Alle børn skal kunne læse ordentlig dansk ved udgangen af 2.klasse
450-timers reglen ændres - ægtepar skal arbejde 250 timer årligt for at modtage kontanthjælp
Jobcentre i ghettoerne
Nytilkomne flygtninge må ikke flytte ind i ghetto-områderne
Ghetto-områder
• Andel af beboere uden tilknytning til arbejdsmarked eller uddannelse (40 pct.)
• Antallet af beboere dømt for overtrædelse af straffeloven, våbenloven og lov om euforiserende stoffer (270 dømte pr. 10.000 beboere)
• Andelen af indvandrere og efterkommere fra ikke-vestlige lande (50 pct.).
• Der bor ca.68.000 beboere i de 29 ghetto-områder
Den gode vilje er ikke nok til at løse problemerne i ghetto-områderne. Derfor sætter regeringen nu mere massivt ind, end de nogensinde har gjort.
Sådan lød det fra socialminister Benedikte Kiær (K), da hun præsenterede regeringens samlede ghetto-udspil, hvor Venstre og de konservative især retter fokus mod ghetto-områdernes unge kriminelle.
Læs hele regeringens udspilGhettoen tilbage til samfundet (eksternt link)
Hurtig konsekvens af kriminalitet
I regeringens ghetto-plan er et af tiltagene, at der fremover skal være hurtigere behandling af sager, hvor unge begår kriminalitet. Det fortalte justitsminister Lars Barfod (K), der var blandt de i alt fem minister, som sad med ved pressemødet i Socialministeriet ved Holmens Kanal i København.
»Når man pågriber unge, der begår alvorlig kriminalitet, skal sagen være færdiggjort inden syv dage. De unge skal mærke, at der er konsekvens og en hurtig ingriben«, sagde justitsminister Lars Barfod (K) på pressemødet.
LÆS MEREKriminelle unge skal hurtigere kunne få en ren straffeattest
I ghetto-udspillet giver regeringen også en ekstra chance til unge, der har begået kriminalitet. Dette skal gøres ved at indføre regler om, at unge under 18 år kan få en såkaldt betinget notering på straffeattesten. Hvis en ung knægt eksempelvis bliver taget i at stjæle, bliver det først en plet på straffeattesten, hvis kriminaliteten bliver gentaget, inden der er gået tre år.
Regeringen vil også styrke udslusningen fra fængslerne, så tilflyttere til ghetto-områderne fremover ikke netop har afsonet en fængselsdom. Herudover vil regeringen inden 1.januar være klar med en ny national plan for politiindsatsen i ghetto-områder.
LÆS OGSÅS ser politichefs ghetto-kritik som skæv
250 timers arbejde
På beskæftigelsesområdet er et af regeringens ghetto-tiltag, at den nuværende 450-timers regel bliver ændret. Reglen betyder lige nu, at et ægtepar hver især skal have arbejdet 450 timer i en periode over to år for at modtage kontanthjælp.
LÆS OGSÅGhettofamilier får forbud mod familiesammenføring
Men det betyder ifølge beskæftigelsesministeren, at kontanthjælpsmodtagerne skyder deres arbejdsengagement til den allersidste del af perioden. Derfor bliver 450-timers reglen nu ændret, så et ægtepar fremover skal arbejde 250 timer årligt.
»Det er fuldstændig uacceptabelt, når ghetto-beboernes eneste kontakt til det danske samfund er, når den månedlige check kommer ind af døren«, sagde Inger Støjberg (V).
Et andet tiltag på beskæftigelsesområdet er regeringens ønske om, at flere jobcentre bliver placeret i ghetto-områderne.
LÆS OGSÅ»Hvor vover I at kalde min boligafdeling en ghetto?«
Danskkundskaber skal styrkes
Som socialminister Benedikte Kiær indledte med at sige, skal en del af kampen mod ghettoerne også kæmpes i de danske folkeskoler.
Regeringen har tidligere på efteråret annonceret, at de ønsker en længere skoledag for de yngste elever i skolen. Og dette forslag var med på pressemødet, hvor undervisningsminister Tina Nedergaard (V) også kunne fortælle om regeringens målsætning om, at alle børn skal kunne læse ordentlig dansk, når de går ud af 2.klasse.
Se også
12.000 fans var mødt op i Tivoli for at hylde Emmelie
12.000 fans strømmede søndag eftermiddag til Tivoli for at hylde deres grandprixstjerne.
Blodig aktion: Assads styrker indtager vigtig strategisk by
Dansk stjernefrø på den røde løber: »Det er bare om at gribe øjeblikket«
Sara Hjort og Benjamin Boe Rasmussen er med i hollandsk palmefilm i Cannes.
Unicef: Kampen mod omskæring af piger går den rigtige vej
10.000 afrikanske landsbyer er gået ind i kampen mod pigeomskæring.
Chelsea fuldender en perfekt uge
Pilen peger i regning af bundseedning til FCK
Tysk tv-serie går tæt på nazisterne, men ikke på svarene
Den tyske tv-serie 'Vores mødre, vores fædre', der går tæt på menneskene bag hagekorset, skaber debat.
Ulvens venner frygter for hævnlystne bukkejægere
Vådt marathon fik mindre opbakning: »Det var skidt for publikum«
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
30. apr. KL. 14.19 TV Sigge Winther om SF: Det er som at se på et trafikuheld i slowmotion
Basim og Blachman værter på næste års internationale Melodigrandprix
Din nabos musikanlæg