-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Regeringen skød 43 mia. forbi i storstilet spareplan
Regeringen sparer milliarder på velfærd med henvisning til et EU-krav.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Et tocifret milliardbeløb er ikke bare en uskyldig regneskævert, men »et markant fejlskøn«, siger Danmarks økonomiske overvismand, Hans Jørgen Whitta-Jacobsen.
Han reagerer på nye tal fra Danmarks Statistik, der viser, at finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) sidste år stod bag et fejlskøn på 43,6 milliarder kroner.
Et fejlskøn, der førte til en løftet pegefinger fra EU, som regeringen siden brugte til at forsvare milliardbesparelser på velfærd i form af genopretningspakken.
Regeringen kan droppe velfærdsbesparelser
I lyset af de nye tal mener overvismanden, at regeringen fint kan skippe den del af pakken, som handler om direkte velfærdsbesparelser.
»Det er et politisk valg. Ikke et nødvendigt valg«, siger Whitta-Jacobsen.
Offentligt underskud på 94,4 millioner kroner
Finansministeren fortalte i februar 2010 EU-kommissionen, at Danmark ved årsskiftet ville have et underskud på det offentlige budget på 94,4 milliarder kroner, svarende til 5,5 procent af bruttonationalproduktet (BNP).
Det skøn førte til, at Danmark fik en såkaldt henstilling fra kommissionen om at spare 24 milliarder kroner, fordi det kun er tilladt i EU-regi at have et underskud på 3 procent.
LÆS OGSÅHjort: Intet EU-krav om at spare næste år
Regeringen søsatte på den baggrund genopretningspakken, der frem mod 2013 sparer netop 24 milliarder, heraf 13 milliarder på velfærdsydelser, og forklarede bl.a. i forordet til pakken:»Regeringen lægger afgørende vægt på, at Danmark lever op til EU’s henstilling«.
Sparekrav fra EU kunne være undgået
Med et mere præcist bud fra Finansministeriet kunne Danmark have undgået sparekravet fra EU.
I det endelige nationalregnskab ender Danmark nemlig kun med et underskud på 50,8 milliarder kroner.
Det svarer til 2,9 procent af BNP, og dermed er Danmark på den korrekte side af EU-reglerne.
S: Regeringen misbruger EU
Socialdemokraternes finansordfører, Morten Bødskov, til at beskylde Claus Hjort Frederiksen for at have skruet på tallene for at få en EU-henstilling:
»Regeringen har villet misbruge EU som tæskestok til at legitimere kraftige nedskæringer i den offentlige sektor«.
Overvismand Hans Jørgen Whitta-Jacobsen er enig så langt, at behovet for at gennemføre samtlige besparelser i genopretningspakken ikke længere er alarmerende.
LÆS ARTIKEL:Hjort: Begrænsning er en stor udfordring
For Danmark har stadig behov for større reformer, men ikke nødvendigvis for her og nu at spare 13 milliarder på velfærden.
»I hvilken grad forbedringerne skal komme ved offentlige besparelser, altså de omkring 13 milliarder kroner i genopretningspakken, eller fra strukturreformer ud over genopretningsaftalens reform af dagpengeperioden, er dog et politisk valg. Ikke et nødvendigt valg«, siger overvismanden.
Claus Hjort afviser skjult agenda
Selv forklarer Claus Hjort Frederiksen en del af fejlskønnet med uventede skatteindtægter og afviser enhver spekulation om skjulte dagsordner.
»Jeg kan klart afvise, at vi laver sådan noget fusk i Finansministeriet«, siger han og holder fast i behovet for de fulde besparelser, fordi han forventer, at Danmarks underskud igen i år ryger i vejret.
LÆS MERE:»Hykleriet fra S og SF er slående«
Men Hjort kan ikke fremadrettet begrunde spareplaner med krav fra EU. Herfra lyder det nemlig, at den danske henstilling snart kan blive fjernet.
»Hvis Danmark har et underskud på under 3 procent, og det også bliver tilsvarende mindre de næste år, trækker kommissionen henstillingen tilbage i år«, siger Amadeo Tardio, der er talsmand for EU’s økonomikommissær, Olli Rehn.
Se også
Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'
Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.
Brand i skrotlager udløser sirenealarm i Holbæk
Et bjerg af skrottede biler står i flammer i Holbæk.
Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner
18-årig finne fik ideen kort før drabene
En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.
Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole
Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.
Stod Gud bag Breiviks massemord?
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.
DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang
Konservative har lagt sig i spidsen af græsk parlamentsvalg
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips