-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Trafikforlig har millioner både til gående og til gaden
TRAFIKFORLIG. Aftale giver tungere lastbiler, flere cykelstier - og en kampagne mod højresvingsulykker. - Foto: JENS DRESLING (Arkiv)
Aftale giver millioner til store og små trafikprojekter over hele landet.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:TRAFIKFORLIGET
Bag trafikforliget står regeringspartierne sammen med socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, SF, de radikale og Liberal Alliance.
Læs hele aftalen her.
Hvad har stoppesteder på Fyn med cykelskilte på Bornholm og metropassager på Nørreport at gøre?
Svaret er, at de alle indgår i det trafikforlig, som en række folketingspartier er blevet enige om.
Forliget fordeler 1,3 milliarder kroner til store og små trafikprojekter landet over.
LÆS ARTIKELTrafikforlig til 1,6 milliarder er på plads
Og politikerne støtter vidt og bredt.
De fynske buspassagerer får 100.000 kroner til bedre busstoppesteder.
Bornholm får 11,9 millioner til at gøre det mere attraktivt at tage cyklen rundt på solskinsøen.
Blandt de mange andre projekter, der nu får støtte fra statskassen, er en lang række cykelprojekter, der skal forbedre forholdene for cyklister i flere købstæder.
LÆS OGSÅFlere penge til cykelstier vækker glæde
Flere kommuner vil indrette særlige cykelruter. Blandt dem er København, der får 7 millioner kroner til en bro over Helsingørmotorvejen og Nordhavnsvej, så tre overordnede cykelruter kan forbindes.
Politikerne vil også gennemføre en trafiksikkerhedskampagne mod højresvingsulykker.
Andre steder fører forliget til, at beboere op ad larmende motorveje eller jernbanestrækninger nu får opsat støjvolde, der skal dæmpe støjen.
LÆS800.000 danskere bor i støjhelvede
Forliget giver også penge til moderniseringer af S-togstationerne i Nordhavn og ved Enghave og til bustrafkken, der skal have bedre fremkommelighed og forhold i flere byer.
I Århus sættes 200 millioner kroner af til blandt andet byens fremsynede planer om letbaner. Grenaabanen lægges ind i det kommende letbaneselskab.
Havnebyer som Thyborøn og Hvide Sande kan se frem til støtte på 25 og 30 millioner kroner til bedre moler.
Undersøger ny Frederikssundforbindelse
Biltrafikken begunstiges med en række omfartsveje og vejudvidelser, blandt andet af motorring 4 fra Taastrup til Frederikssundmotorvejen samt forbi Odense.
Sund og Bælt får til opgave at finde ud af, om brugerne eventuelt vil være parat til at betale for at benytte sådan en forbindelse.
Tungere lastbiler
Forliget har også et afsnit om tunge køretøjer. De får fra næste sommer lov at køre med en højere totalvægt. Det gør det nødvendigt at øge styrken på blandt Aggersundbroen og sætte skilte op på broer, der ikke kan holde til de tungeste lastbiler.
Forligspartierne afviser i aftalen, at den øgede vægtgrænse øger trafiksikkerheden. De venter heller ikke noget øget slid på vejene, da den tungere vægt efter deres vurdering vil blive opvejet af, at der kommer færre lastbiler.
Jernbaneentusiaster kan glæde sig over, at partierne i forliget opretter en pulje på 5 millioner kroner til fremme af veterantogskørsel.
Se også
18-årig finne fik ideen kort før drabene
En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.
Brand i skrotlager udløser sirenealarm i Holbæk
Et bjerg af skrottede biler står i flammer i Holbæk.
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole
Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.
Stod Gud bag Breiviks massemord?
Konservative har lagt sig i spidsen af græsk parlamentsvalg
DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang
Melodi Grand Prix skal ikke ændres, selvom Danmark fik bundplacering.
Så meget kan Caras pengegave vokse
Konfirmander kan få op mod 15 gange så meget i rente på deres konfirmationspenge ved at vælge det bedste tilbud.
Ung bilist fængslet: Kørte mindst 142 km/t i dødsulykke
Farten i ulykken ved Tommerup var oppe på 142 km/t, da 19-årig kørte galt og var årsag til passagers død.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips