-
KRISTIAN MADSEN: SF's famlende start truer Søvndals projekt
-
MISFOSTER: Museum udstiller siamesiske harekillinger i sprit
-
EKSKLUSIV FERIE: Mauritius er nu lige så billig som Thailand
-
PLUS: Debat
27. februarFri entré med Pluskort
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|





Kvindefjendsk fortid indhenter LA-spidskandidat
Offensiv. Ole Birk Olesen er centrum for en heftig kønsdebat på damefrokosten.com. - Foto: JOACHIM ADRIAN (arkiv)
Ole Birk Olesen udtalte, at kvinder »er uden moral og ære«. Nu giver han sig selv mundkurv på.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Ordene er så heftige, at de har medført et halvt års intens debat på bloggen Damefrokosten.com.
»Jeg anklager kvinder for grundlæggende at være uden moral og ære«, skrev Ole Birk Olesen, dengang klummeskribent og redaktør, sidenhen også folketingskandidat for Liberal Alliance.
Hans indlæg, der blev publiceret sidste sommer, former sig som syv voldsomme anklager mod den samlede kvindestand, og budskabet er, at kvinder grundlæggende ikke er i stand til at bestyre magt og bidrage positivt til samfundsudviklingen. De er følelsespåvirkede jantelovsdyrkere, lyder det.
Lige siden den junidag har kønsdebatten raset på bloggen, og Liberal Alliances spidskandidat i Østjylland er kommet under beskydning.
FAKTAOle Birk Olesens syv anklager mod kvinder
Ole Birk satte kort efter indlægget tryk på sin pointe med at erklære:
»Jeg skriver eller siger aldrig noget, som jeg ikke mener af et oprigtigt hjerte, blot ’for at provokere’«.
Trækker i land
Men nu lader det alligevel til, at Ole Birk Olesen trækker i land efter sit voldsomme udfald. I hvert fald skrev han i går som et svar på kritikken.
LÆS OGSÅJeg anklager … kvinder!(eksternt link)
»Jeg skrev denne tekst, før jeg blev kandidat. I dag ville jeg ikke have formuleret mig sådan. Folk læser noget forskelligt i det, man skriver, når man har forskellige kasketter på«, skriver Ole Birk Olesen.
»Dengang kunne jeg godt tillade mig på denne måde at opstille et modbillede til en fremherskende dagsorden, hvor mænd ofte står for skud, mens kvinder omvendt fremhæves som engleagtige væsner«.
»Gør jeg det samme i dag, så virker det forkert. Og derfor gør jeg det ikke«.
Har ikke videnskabeligt belæg
Debatindlægget fik passende navnet »Jeg anklager … kvinder!«, og har med et svar i dag kastet 247 indlæg af sig. Siden er debatten blevet videreført på andre blogs, for eksempel denfri.dk.
BLOGOle Birk Olesen er tøsesur på kvinder (eksternt link)
Et af indlæggende skrev den radikale folketingskandidat Uffe Elbæk. Her går han i rette med Ole Birk Olesen og anklager mænd for at have netop de samme negative egenskaber, som Ole Birk anfægter hos kvinder.
Om sine syv anklager skriver Ole Birk i indledningen:
»De færreste af dem har jeg videnskabeligt belæg for, de er blot rodfæstede overbevisninger i mit sind, formet af 37,5 års jordeliv sammen med kvinder og sammen med andre mænd, der lever sammen med kvinder, og har fortalt mig om det«.
Han understreger samtidig, at der sikkert også kunne laves en lignende liste om mænd. Samt at kvinder har ligeså mange gode sider som dårlige.
Som en konklusion på alle sin kvindekritik stiller Ole Birk Olesen spørgsmålet: »Hvorfor er kvinder generelt sådan?« Og svarer:
»Jeg tror, det er medfødt – en del af deres biologi – for ellers ville disse karaktertræk ikke være så udbredte hos kvinder, som de er«.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
Koranafbrænding koster to Nato-soldater livet
To Nato-soldater er blevet dræbt af en soldat fra den afghanske hær.
Signalfejl giver store problemer for S-togene
Studerende om Netto-debat: »Jeg vil da hellere i job end at sidde og sumpe«
1,4 millioner pornosurferes mail og kodeord lækket
Mindst 700 danskere har fået offentliggjort deres personlige oplysninger.
Sladderblad viser dødsfoto af Whitney
Problemerne tårner sig op i den møgforkælede folkekirke
Thorning tager EU's økonomiske krise med til Barack Obama
Statsminister Helle Thorning Schmidt (S) rejser på officielt statsbesøg til USA.
Regeringen tilbageruller sænket kriminel lavalder
Den kriminelle lavalder er igen 15 år. »Forkert signal«, siger V-ordfører.
Vejen til finalen ligger åben for Wozniacki
Wozniackis tre kampe mod Ana Ivanovic har alle sendt vinderen i finalen.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
22. feb. KL. 15.06 TV Helle Thorning: Det var en svær, men rigtig beslutning
22. feb. KL. 11.05 TV Politisk redaktør: S-SF-aksen er faldet fra hinanden
21. feb. KL. 15.22 TV Se Thorning levere 20 'gode løsninger' på to minutter
21. feb. KL. 11.20 TV Politisk redaktør: Regeringen er i nervekrig
7. feb. KL. 13.21 TV Her fejlciterer statsministeren sit regeringsgrundlag
debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede
Barnløse danskere vil have spanske æg
Stegt lammeculotte med grønne asparges, ost og ristet brød
feb
feb
feb
feb
Klublisten: Her er 7 gode fester i weekenden
ibyen anbefaler
restaurant & cafe