-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





DF: Mogens Camre skal sige undskyld for nazi-sammenligning
Turbulens. Det tidligere medlem af Europa Parlamentet for Dansk Folkeparti er kommet i modvind på grund af sammenligninger mellem muslimer og nazi-soldater. - Foto: BORBERG THOMAS
Video-klip fra hollandsk tv skaber problemer for Mogens Camre.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:fakta
Camres udtalelser
For cirka to år siden sagde daværende medlem af Europa Parlamentet Mogens Camre følgende til den hollandske TV-kanal Nederland 2:
»Vi har flere uroligheder i gaderne nu, end vi havde under den nazistiske besættelse i 2. verdenskrig. Og folk ser mere vold i gaderne nu. Det er fuldkommen uacceptabelt«.
»Jeg er ked af at sige - og ingen skal være i tvivl omkring min holdning til nazisme - men de tyske soldater i vore gader opførte sig bedre end de muslimske drenge, meget bedre. Det var veldisciplinerede unge tyske drenge«.
Tilbage i 2003 blev Mogens Camre tiltalt for overtrædelser af racismeparagraffen for at have sagt at:
»Alle Vestens lande er infiltreret af muslimerne - og nogle af dem taler pænt til os, mens de venter på at blive mange nok til at få os fjernet«.
Et to år gammelt video-klip, der florerer på filmdelingssitet youtube, har skabt mediestorm omkring den tidligere EU-parlamentariker Mogens Camre (DF).
I klippet siger Mogens Camre, daværende medlem af Europa Parlamentet, følgende til den hollandske TV-kanal Nederland 2.
»Vi har flere uroligheder i gaderne nu, end vi havde under den nazistiske besættelse i 2. verdenskrig. Og folk ser mere vold i gaderne nu. Det er fuldkommen uacceptabelt«.
Og derefter sammenligner han muslimer med tyske soldater fra besættelsesmagten.
»Jeg er ked af at sige - og ingen skal være i tvivl omkring min holdning til nazisme - men de tyske soldater i vore gader opførte sig bedre end de muslimske drenge, meget bedre. Det var veldisciplinerede unge tyske drenge«.
LÆS MERE Bulgarer: Mogens Camre er racist
Tæt på eksklusion
Udtalelserne har ifølge B.T. medført hård kritik fra Dansk Folkepartis ledelse, der har sagt, at hvis han ikke kommer med en undskyldning eller trækker historierne tilbage, så læner han sig op af en eksklusion.
Tidligere har Mogens Camre været i modvind i medierne. Tilbage i 2003 blev Mogens Camre tiltalt for overtrædelser af racismeparagraffen for at have kommet med udtalelser omkring musllimer under et landsmøde i Veje tilbage i 2001.
Her sagde han følgende:
»Alle Vestens lande er infiltreret af muslimerne - og nogle af dem taler pænt til os, mens de venter på at blive mange nok til at få os fjernet«.
Racismesagen blev dog aldrig fulgt til dørs, da han havde immunitet som medlem af Europa-parlamentet for Dansk Folkeparti.
LÆS OGSÅMogens Camre slipper for racismesag
Poltiken.dk har forsøgt at få en kommentar fra Mogens Camre og den politiske ledelse i Dansk Folkeparti, men uden held.
Se også
Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner
11 medlemmer af besætningen på Maersk Alabama kræver 50 millioner dollar i erstatning efter piratoverfald.
Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'
Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.
Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner
Brand i skrotlager udløser sirenealarm i Holbæk
Et bjerg af skrottede biler står i flammer i Holbæk.
Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn
Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.
Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole
Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.
Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr
Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
18-årig finne fik ideen kort før drabene
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips