Annonce
Annonce
Annonce
Politik 9. mar. 2011 KL. 19.48

Jelved: Alle skal altså ikke være som Søren Pind

Pind skal huske, at han ikke er assimilationsminister, mener de radikale.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Sagen om de statsløse unge

  • Fra 2004-2010 behandlede Integrationsministeriet sager om statsborgerskab til statsløse unge i strid med to FN-konventioner. I perioden er der givet ulovlige afslag på statsborgerskab til mindst 36 unge statsløse.
  • Det kostede 8. marts integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) jobbet, da hun blev fyret af statsministeren.
  • Samtidig blev der iværksat en uvildig undersøgelse, der over de kommende måneder - måske år - skal kulegrave forløbet og stille eventuelt ansvarlige til regnskab.

Den nyudnævnte integrationsordfører Søren Pind (V) skal nedtone sin retorik.

Det mener den radikale integrationsordfører Marianne Jelved, efter Pind har givet udtryk for, at han ønsker at assimilere frem for at integrere.

Jelved: Pind laver tankepoliti
Pind selv erklærer sig »flintrende ligeglad med ord«, men for Jelved er netop ordvalget vigtigt.

INTEGRATIONSMINISTER.  »Jeg gider ikke høre mere snak om integration. Fri mig for det. Det rigtige ord må være assimilation. Der er så rigelig kulturer, folk kan drage andetsteds hen og dyrke, hvis det er det, de har lyst til«, skrev Søren Pind i 2008, og det står han ved.

Marianne Jelved, hvad signalerer det, når Pind snakker om assimilation?

»At alle skal være fuldstændig magen til Søren Pind. De skal tænke som ham, disponere deres liv, som han gør og bo, som han gør. Han respekterer ikke, at man kan blive dansk statsborger og have en anden mening, end Søren Pind har«.

LÆS OGSÅPind: Jeg tager en stilfærdig snak med Naser

Jelved: Pind polariserer
Dermed giver Pind udtryk for, at Danmark har tankepoliti, og ikke er interesseret i, hvad folk kommer med af kultur fra deres rødder et andet sted i verden, mener Jelved.

»Det synes jeg er en meget polariserende måde at agere på«, siger hun og peger på, at netop forskellighed gør et godt demokrati.

»Alle mennesker har værdi i sig selv. Uanset om vi er forskellige, ser forskellige ud og har forskellige forudsætninger, har alle mennesker værdi. Det er den rigdom, der gør, at vi har et demokrati«, siger den radikale integrationsordfører.

Grundlov giver ret til forskellighed
Hun mener, at ordet assimilation karambolerer med Grundlovens ord om, at den personlige frihed er ukrænkelig.

»Vi har en grundlovssikret ret til at være forskellige. Det er klart, at man skal stille krav, og det gør det Radikale Venstre også, til, at man respekterer og overholder grundlæggende værdier i vores kultur. Men alle skal ikke være som Søren Pind«.

Til de grundlæggende værdier hører blandt andet ligestilling mellem kønnene, ligeværdighed og frihed under ansvar.

Svinekød og kultur
Derudover er der grænser for, hvad Christiansborg og ministre skal blande sig i, mener Marianne Jelved. Hun hæfter sig blandt andet ved, at Pind har taget afstand fra, at man i en børneinsitution har valgt ikke at servere svinekød.

»Det mener jeg overhovedet ikke, at Søren Pind skal blande sig i. Vi har et decentralt samfund, og det er en del af vores demokratiske kultur i Danmark, at vi har et udstrakt selvstyre«, siger hun.

LÆS ARTIKELPinds udmeldinger giver borgerlige gnidninger fra start

Marianne Jelved, hvordan synes du, Pinds linje tegner for integraitonspolitikken?

»Jeg tror, at han har opdaget, at ens ord vejer mere, når man er minister. Jeg tror, han tager det her og andre poltikeres ord til sig som et godt råd om at besinde sig på, hvad der egentlig er grundlæggende danske værdier«.

Men han står jo ved sine ord og holdning om at assimilere...

»Det tvivler jeg ikke på. Derfor kan det jo godt være, at han dæmper sig ned alligevel«.

Pind er ikke assimilationsminister
Men at han dæmper sig, ændrer ikke på, at han hellere vil snakke om assimilation end integraion, vel?

»Han har fuldstændig lov til at have de holdninger, han har. Han må bare forvente, at det ikke er sikkert, at vi alle sammen er enige i dem. Og så må vi tage diskussionen, og det er det, vi gør. Han skal huske, at hans ord vejer på en anden måde nu, og at vi ikke har en assmilationsminister men en integrationsminister«.