Annonce
Politik 26. okt. 2011 KL. 09.34

Fire mødeudsættelser får V-profil til at klage over Thor Möger

Skatteministeren har rykket tidspunktet for et samråd fire gange inden for to døgn.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) og hans seriøsitet over for det danske folkestyre bliver nu en sag for Folketingets øverste myndighed, Præsidiet.

Årsagen er, at Thor Möger Pedersen fire gange inden for to døgn har rykket dagens samråd om bilafgifter i Skatteudvalget. Derudover har han ifølge Venstre erklæret, at han »aldrig« ønsker at møde op til Skatteudvalgets møder, fordi de overlapper en halv time med møderne i regeringens økonomiudvalg.

Og det har fået Venstres formand for Skatteudvalget, Gitte Lillelund Bech, til at gå i offensiven.

»Det er meget svært at se, at dette er en regering og en minister, der vil samarbejde med Folketinget, når det er så vanskeligt at få ministeren i samråd om et så simpelt spørgsmål, der handler om bilafgifter«, siger Gitte Lillelund Bech.

Det er meget svært at se, at dette er en regering og en minister, der vil samarbejde med Folketinget

Gitte Lillelund Bech (V)

Hun er oprevet over, at der ifølge hende bliver drevet kispus med de 29 folketingsmedlemmer, som er medlem af Skatteudvalget. De har alle travle kalendere i forvejen, mener hun.

»Nu har jeg to gange talt direkte med ministeren selv, der siger, at han prioriterer regeringens interne arbejde højere end samarbejdet med Folketinget. Det er altså ikke sådan, vi plejer at arbejde i Folketinget«.

V: Farceagtigt forløb
Planlægningsforløbet omkring dagens samråd har ifølge udvalgsformanden været farceagtigt.

Allerede før efterårsferien var samrådet fastsat til i dag onsdag klokken 10.45 – et kvarter efter, at mødet i regeringens økonomiudvalg slutter. Det accepterede Thor Möger Pedersen.

LÆS OGSÅSF-minister undsiger sin egen ordfører om millionærskat

Efterfølgende er der faldet en stribe af opkald til Gitte Lillelund Bech. Her er forløbet kort fortalt:

  • Mandag ved frokosttid beder Skatteministeriet om at få samrådet rykket til onsdag eftermiddag, fordi Økonomiudvalgets møde angiveligt vil trække ud. Samrådet rykkes fra 10.45 til 14.00.
  • Mandag aften ringer Skatteministeriet med meddelelsen om, at mødet i Økonomiudvalget er aflyst. Derfor ønsker ministeren samrådet rykket frem til 9.30 – og det bliver parterne så enige om.
  • I går formiddag rykker Thor Möger igen samrådet. Nu skulle der alligevel være møde i Økonomiudvalget. Skatteministeriet foreslår at rykke samrådet til klokken 13.00. Udvalget accepterer.
  • Senere i går ringer Skatteministeriet så for fjerde gang med en meddelelse: Thor Möger skal i folketingssalen, og derfor kan han heller ikke klokken 13.00.
  • Efter dette kringlede forløb er sagen nu endt med, at der skal afholdes samråd om bilafgifter klokken 13.35 i Skatteudvalget.

Det skulle være sikkert og vist.

Aldrig oplevet noget lignende
Men for Gitte Lillelund Bech er sagen ikke slut her.

Jeg har aldrig oplevet noget lignende i den tid, jeg har siddet i Folketinget

Gitte Lillelund Bech

Hun vil have Præsidiet til at tage stilling til Thor Möger Pedersens – ifølge hende - udtalelse om, at han prioriterer regeringens interne møder over Folketinget. En praksis, som hun ikke genkender fra VK-regeringens tid.

I hendes brev til Folketingets ledelse opruller Gitte Lillelund Bech også forløbet, som ifølge hende viser ligegyldighed over for samarbejdet med Folketinget.

»Jeg har aldrig oplevet noget lignende i den tid, jeg har siddet i Folketinget. Minister betyder tjener – og man kommer, når Folketinget kalder. Det med at række hånden ud til samarbejde er i hvert fald ikke, hvad vi ser fra skatteministerens side«, siger hun.

LÆS OGSÅUdstemte SF'ere kritiserer belønning af Thor Möger

»Vi er ved at finde vores fødder«
Da Thor Möger Pedersen tiltrådte som skatteminister for snart en måned siden, var det netop med budskabet om, at han ville samarbejde bredt med Folketingets partier.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra ministeren, men det radikale medlem af Skatteudvalget, Rasmus Helveg Petersen, ser ingen problemer i forvirringen.

»Der er meget normalt, at der er noget kalenderhejs frem og tilbage«, siger Rasmus Helveg Petersen.

Der er rigtig, rigtig mange ting, der er i en unormal fase stadigvæk. Det gælder også mødeplanlægningen

Rasmus Helveg Pedersen (R)

»Vi er i gang med at finde vores fødder på et tidspunkt, hvor vi også skal have finansloven på plads. Vi er kommet sent i gang, og der er rigtig, rigtig mange ting, der er i en unormal fase stadigvæk. Det gælder også mødeplanlægningen«.

Thor Möger Pedersen får under alle omstændigheder en travl eftermiddag. Klokken 13 skal han svare på vegne af regeringen i den såkaldte spørgetime. Klokken 13.35 starter samrådet så. Men det kan meget vel blive afbrudt halvvejs, fordi der også er en række spørgsmål til ministeren under den såkaldte spørgetid, der starter klokken 14.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer

Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner

11 medlemmer af besætningen på Maersk Alabama kræver 50 millioner dollar i erstatning efter piratoverfald.

Kultur
27. maj. KL. 18.01
spænding. Adam Price, der har hovedforfatter til den danske tv-serie 'Borgen' tør ikke forvente sig for meget af aftenens Bafta-uddeling, selv om serien er nomineret. (arkivfoto) - Foto: Astrid Dalum

Adam Price før prisuddeling: »Hvis vi vinder? Så vil vi være intenst stolte«

To danske tv-serier er nomineret til de britiske Bafta-priser, der uddeles i aften.

Cykling
27. maj. KL. 17.19 opdateret KL. 18.13
lyserødt. Ryder Hesjedal var allerhøjest nævnt blandt outsiderne til en samlet sejr i Giro d'Italia. Men canadieren endte helt til tops efter en flot afsluttende enkeltstart. - Foto: DANIELE BADOLATO (arkiv)/AP

Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr

Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe