-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Løkke skal forholde sig til Rohdes lummerhed
Lummer? Jens Rohde har lagt en video ud på Facebook, hvor kvinder på åben gade får tøjet hevet af. Socialdemokraterne vil nu vide, hvad statsministeren synes om sådan en adfærd. - Foto: NIELS HOUGAARD (arkiv)
S synes, at Venstre ofte gebærder sig upassende på Facebook.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Er EU-parlamentariker Jens Rohdes (V) Facebook-adfærd i orden?
Det har retsordfører Karen Hækkerup (S) bedt statsministeren give sin vurdering af, efter at Jens Rohde på sin Facebookside har publiceret en video, der stammer fra efukt.com, som er en pornoside med slogannet 'Porn you wish you never saw'.
LÆS ARTIKELJens Rohde bruger pornosite i angreb på S og SF
Videoen er ledsaget af kommentaren: »Hvorfor kom jeg lige til at tænke på S og SF's økonomiske politik, da jeg så denne her video?«.
S: Rohde legitimerer krænkende adfærd
Selve den bemærkning generer ikke Karen Hækkerup.
»Han kan sige, hvad han vil om vores økonomiske politik. Det er jeg fløjtende ligeglad med«, siger hun.
Mindre ligeglad er hun med indholdet af videoen, hvor kvinder - tilsyneladende intetanende - får hevet blusen ned eller kjolen op.
»Jeg synes ikke, det her er et eksempel til efterfølgelse. Når han publicerer videoen, sender han et signal om, at det er i orden at gå og hive tøjet af folk på gaden«, siger Karen Hækkerup.
S: Venstre må lære at gebærde sig på Facebook
Derfor har hun skrevet et såkaldt paragraf 20-spørgsmål til statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), som skal besvares inden for seks dage:
»Mener ministeren, det er i orden, at Jens Rohde, der er folkevalgt politiker, på sin Facebookprofil videreformidler optagelser af kvinder, der uforvarent får trukket tøjet af, samtidig med at dette videofilmes?«
LÆS OGSÅSF: Rohde opfører sig usmageligt
Hvad vil du have ud af at spørge Løkke?
»Jeg synes efterhånden, at man må forvente, at Løkke som statsminister sørger for, at de valgte Venstre-politikere kan finde ud af at gebærde sig forholdsvis ordenligt på Facebook. Vi ser efterhånden den ene skandale efter den anden med Venstre-folk, der skriver mærkelige ting og kommer galt afsted«, siger Karen Hækkerup.
Hun synes, at Venstre trænger til en intern Facebook-politik for, hvad man sender ud, siden et V-medlem kan finde på at linke til krænkende videoer fra »direkte hardcore pornosider«.
Rohde: Det er jo bare humor
Jens Rohde selv synes, det er snerpet, hvis ikke man kan se det sjove i, at nogle kvinder får blottet deres bryster på åben gade.
LÆS ARTIKELRohde om lummer video: Alting skal ikke være tusind procent alvorligt
Han har ikke tænkt sig at ændre på sin humor, bare fordi oppositionen ikke forstår den.
»Jeg skrev dette her med et glimt i øjet, som jeg gjorde med 'missilet' i sin tid. Og hvis der er nogen, der vil spille det snerpede kort, må de selv om det. Det rager mig langsomt. Sådan er jeg. Alting skal ikke være tusind procent alvorligt«, siger han.
Se også
Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'
Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.
Brand i skrotlager udløser sirenealarm i Holbæk
Et bjerg af skrottede biler står i flammer i Holbæk.
Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner
18-årig finne fik ideen kort før drabene
En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.
Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole
Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.
Stod Gud bag Breiviks massemord?
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.
DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang
Konservative har lagt sig i spidsen af græsk parlamentsvalg
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips