Annonce
Politik 21. jan. 2011 KL. 11.39

Ekspert: Troels Lunds beregninger er unfair

Skatteministeriet beskylder S og SF for at hæve boligejerne. Men det er »Anders And-argumentation«, siger kommentator.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Skatteminister Troels Lund Poulsen (V) bruger sit ministerium i politisk kamp, når hans ministerium kommer frem til, at boligejerne skal betale 7.700 kr. i ekstra boligskat om året, hvis Helle Thorning-Schmidt (S) bliver statsminister.

Det siger professor i offentlig forvaltning ved Roskilde Universitet, Peter Bogason.

»Det er politisk argumentation. Der er ingen fairness i sig. Som fagperson vil jeg sige, at et her går ud over, hvad fagligheder kan svare på. Det er ikke faglig eller saglig argumentation, men det er politisk argumentation«, siger han til politiken.dk.

Med den måde at bedrive politisk argumentation på kan man beskylde hinanden for alt

Niels Krause-Kjær

LÆS ARTIKELSkatteministeriet forudser højere boligskat under rød regering

Skatteministeriet har lavet en beregning, der forudsætter, at den økonomiske plan 'En Fair Løsning' er underfinansieret med 10 milliarder kr.

Det beløb har embedsmændene fordelt på landets boligejere og kommet frem til, at det vil koste 7.700 kr. i ekstra boligskat om året.

Sagen er dog, at både Socialdemokraterne og SF gentagne gange har lovet ikke at hæve boligskatterne.

Lidt for smart
Skatteministeriets beregninger er ren »Anders And-argumentation«, lyder det fra politisk kommentator Niels Krause-Kjær, der har en fortid som pressechef for de Konservative.

»Med den måde at bedrive politisk argumentation på kan man beskylde hinanden for alt. Så er der frit valg på alle hylder. Typisk kommer man først med sådanne beregninger i slutningen af valgkampen. Så kan det ligge og simre, mens tiden er knap til at få det pandet ned,« siger Krause-Kjær til Berlingske Tidende.

Ringe debat
Peter Bogason mener, at begge politiske fløje kaster om sig med tal, der bygger på en række politiske betragtninger.

Ministeriernes beregninger er ikke mere saglige end andres beregninger

Peter Bogason

»Debatten er ringe. Den er præget af teoretiske overvejelser af ditten og datten. Det er forudsætning på forudsætning på forudsætning ovenpå hinanden for, at det skal passe«.

»Jeg giver ikke noget for sandhedsværdien af det, men noget for en politisk argumentation. Begge sider er lige gode i at have en række synspunkter, som man ikke kan sige, bliver understøttet i detaljen af sagkundskaben. Det er i betydelig omfang varm luft«, siger professoren i offentlig forvaltning.

LÆS OGSÅ Embedsmænd protesterer mod politisk pression

Er det et problem for det neutrale embedsværk, når skatteministeren sætter sine embedsmænd til at lave beregninger på politiske forudsætninger?

»Nej, ministrene har deres embedsværk til deres rådighed, men ministeriernes beregninger er ikke mere saglige end andres beregninger. Embedsmænd arbejder for ministrene og tager nogle politisk bestemte forudsætninger ind, som de bruger. Så har oppositionen selvfølgelig ret til at skyde igen«.

LÆS OGSÅSøvndal afviser Løkke: Vi har givet boligejerne en garanti

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg bliver væk fra palmeuddelingen i Cannes

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Gældskrisen
27. maj. KL. 16.42
føring. Leder for det konservative Nyt Demokrati Antonis Samaras vinker til sine tilhængere i partiets hovedkvarter i Athen. - Foto: GIANNIS PANAGOPOULOS/AP

Konservative har lagt sig i spidsen af græsk parlamentsvalg

Fem meningsmålinger sender alle Nyt Demokrati i front i græsk nyvalg.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe