Annonce
Politik 2. jan. 2011 KL. 16.41

Løkke: Thorning skylder et svar

Fair Løsning er ikke et alternativ til et efterlønsindgreb, lyder det fra statsministeren.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt, skylder et svar på, hvordan hun vil langtidssikre dansk økonomi.

Det siger statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i et interview med Ritzau få timer før, at han og Thorning-Schmidt tørner sammen i en TV-duel, der efter al sandsynlighed kommer til at kredse meget om Løkkes nytårsbudskab om at fjerne efterlønnen for dem under 45 år.

LÆS ARTIKELRegeringen: Slut med efterløn til alle under 45 år

Socialdemokraterne og SF's fælles økonomiske plan, Fair Løsning - med budskabet om at danskerne skal arbejde 12 minutter mere om dagen - er ikke svar nok, siger han.

»Det, jeg ruller op nu, det er, hvordan dansk økonomi skal hænge sammen i de næste 10 år. Det bør oppositionen også give sit svar på. Fair Løsning er ikke svar på noget som helst, og det er slet ikke svar på det her spørgsmål«, siger han.

Løkke: Fair Løsning duer ikke
Statsministeren anerkender ikke, at S og SF's plan har den effekt, som de to partier siger, den har. Men selv hvis planen har en effekt, så løser den ikke Danmarks langsigtede økonomiske udfordringer, mener han.

»Fair Løsning var oppositionens alternativ til regeringens genopretningspakke. Den duede ikke dengang, og den duer ikke nu. Og under alle omstændigheder gav den svar på noget, som vi allerede har besvaret«.

Det siger Lars Løkke Rasmussen med henvisning til regeringens genopretningspakke fra foråret.

LÆS ARTIKELHer er hovedpunkterne i 'En fair løsning'

Dens formål var at løse de økonomiske udfordringer frem mod 2015 som følge af finanskrisen. Efterlønsindgrebet skal løse det problem, at der i de kommende år - også efter 2015 - bliver stadig færre erhvervsaktive til at forsørge stadig flere ældre.

Socialdemokraterne vil med planen Fair Løsning forbedre de offentlige finanser med, hvad der svarer til 15 milliarder kroner ved at få danskerne til at arbejde mere.

Statsministeren vil endnu ikke sætte tal på, hvad et efterlønsindgreb skal give, men i 2011 ventes efterlønsordningen samlet set at koste statskassen 16,3 milliarder kroner.

ritzau

Annonce
Annoncer
Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Medier
27. maj. KL. 13.47
suveræn. Svenske Loreen i konfettiregn efter den overbevisende sejr ved aftenens Melodi Grand Prix. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang

Melodi Grand Prix skal ikke ændres, selvom Danmark fik bundplacering.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe