Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Folkekrav fra læserne: Lad Lykketoft blive formand
Formand? Mogens Lykketoft høster stor opbakning blandt politiken.dk's læsere. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)
Marianne Jelveds 'kandidatur' til folketingets formandspost får et skud for boven af politiken.dk’s læsere.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Læserne har talt – i et sprog, der ikke er til at tage fejl af:
Mogens Lykketoft bør være den nye formand for Folketinget.
I går kom den ofte oversete prestigepost i fokus, fordi Venstres gruppeformand, Kristian Jensen, annoncerede, at partiets favoritkandidat hedder Marianne Jelved (R). Hun har den nødvendige erfaring og integritet til at være formand, mener Venstre.
I samme åndedrag gjorde Kristian Jensen sig imidlertid til afsender på en udsædvanlig personlig kritik, da han argumenterede imod rød bloks formodede formandsbud, socialdemokraten Mogens Lykketoft. Han er ifølge Venstre ikke »værdig« til posten, efter at han har kaldt en TV 2-journalist højreorienteret.
LÆS OGSÅForsker: Personangrebet på Lykketoft er fuldstændig uhørt
I den situation er det eneste rigtige at spørge politiken.dk’s læsere. Og siden afstemningen blev lagt på, har 4.280 stemt.
70 procent af dem peger på Mogens Lykketoft.
Hidsig modstand
Marianne Jelved fik i går også opbakning fra Dansk Folkeparti, der ikke finder det passende, at en kommende formand Lykketoft sidder med modstand fra landets største parti, Venstre.
FOLKETINGSVALGETSe hvordan stemmerne faldt i dit lokalområde
Så selv om Dansk Folkepartis medlem af præsidiet, Søren Espersen, efter eget udsagn har et fortrinligt samarbejde med Lykketoft, vælger partiet altså at følge Venstre i formandsspørgsmålet.
Det gør læserne imidlertid ikke. Kun 9 procent af de 4.280 peger på den radikale veteran, der selv erklærer, at hun har »andre planer« end at blive formand for Folketinget.
AFSTEMNINGHvem skal være formand for Folketinget?
Lidt større opbakning får en anden veteran, nemlig fungerende kulturminister Per Stig Møller (K), der om kort tid vil være at finde som menigt folketingsmedlem. 11 procent af læserne har stemt på ham.
Resten af stemmerne er delt ud på Bertel Haarder, Søren Espersen og ’andre’.
Haarder som ny formand?
Med Venstres angreb på Mogens Lykketofts »værdighed« er der ifølge lektor ved Institut for Statskundskab på Aalborg Universitet, Johannes Andersen, allerede nu sat en hård standard for tonen i det nye folketing.
»Dette her er fuldstændig uhørt kritik. Man kan let komme på andre, der også har temperament – det har vi vel alle sammen. Så det er ikke noget godt argument. Man fremfører ikke den slags personlige karakteristikker i en politisk debat«, sagde Johannes Andersen i går til politiken.dk.
LÆS OGSÅKristian Jensen forsvarer »uhørt« angreb på Lykketoft
»I virkeligheden er det rigtig, rigtig ufint at gøre det. Det er at overskride den almene diskussionsmåde i dansk politik. Selv hvis man ikke vil have Mogens Lykketoft pga. hans temperament, bør man finde nogle andre argumenter«.
Kristian Jensen står imidlertid ved hvert et ord, fortalte han senere på dagen.
Men meningen var ikke at »rakke ned« på Lykketoft – blot forholdt han sig efter eget udsagn til en konkret situation.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Anders Fogh: Birthe Rønns minister-exit var skæbnens ironi
Anders Fogh Rasmussen har afgivet forklaring i Statsløsekommissionen.
Myndigheder nedjusterer antallet af dræbte i tornado
24 er indtil videre fundet dræbt i forstad til Oklahoma City.
Halvvejs færdig: Nu flytter byggepladsen ved Nørreport
DR har fundet næste års grandprix-boss
Det bliver den 47-årige producer Pernille Gaardbo, som stå for Danmarks grandprix-værtskab.
Borgerlige vil rulle dagpengeaftale tilbage efter valget
Live fra lægeklinik: Hun har tabt over 20 kilo på kort tid. Kan det være en spiseforstyrrelse?
Læserne røber: Her er verdens bedste øer
Fra barske Lofoten til de næsten paradisiske forhold på Borneo og New Zealand.
Biologisk våben: Klub undskylder ekskrementer i omklædningsrummet
Eksperter: Brøndby skal holde på de bedste og købe mere erfaring
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
21. maj. KL. 10.37 TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
McDonaldskurven