-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





DF jubler: Vi får den strammeste indvandringspolitik i Europa
Regeringen og DF har indgået en ny udlændingeaftale.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Fakta om udlændingeaftalen
Regeringen og Dansk Folkeparti har lavet en ny udlændingeaftale som blandt andet betyder:
Kilde: Ritzau
Regeringen og Dansk Folkeparti har lavet en ny udlændingeaftale som 'moderniserer' reglerne om familiesammenføring og specielt den såkaldte 24-års-regel.
Reglen om, at man skal være over 24 år, for at få sin ægtefælle til Danmark, skal således suppleres af et pointsystem, som skal gøre det lettere at få veluddannede, veltalende og erhvervsaktive til landet.
Omvendt bliver det sværere for dem, som ikke lever op til dette. Samtidig kræves der nu en bankgaranti på 100.000 kroner for at få sin ægtefælle hertil.
»Vi kræver et vist antal point til dem over 24 år, og et højere antal point til dem under 24 år«, siger integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V).
Birthe Rønn: Flere grunde til en stramning
Selv om Birthe Rønn Hornbech direkte adspurgt ikke vil tage stilling til, om ændringen er en stramning, så afholder det hende ikke fra bruge det ord, når hun skal beskrive formålet med aftalen.
»Der er af flere grunde behov for en stramning: Vi har jo stadigvæk nogle parallelsamfund, og nogle hvor det endda går meget langsomt med integrationen, og vi vil gerne give integrationen et puf«.
»Samtidig vil den fremlagte politik også bidrage til vækstpolitikken, samt til at børn af indvandrere lettere bliver integreret, når deres forældre i højere grad er integrationsapparat«, siger integrationsministeren.
DF: Vi er foregangsland i Europa
Dansk Folkepartis integrationsordfører, Peter Skaarup, lægger dog ikke skjul på, at den nye aftale er en sådan stramning.
Peter Skaarup kan ikke komme i tanke om andre europæiske lande, hvor det nu er sværere at få en ægtefælle til landet.
»På stående fod ikke. Det er jo sådan, at Danmark takket være regeringen og Dansk Folkepartis politik har været foregangsland i Europa for en række vigtige beslutninger om indvandringspolitikken«, siger Peter Skaarup.
VK-regeringens støtteparti er samtidig kommet igennem med kravet om, at der nu laves en undersøgelse af, hvad indvandring koster det danske samfund.
Per Ørum Jørgensen (KD) er ikke med i aftalen, men han vil stemme for den.
LÆS ARTIKERFinanslov skal bane vej for ny 24-års regel
ritzau
Se også
18-årig finne fik ideen kort før drabene
En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.
Brand i skrotlager udløser sirenealarm i Holbæk
Et bjerg af skrottede biler står i flammer i Holbæk.
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole
Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.
Stod Gud bag Breiviks massemord?
Konservative har lagt sig i spidsen af græsk parlamentsvalg
DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang
Melodi Grand Prix skal ikke ændres, selvom Danmark fik bundplacering.
Så meget kan Caras pengegave vokse
Konfirmander kan få op mod 15 gange så meget i rente på deres konfirmationspenge ved at vælge det bedste tilbud.
Ung bilist fængslet: Kørte mindst 142 km/t i dødsulykke
Farten i ulykken ved Tommerup var oppe på 142 km/t, da 19-årig kørte galt og var årsag til passagers død.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips