Annonce
Politik 4. dec. 2011 KL. 20.28 opdateret 4. dec. 2011 KL. 22.23

Lækagesag presser Troels Lund Poulsen tilbage på skolebænken

Den tidligere skatteminister er politisk vingeskudt. Nu vil han læse historie.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Troels Lund Poulsen (V) fik aldrig afsluttet studierne, før han engagerede sig professionelt i dansk politik.

Det råder den tidligere skatteminister bod på nu, hvor han har valgt at tage orlov fra politik, efter nye oplysninger i statsministerens skattesag har draget hans tidligere spindoktor, Peter Arenfeldt, og ham selv ind i sagen.

LÆS MERETroels Lund Poulsen søger orlov fra Folketinget

Troels Lund Poulsen, hvis mulige indblanding i læk af fortrolige papirer om Helle Thorning Schmidt (S) og hendes mands skatteforhold, skal læse historie.

Det skriver nyhedsbureauet Newspaq, der har talt med Venstres politiske ordfører, Ellen Trane Nørby.

»Så længe den her sag kører, så har Troels Lund meget begrænset mulighed for at diskutere politik. Så derfor må vi forholde os til, at Troels tager orlov for at afslutte sit studie«, siger ordføreren til Newspaq.

LÆS ARTIKEL»Det kan blive den største medieskandale i dansk pressehistorie«

Sagen ruller
Sagen går i korte træk ud på, at B.T. i juni sidste år skrev, at statsministerens mand Stephen Kinnock, der arbejder og delvist bor i Geneve, ikke betaler skat i Danmark.

Det er han i øvrigt heller ikke forpligtet til, slog Skat fast 16. september 2010.

En uge før folketingsvalget i september i år offentliggjorde B.T. lækkede dokumenter i det, der i medierne bliver omtalt som 'Helle Thornings skattesag'.

Mens B.T. ikke vil angive sin kilde til de fortrolige oplysninger, skriver Ekstra Bladet i dag, at avisen i 2010 fik tilbudt at få oplæst nogle af de samme dokumenter af den tidligere skatteministers spindoktor, Peter Arnfeldt.

LÆS OGSÅEkstra Bladet sad på afgørende oplysninger i et år

Avisen afviste dengang at skrive historien, fordi Arnfeldt, der ikke vil udtale sig til medierne i dag, ikke ville give tilstrækkeligt med dokumenter.

Det får medierne til i dag at interessere sig ekstra meget for Troels Lund Poulsen, som flere politiske kommentatorer - idet samarbejdet mellem en spindoktor og minister tradtionelt er tæt - mener må have været inde over sådan en beslutning.

LÆS ARTIKELKommentatorer: Troels Lund Poulsen må have vidst besked

Hvor længe Troels Lund Poulsen angiveligt selvpålagte orlov vil vare, kan Venstres pressetjeneste ikke oplyse om.

Men iagttagere peger på, at Venstrepolitikeren ikke kan få arbejdsro, før en undersøgelseskommission nedsat af den nuværende skatteminister Thor Möger Pedersen (SF), har undersøgt både Peter Arnfeldt og Troels Lund Poulsens rolle i historien, der bliver ved og ved at rulle.

Selv afviser Troels Lund Poulsen at have tilskyndet sin spindoktor til at bryde tavshedspligten og lække fortrolige oplysninger til pressen.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer

Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner

11 medlemmer af besætningen på Maersk Alabama kræver 50 millioner dollar i erstatning efter piratoverfald.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Kultur
27. maj. KL. 19.05
sejr. Det blev til svensk sejr i det internationale Melodigrandprix i aftes. Svenske Loreen sang sikkert sejren i hus. Danmark endte på en skuffende 23. plads. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre

Danmark tør ikke stå ved den type musik, der kan vinde i Melodigrandprix, mener veteraner.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe