-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





SF-vælgere flygter til Enhedslisten
Strategi. Villy Søvndal har kørt et tæt parløb med Helle Thorning-Schmidt og Socialdemokraterne, men det koster vælgere. - Foto: Jens Dresling (arkivfoto)
Pointsystem giver SF-problemer. Venstre får den dårligste måling siden 1992, og K er det næstmindste parti i Folketinget.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Så kunne SF ikke spænde bredere.
Længe har SF vokset, mens partiet har arbejdet sig længere og længere mod midten i dansk politik. Men pointsystemet har fået SF’s vælgere til at sige fra, og siver nu i stor stil til den yderste venstrefløj.
Således får Enhedslisten det bedste resultat i en meningsmåling nogensinde i det seneste politiske indeks, som Megafon har lavet for Politiken og TV 2.
»Det viser, at hvis man er venstreorienteret og ikke bryder sig om den stramme udlændingepolitik og i øvrigt mener, vi skal have en solidarisk økonomisk politik, er der kun Enhedslisten at stemme på«, siger politisk ordfører Johanne Schmidt-Nielsen.
Tæt på valgresultatet
SF går samtidig tilbage med 2,9 procentpoint og ligger nu tæt på valgresultatet fra 2007, som partiet ellers længe har haft markant afstand til.
SF har de seneste uger oplevet intern uro om pointsystemet for familiesammenføringer, og en af kritikerne mener da også, at partiet nu har bevæget sig så langt mod højre, at ikke alle venstreorienterede kan holdes i folden.
»For mig at se er tilbagegangen en reaktion på, at SF har foretaget et politisk skridt, som en del SF-vælgere ikke er enige i, herunder mig selv. Vi skal tage ved lære af, at vi bevæger vi os ud i et farvand, hvor en del af dem, vi normalt appellerer til, ikke føler sig enige med os«, siger Trine Mach, medlem af SF’s landsledelse.
LÆS MEREDe radikale afviser S-SF's pointsystem
SF’s gruppeformand, Ole Sohn, beklager da også den interne uro, som han i højere grad end den politiske substans tilskriver tilbagegangen.
Han fortryder blandt andet, at der gik en hel uge med usikkerhed, før SF klart tilkendegav deres holdning til regeringens pointsystem og præsenterede deres eget.
Stemmer blive i blokken
Han kan til gengæld glæde sig over, at stemmerne bliver i familien. Rød blok fører fortsat markant over blå blok med 52,3 pct. mod 47,7 pct.
MENINGSMÅLINGERSe alle meningsmålinger
Det glæder særligt Socialdemokraterne, som ellers har været nervøse for, om den interne uro omkring udlændingepolitikken skulle få vælgerne til at flygte til blå blok.
»Det er første gang, jeg har kommenteret en måling efter en udlændingedebat, hvor de blå ikke er gået frem. Det ser ud til, at danskerne har nået grænsen for stramninger i udlændingepolitikken«, siger Socialdemokraternes politiske ordfører, Henrik Sass Larsen.
TEST DIG SELVHvem skal have lov til at bo i Danmark?
Mens Dansk Folkeparti beholder sine vælgere i målingen, så er udlændingedebatten gået hårdt ud over regeringspartierne.
Venstre står til 19,8 pct. hvilket er det dårligste resultat for partiet i nogen meningsmåling siden 1992, hvor Uffe Ellemann-Jensen netop havde lidt et stort nederlag med danskernes nej til Maastricht-traktaten.
Hver fjerde V-vælger er væk
Det betyder, at partiet siden valget i 2007 har tabt hver fjerde vælger. Gruppeformand Kristian Jensen mener, at intern uro har skygget for politikken.
»Vi har ikke haft lejlighed til at forklare pointsystemet. Vi har skullet forklare, om vi har flertal eller ej. Derfor har processen skygget for politikken, og det koster altid. Vi skal sørge for, at vælgerne har et mere tydeligt billede af, hvad Venstre står for«.
LÆS OGSÅV-politiker tøver med ja til udlændinge-aftale
Det ser ikke bedre ud for regeringspartneren de konservative, som efterhånden ligner et parti i opløsning. Siden 2007 har partiet tabt fire af ti vælgere, og er med 6,1 pct. i målingen det næstmindste parti i Folketinget.
Politisk ordfører Henriette Kjær mener det er meget svært, at få partiet ud af den negative spiral.
»Vi har været plaget af negativ kampagne omkring Lene Espersen, men også af et generelt indtryk af, at vi ikke er borgerlige nok, og hvis man vil have reformer, er det Liberal Alliance, man går til, hvilket er fuldstændig forkert, for vi er i arbejdstøjet«, siger hun.
7,4 procent til Samuelsen & co.
Ikke desto mindre løber læssevis af borgerlige vælgere til netop Liberal Alliance. Partiet, der var dømt ude af dansk politik, får nu et kryds fra 7,4 pct. af danskerne.
Også Kristendemokraterne vokser i målingerne. Partiet får 1,3 pct. af målingerne, men behøver 2 pct. for at komme over spærregrænsen.
Se også
18-årig finne fik ideen kort før drabene
En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.
Brand i skrotlager udløser sirenealarm i Holbæk
Et bjerg af skrottede biler står i flammer i Holbæk.
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole
Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.
Stod Gud bag Breiviks massemord?
Konservative har lagt sig i spidsen af græsk parlamentsvalg
DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang
Melodi Grand Prix skal ikke ændres, selvom Danmark fik bundplacering.
Så meget kan Caras pengegave vokse
Konfirmander kan få op mod 15 gange så meget i rente på deres konfirmationspenge ved at vælge det bedste tilbud.
Ung bilist fængslet: Kørte mindst 142 km/t i dødsulykke
Farten i ulykken ved Tommerup var oppe på 142 km/t, da 19-årig kørte galt og var årsag til passagers død.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips