-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





FN-boss skamroser Danmark
Ros. Ban Ki-moon var svært glad for Danmark på Green Growth Forum i dag. Og dermed også for Danmarks nye statsminister. - Foto: PETER HOVE OLESEN
Ban Ki-moon har taget alle superlativerne med til København i forbindelse med vækstkonferencen.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:»Danmark er et af de mest eksemplariske foregangslande i FN«.
Sådan sagde FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, da han for kort tid siden holdt pressemøde sammen med statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) i Spejlsalen.
FN-chefen brugte det meste af sin taletid på at rose Danmark til skyerne.
»Jeg takker Danmark for dets ekstraordinære arbejde i FN. (...) FN har en stor tilstedeværelse i Danmark. Og Danmark har en stor tilstedeværelse i FN«.
»I bidrager til fred, sikkerhed, udvikling og menneskerettigheder. Jeg regner med Danmarks lederskab på dette vigtige tidspunkt for FN«, sagde Ban Ki-moon, der også havde indstuderet et par danske gloser.
»God eftermiddag« og til slut »tusind tak«.
Klar til barske beslutninger
FN-chefen er i København i forbindelse med Global Green Growth Forum (3GF), en stor international konference om grøn vækst. Her mødes 200 globale topledere for at finde nye måder, hvorpå den offentlige og den private sektor sammen kan fremme grøn vækst.
Og netop på det grønne område ser Ban Ki-moon også Danmark som en nøglespiller på den globale scene.
Men han pointerede samtidig, at han under sin frokost med Helle Thorning-Schmidt også nåede at berøre en række andre punkter såsom Det Arabiske Forår og det kommende danske EU-formandskab.
Allerede inden Ban Ki-moon fik ordet, havde Helle Thorning-Schmidt i tilsvarende rosende og runde vendinger fortalt den fremmødte presse i Spejlsalen om det tætte og velfungerende samarbejde mellem Danmark og FN.
»FN kan regne med os«, sagde hun.
LÆS OGSÅThorning: Vi må skifte energispor
Det var også på Global Green Growth Forum, at Helle Thorning-Schmidts tidligere i dag holdt sin første tale i international sammenhæng, siden hun overtog regeringsmagten.
Budskabet var, at en grøn udvikling i verden kommer ikke af sig selv.
»Vi må være parate til barske beslutninger. Det vil ikke være uden omkostninger på kort sigt«, sagde Thorning-Schmidt.
Ambitiøse danske mål
Statsministeren omtalte i sin tale de ambitiøse mål i regeringsgrundlaget inden for klima og energi. Mål, som allerede har vakt opmærksomhed langt uden for landets grænser.
S-R-SF-regeringen stiler mod 30 til 40 procents reduktion af CO2-udslippet i 2020, målt i forhold til 1990. Samtidig skal halvdelen af elforbruget komme fra vindmøller i 2020, og i 2050 skal kul, olie og gas være ude af energiforsyningen. Dermed er Danmark ubestridt forrest blandt industrilandene.
»Danmark har en lang tradition for energieffektivitet. Langsigtede mål fortæller kraftværker, ejere af vindmølleparker og så videre, at det er sikkert at investere i ren energi«, sagde statsministeren.
Global Green Growth Forum er blevet til i samarbejde med Mexico, Sydkorea og en række store virksomheder.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner
11 medlemmer af besætningen på Maersk Alabama kræver 50 millioner dollar i erstatning efter piratoverfald.
Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'
Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.
Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner
Adam Price før prisuddeling: »Hvis vi vinder? Så vil vi være intenst stolte«
To danske tv-serier er nomineret til de britiske Bafta-priser, der uddeles i aften.
Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn
Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.
Varsel om farlig røg i Holbæk er afblæst
Sirenevarsel om røg fra brand i skrotbiler er afblæst.
Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr
Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.
Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen
18-årig finne fik ideen kort før drabene
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips