-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Ramadanmiddag i Folketinget bliver aflyst
Ramadans. Sidste år lykkedes det at afholde en middag i Folketinget i anledning af ramadanens afslutning. Ved festen optrådte blandt andet to sufidansere fra Tyrkiet. - Foto: Ditte Valente (arkiv)
Planlagt fest på Christiansborg i anledningen af ramadanen må aflyses.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:En middag på Christiansborg, hvor muslimer ville fejre afslutningen på den årlige fastemåned ramadanen, bliver ikke til noget.
Det socialdemokratiske folketingsmedlem Hüseyin Arac (S) søgte tidligere på måneden om lov til at benytte Fællessalen på Christiansborg til at holde middagen.
Dansk Folkeparti klagede efterfølgende fordi partiet mener, at middagen strider mod reglerne for brugen af lokaler.
Ansøgning og invitation harmonerer ikke
Folketingets Administration har i et brev meddelt Hüseyin Arac (S), at han mangler at komme med afgørende oplysninger for at kunne afholde middagen.
Efter en gennemgang af arrangementet er Folketingets Administration kommet frem til, at det er et privat firma, der inviterer og er vært for arrangementet. Administrationen skriver endvidere i brevet til Hüseyin Arac: »teksten i din ansøgning om aftenens indhold ikke er dækkende for den udsendte invitation«.
Administrationen har dog stadig forhåndsreserveret lokalet til arrangementet 22. august.
»Ønsker du fortsat at gøre brug af Fællessalen d. 22. august bedes du derfor fremsende en ansøgning med de nødvendige oplysninger til administrationen«, hedder det i brevet til det socialdemokratiske folketingsmedlem.
Tilsvarende middag i 2010
Bag selve invitationen, der er sendt til medlemmer af Folketinget står, den tyrkiske avis Zaman Scandinavia ligesom ved den tilsvarende middag på Christiansborg i 2010. Hüseyin Aracs navn fremgår ikke af invitationen
Ifølge invitationen til middagen i Folketingets fællessal er præsidenten for Europarådets Parlamentariske Forsamling, Mevlüt Cavusoglu, æresgæst, ligesom aftenen vil byde på en præsentation, der indebærer 'Zaman Scandinavias bidrag til det multikulturelle liv'.
Sidste år forsøgte Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne med en fælles klage forgæves at få Folketingets formand til at forbyde ramadanmiddagen med henvisning til, at middagen ikke alene var i strid med, hvad Christiansborg bør anvendes til - men at »arrangementet er i strid med Grundlovens beskrivelse af, at vi i Danmark har religionsfrihed men ikke religionslighed«.
Rettelse: Det er tidligere fremgået af artiklen, at, Folketingets Administration med folketingets formand Thor Pedersen i spidsen, har aflyst ramadanmiddagen på Christiansborg. Dette kan ikke dokumenteres. Folketingets Administration har bedt det socialdemokratiske folketingsmedlem Hüseyin Arac om at præcisere sin ansøgning om brug af Fællessalen på Christiansborg.
ritzau
Se også
Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner
11 medlemmer af besætningen på Maersk Alabama kræver 50 millioner dollar i erstatning efter piratoverfald.
Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'
Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.
Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner
Adam Price før prisuddeling: »Hvis vi vinder? Så vil vi være intenst stolte«
To danske tv-serier er nomineret til de britiske Bafta-priser, der uddeles i aften.
Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn
Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.
Varsel om farlig røg i Holbæk er afblæst
Sirenevarsel om røg fra brand i skrotbiler er afblæst.
Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr
Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
18-årig finne fik ideen kort før drabene
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips