Annonce
Annonce
Annonce
Politik 6. okt. 2011 KL. 20.37

SF: Enhedslisten er allergisk over for magten

Enhedslisten må vise mere modenhed end at true med at stemme imod regeringsgrundlaget, lyder det fra SF.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er ikke ligefrem udtryk for modenhed, når Enhedslisten erklærer, at partiet vil stemme imod regeringsgrundlaget i sin helhed, hvis muligheden byder sig.

Sådan lyder meldingen fra SF’s politiske ordfører, Jesper Petersen.

»Enhedslisten har jo har peget på Helle Thorning som statsminister. Det gør de stadig, men så er det også afgørende, at de udviser den modenhed, at man tager ansvar for økonomien og ikke skubber os i armene på de borgerlige, hvis de ikke vil stemme for finansloven og andre ting«, siger Jesper Petersen.

»Vi har til gode at se, hvorvidt Enhedslisten er villige til at være med, også når det kommer til at gøre ondt. Man kan ikke bare slå ud med armene og tro, at man kan finansiere alting, før der er gået tre uger. For det kan man ikke«.

Allergiske for magt
SF sad i to uger på et hotel i Ørestaden og forhandlede regeringsgrundlaget med Socialdemokraterne og de radikale.

Resultatet blev et 76 sider langt dokument, hvoraf store dele mildest talt ikke er en gengivelse af SF’s partiprogram.

Tværtimod indeholder det pinefulde forslag såsom at bevare hovedelementerne i VK-regeringens økonomiske politik.

LÆS OGSÅEnhedslisten vender tommelen ned til regeringsgrundlaget

Enhedslistens Per Clausen har det især dårligt med efterlønsreformen, dagpengereformen og lettelser i topskatten. Derfor sagde han klart fra talerstolen, at hans parti samlet set ville stemme imod regeringsgrundlaget, hvis det kom til afstemning – hvilket det dog efter alt at dømme ikke kan komme.

»Jeg kender ikke Per Clausens bevæggrunde, men det handler også om, at Enhedslisten er allergiske over for at tage magten på sig og få tingene til at ske ved at sidde helt inde i maskinrummet. Vi arbejder ikke med det princip, at vi lægger ting fra os, hvis vi ikke kan få det præcis, som vi vil have«, siger Jesper Petersen.

Thorning: Den er fin
Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) ser ikke noget problem i Enhedslistens melding.

»Det har aldrig været sådan, at et parlamentarisk grundlag behøvede at støtte hele regeringsgrundlaget«, siger Helle Thorning-Schmidt til politiken.dk.

LÆS OGSÅThorning: Enhedslisten behøver ikke være enig i det hele

Men Helle Thorning-Schmidt, hvordan har du det med, at jeres eget parlamentariske grundlag ikke kan støtte jeres regeringsgrundlag?

»Der er jo et regeringsgrundlag, som regeringen støtter. Og vi har et parlamentarisk grundlag, som støtter os. Så den er fin, som den skal være«.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken