Annonce
Politik 7. okt. 2011 KL. 03.00

Vælgerne vandrer over midten og giver den nye opposition flertal

Ny meningsmåling viser, at tendensen fra valget fortsætter.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Til trods for at den nye S-R-SF-regering befinder sig i sit absolutte forår, er startvanskelighederne til at få øje på.

Lovgivningsarbejdet er udskudt flere uger, i SF ulmer interne uroligheder, og oppositionen forsøger konstant at slå skår i glæden ved at hamre løs på regeringsgrundlaget og betone S-R-SF-regeringens manglende initiativ og handlekraft.

Oven i kommer så en ny Megafonmåling, der viser, at vælgerne allerede her tre uger efter valget vandrer over midten og skaber grundlag for det første blå flertal i mange måneder.

På stort set alle de valgløfter, vi gav, er der fremskridt, og vi har nu et af Europas mest venstreorienterede regeringsgrundlag

Jesper Petersen (SF)



De radikale ligger til en mindre fremgang
Ifølge målingen står den borgerlige opposition til at få 50,4 procent af stemmerne svarende til 89 mandater, mens de tre regeringspartier sammen med Enhedslisten står til 49,6 procent af stemmerne eller 86 mandater.

Socialdemokraterne går tilbage med 0,7 procentpoint, og SF står til et tab på hele 1,4 procentpoint. Derimod ligger de radikale til en mindre fremgang på 1 procentpoint.

En udvikling, der ikke kommer bag på Socialdemokraternes nyudnævnte politiske ordfører, Magnus Heunicke:

»Det er helt naturligt; efter den debat, der har været i medierne, er det den udvikling, man kunne forvente sig«.

Han mener, at der har været meget fokus på de elementer, som det er lykkedes for de radikale at få nedfældet i regeringsgrundlaget, men knap så meget på Socialdemokraterne og SF’s indvirkning på grundlaget.



»Jeg tror, at danskerne afventer, at vi leverer resultater. Det er det, vi skal. Vi har fremlagt vores regeringsgrundlag, nu kommer der et lovprogram og en finanslov. Dermed kommer den nye politik og ikke kun de nye ansigter, der har sat sig til rette i Folketinget«, siger Heunicke.

SF: Vi skal oppe os
Hos regeringspartneren SF er konklusionen stort set den samme.

»Vi skal oppe os i forhold til at få fortalt, hvor meget gennemslag SF rent faktisk har fået. På stort set alle de valgløfter, vi gav, er der fremskridt, og vi har nu et af Europas mest venstreorienterede regeringsgrundlag. Man kan være stolt som SF’er over det, vi har opnået«, siger partiets politiske ordfører, Jesper Petersen.

Han kan godt forstå, at nogle vælgere er ærgerlige og skuffede over, at SF er blevet tvunget til at acceptere større kompromiser om regeringsgrundlaget, men de politiske realiteter og de radikales størrelse gjorde forhandlingerne vanskelige.

Tendens fra valgkampen
Ifølge Rune Stubager lektor i statskundskab og valgforsker fra Aarhus Universitet er målingen overordnet set en cementering af de vælgervandringer, vi oplevede i valgkampens slutning.

»Målingen forstærker jo grundlæggende tendensen for valgkampen, i og med de radikale, der har fået mest ud af regeringsforhandlingerne, går frem, mens S og SF, der har måttet opgive en stribe af deres mærkesager, går tilbage«, siger Rune Stubager.

På den modsatte fløj står Venstre til en fremgang på 1,5 procentpoint. En udvikling, der vækker stor begejstring hos partiets politiske ordfører, Ellen Trane Nørby.

»Vi er meget glade for vælgernes opbakning. Jeg tror, den her måling er et resultat af, at tilbagetrækningsreformen er den største reform, der indgår i regeringsprogrammet, hvorimod alle de løfter, Helle Thorning-Schmidt gik til valg på, er forsvundet ud af regeringsgrundlaget«, siger hun.

V-fremgang på bekostning af de konservative
Ifølge Rune Stubager skyldes Venstres vælgerfremgang primært den fortsatte deroute i Det Konservative Folkeparti, der går 0,9 procentpoint tilbage og mister yderligere et mandat.

»Men vælgernes bevægelse over midten skyldes nok også Venstre. Det kunne tyde på, at de har været i stand til at samle de vælgere op, der måske er drevet hen over midten«, siger Rune Stubager.

Han tror, at blå bloks samlede fremgang skyldes de såkaldte blå socialdemokrater, der ønsker velfærdsydelser og stram udlændingepolitik, og som muligvis er skuffet over de ændringer, som den nye regering har varslet på udlændingeområdet. Eksempelvis at Integrationsministeriet bliver nedlagt, og at der ikke bliver indført et pointsystem.

Stor begejstring i blå blok
Begejstringen over meningsmålingen er stor i blå blok. Liberal Alliance, der stille og støt har fortsat sin fremgang, er begyndt at drømme om at udvide folketingsgruppen med endnu et mandat.

»Jeg synes, at det er rart, at vælgerne måske allerede er ved at gennemskue, at den røde blok ikke har noget svar på, hvordan man skaber vækst og velstand i Danmark. Vi har set et regeringsgrundlag, hvor der ikke er svar på noget som helst, og det tror jeg er det, at vælgerne reagerer på«, siger partiets politiske ordfører, Simon Emil Ammitzbøll.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Fodbold
23. maj. KL. 21.52
Afgørelsen. Andreas Laudrup kom ind i det 76. minut - fem minutter senere sendte han nerverne på himmelflugt med 2-0-scoringen, der endeligt afgjorde årets Superliga. - Foto: JENS DRESLING

Laudrup kom, så og sejrede

FC Nordsjælland fik den ventede sejr over Horsens og er klar til Champions League-gruppespillet.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Danmark
23. maj. KL. 19.33
Sultestrejke. Med banner i armene gik ti sultestrejkende iranere ind i Stefans kirken på Nørrebro i protest mod forholdene på de danske asylcentre og i frygt for at blive sendt tilbage til Iran. - Foto: JENS DRESLING

Sultestrejkende iraner: Jeg er bange for at blive henrettet

Af frygt for at blive dræbt flygtede den iranske asylansøger Ramin Molavi fra Iran. Nu sultestrejker han i håb om en fremtid.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe