-
DEBATREDAKTØR: Røde vælgere er bare hamrende kritiske
-
KONKURRENCE: Send dit foto og vind en Roskilde-billet
-
WEEKEND PÅ AMAGER: Lorteøen er blevet trendy
-
PLUS: Cykeltur på Vestvolden 3. juni
Pluspris 75 kr.
3 dåser grøn te - bland selv
Bland en pakke med stk. 3 grønne teer efter eget valg - vælg mellem Grøn Blomsterte, Grøn Gunpowder te og Sencha Citron / Ingefær te, klik her fra at se mere...
Pluspris 147 kr.
Alm. pris 171 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 213 kr.
Alm. pris 250 kr
|
|
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 380 kr
|
|
Pluspris 175 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|





Kaotisk weekend for Lene E.
Analyse. Presset vil kun vokse på Lene Espersen frem mod et valg. - Foto: THOMAS BORBERG (arkiv)
Weekendens meldinger viser opgivelse hos de konservative over Lene Espersen fremtid som formand.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Presset for, at Lene Espersen må tage konsekvensen og forlade posten som leder af Det Konservative Folkeparti senest efter et valg, blev alvorligt øget denne weekend.
To af hendes topministre udtrykte begge opgivelse over for at nå at rejse det kriseramte parti inden et valg. Justitsminister Lars Barfoed mener, partiets strategi skal fokusere på tiden efter valget, hvor partiet måske vil vælge at stå uden for en regering for at få lov til at profilere mærkesager.
LÆS ARTIKELBarfoed: Måske skal vi ikke i ny regering
Og Brian Mikkelsen lukkede et kort øjeblik op for posen og meddelte, at han ikke var at finde i dansk politik, hvis ikke han igen blev minister.
En udtalelse, han dog trak tilbage dagen efter, da det må være gået op for ham, hvor lidt vælgerpotentiale der i sådan et budskab.
LÆS ARTIKELBrian Mikkelsen vil alligevel fortsætte trods nederlag
Blandt konservative har der efterhånden bredt sig en mat stemning og en erkendelse af, at partiformandens tid er forbi. Konklusionen lyder, at hun må forlade partiet senest lige efter et valgnederlag. Lene Espersen må i det tilfælde gøre op med sig selv, om hun har lyst til at blive for bare at tage skraldet med et historisk dårligt resultat for derefter at blive presset til at gå.
Presset vil vokse på Lene Espersen
Flere kilder i Venstre peger på, at hvis Espersen går før et valg, kan Løkke godt give de konservative et par måneder til at blive klar til valg med en ny formand.
Vælger de konservative derimod at træde ud af regeringen, må der udskrives valg med det samme.
Presset vil kun vokse på Lene Espersen frem mod et valg.
Indtil nu har folketingsgruppen holdt sig loyalt i ro, men tålmodigheden er ved at slippe op. Ikke mindst fordi meningsmålingerne er lig med en fyreseddel til de fleste. Efterhånden tør en del af medlemmerne godt sige, hvad de længe har tænkt. Og det er ikke i Espersens favør.
Når dørene er lukket til de konservative kontorer, lufter flere folketingsmedlemmer gerne deres frustration over Espersens manglende evne til selv at gå offensivt til værks, uden det ligner panik før lukketid.
Lene Espersen er frustreret
Også Lene Espersen selv er naturligvis frustreret, og flere kilder tæt på hende beskriver, hvordan hun irriteret prøver at styre de mange meldinger, der efterhånden dukker op i pressen.
Hendes held er, at der i folketingsgruppen p.t. ikke er alliancer, der planlægger et stort samlet opgør. Sporene fra 1990’ernes blodblad skræmmer stadig, men krisen stikker efterhånden dybere end dengang, så hvad er der efterhånden at tabe?, siger flere.
I Venstres top har man opgivet. Når der udskrives valg, vil statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) se på blokkens dagsform uden hensyn til de konservative. Det store regeringsparti har indset, at hvis valget skal vindes, skal Løkke kæmpe alene.
De opgivende blikke fra de nærmeste allierede må give stof til eftertanke hos Lene Espersen i juleferien. Hvis hun vælger at blive, skal hun sikre fremgang inden et valg for at overleve.
Efterhånden tør en del af medlemmerne godt sige, hvad de længe har tænkt. Og det er ikke i Espersens favør
Se også
Nu kommer den største ændring af Google i årevis
Verdens største søgemaskine skal tænke mere som et menneske.
Robin Hood-aftale bliver dyrest for København
Nedrykkere kræver omkamp efter tilskueres masseinvasion
Se Venus passere Solen 6. juni, eller vent i 100 år
Venus vil 6. juni kunne ses på solen som en lille sort plet
Sådan undgår du at blive snydt i falske netbutikker
Kommunikationseksperter: Landsholdet fremstår surt og indadvendt
Trayvon Martins banemand var kvæstet ved anholdelsen
Den borgervagt, der skød en 17-årig dreng i Florida, havde sår efter slagsmål ved anholdelsen.
BT-redaktør: Henrik Sass får ingen undskyldning
Dansker kørte med i bomberamt FN-konvoj i Syrien
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
9. maj. KL. 22.54 TV Se statsministeren præsentere Henrik Sass Larsen
9. maj. KL. 09.46 TV »Henrik Sass Larsen skal være strateg og indpisker«
8. maj. KL. 16.36 TV Politisk redaktør forklarer 2020-planen for begyndere
8. maj. KL. 09.34 TV Her er hvad vi ved om regeringens store 2020-plan
7. maj. KL. 11.31 TV »Trøjborg var alsidig, handlekraftig og charmerende«
Sådan undgår du at blive snydt i falske netbutikker
Escalivada
maj
maj
maj
maj
Animeret Gummi-Tarzan opfylder alle mirakelønsker
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Præster: Jesus er for bøsset
Hvor du primært befinder dig