Annonce
Politik 23. jun. 2011 KL. 10.54

Ekspert: Det er uklart, hvad der vil føre til udvisning

Regeringens stramninger af udvisningsreglerne er en underforstået kritik af domstolenes nuværende praksis, vurderer ekspert.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det er uklart hvilke lovovertrædelser, der vil føre til udvisning i regeringens lovforslag om stramninger af reglerne for udvisning af kriminelle udlændinge.

Det vurderer Jonas Christoffersen, direktør for Institut for Menneskerettigheder.

»Jeg tror ikke, at der er nogen, der kan sige præcist, hvad de her ændringer medfører«, siger Jonas Christoffersen og fortsætter:

»Og det er derfor, at dommerforeningen har sagt, at det her i en lang periode vil få ressourcemæssige konsekvenser for domstolene, og at det vil forlænge sagsbehandlingstiderne. For de skal finde ud af, hvad det her betyder i praksis«.

LÆS OGSÅ Flertal vil smide alle kriminelle udlændinge ud

fakta

De skærpede udvisningsregler (Lovforslag 210)

Udvisningen af udlændinge varierer afhængigt af grundlaget for opholdet i Danmark.

Udlændinge, der har haft lovligt ophold i mere end de sidste 9 år - 8 år for udlændinge i asyl - kan udvises, hvis de idømmes ubetinget frihedsstraf for bestemte straffelovsovertrædelser.

Udlændinge med lovligt ophold i mere end 5 år kan udvises, hvis de får et års ubetinget fængsel eller seks måneders fængsel for flere strafbare forhold.

Udlændinger som har haft lovligt ophold i landet under 5 år kan udvises, hvis de får betinget fængsel eller ubetinget frihedsstraf.

Samtidig vil bestemmelserne omkring administrativ udvisninger stadig være gældende.

Han kan på baggrund af lovforslagets ordlyd ikke gennemskue, hvilke lovovertrædelser det handler om udover de gældende særlige kriminalitetsformer som blandt andet vold og narkokriminalitet, der allerede er nedfældet i loven.

Samtidig vurderer han, at det ændrede praksis vil føre til flere udvisninger og risiko for brud på vores internationale forpligtelser, herunder Den Europæiske Menneskerettighedskonvention, som Danmark blev dømt for i sidste uge.

LÆS OGSÅ Danmark dømt for brud på 23-årigs ret til et familieliv

Lovforslaget skaber splid i SF
Lovforslagets uklarhed og konsekvenserne heraf skyldes ifølge Jonas Christoffersen, at regeringen ikke har konkretiseret, hvad domstolene helt præcist skal gøre anderledes.

»Domstolene står tilbage med en ny lovgivning, der siger, at de skal ændre deres praksis, men ikke hvad de skal gøre anderledes. En lovgivning, der giver domstolene et ansvar for, at menneskerettighederne overholdes, men som samtidig er en politisk tilkendegivelse af, at man finder sig i, at der sker fejl«.

LÆS MERE Danmark dømt for brud på 23-årigs ret til et familieliv

Under behandlingen af lovforslaget - der får bred politisk opbakning fra regeringen, Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne og Socialistisk Folkeparti - med undtagelse af fire folketingsmedlemmer, der har varslet, at de vil gå imod partiets linje - har ministeren bag forslaget, Integrationsminister Søren Pind, udtalt, at domstolenes fortolkning af reglerne medfører en hvis form for »procesrisiko« - eller risiko for at Danmark kommer til at overtræde internationale forpligtelser.

En kritik af domstolene
Jonas Christoffersen ser forslaget som en ukonkret kritik af den praksis, som domstolene har haft igennem de sidste femten år.

»Enten er det blot et politisk signal til befolkningen om, at man vil have en så stram lovgivning som muligt, eller også er det et opgør med den måde, domstolene har fungeret på. Men i lovgivningen står der ikke særlig meget om, hvad man vil have anderledes, der står nærmest ingenting «, siger Jonas Christoffersen og tilføjer

»Gennem femten år har domstolene fået besked på, at de skal gå til grænsen. Nu siger man så, at de skal gå til grænsen på endnu flere områder, og at de skal gå endnu tættere på grænsen for de internationale forpligtelser, og deri ligger en kritik af, at domstolene har misforstået opgaven«.

LÆS ARTIKEL Rebelske SF'ere varsler protest før afstemning

»Det, synes jeg, er det tankevækkende, at domstolene skal arbejde på en anden måde - uden at det er klart hvilken«.

Ikke udvisning af alle kriminelle udlændinge
Grundlæggende medfører regeringens foreslåede stramninger af udvisningsreglerne, at alle kriminelle udlændinge vil blive udvist - såfremt udvisningen ikke strider mod internationale konventioner.

Udvisningen afhænger også af, hvor lang tid den pågældende kriminelle udlænding har opholdt sig i landet og andre bestemmelser i dansk lov.

LÆS OGSÅ SF og S skrotter troværdigheden

Såfremt den dømte lever op til ovenstående kriterier, vil han blive udvist, hvis han er fra et ikke EU-land. Men hvis domstolene derimod vurderer, at en udvisning vil være konventionsstridig, får domstolene mulighed for at udstede betinget udvisningsdomme.

Den endelig behandling omkring stramningerne af udvisningsreglerne vil blive gennemgået fredag i folketingssalen.

Annonce
Annoncer

Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner

11 medlemmer af besætningen på Maersk Alabama kræver 50 millioner dollar i erstatning efter piratoverfald.

Danmark
27. maj. KL. 16.20

Brand i skrotlager udløser sirenealarm i Holbæk

Et bjerg af skrottede biler står i flammer i Holbæk.

Cykling
27. maj. KL. 17.19
lyserødt. Ryder Hesjedal var allerhøjest nævnt blandt outsiderne til en samlet sejr i Giro d'Italia. Men canadieren endte helt til tops efter en flot afsluttende enkeltstart. - Foto: DANIELE BADOLATO (arkiv)/AP

Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr

Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe