Annonce
Politik 28. jan. 2012 KL. 13.30

Trafikministeren med nyt regnestykke: Derfor er betalingsring en god ide

Hvis man vil gøre noget ved bilkøerne omkring København, så er den bedste forretning at bygge betalingsringen.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Samtidig med at diskussionen raser om betalingsringen omkring København, så viser beregninger, at ringen er en bedre samfundsøkonomisk investering end de mange udbygninger af motorvejene omkring byen.

Ifølge en opgørelse fra transportminister Henrik Dam Kristensen (S) vil de seneste 10 års større motorvejsprojekter omkring hovedstaden i 2016 i alt give en tidsbesparelse, på hverdage, på 7.300 timer i døgnet.

Den samlede pris for de i alt fem motorvejsbyggerier løber imidlertid op i 7,6 milliarder kroner.

Billigere ring giver større tidsbesparelse
Til gengæld ser prisen for betalings- eller trængselsringen kun ud til at løbe op i 1,5 milliarder. Og for de penge kommer samfundet til at spare mellem 11.000 og 15.600 timer - afhængig af hvordan betalingsringen kommer til se ud.

Henrik Dam Kristensen mener, at beregningen afslører, at modstanderne af betalingsringen ikke har ret i, at en yderligere udbygning af motorvejene kan løse problemet med bilkøerne.

»Det er ikke fordi, at jeg synes, at det er dumt at bygge motorveje. Men man kan bare ikke bygge sig ud af trængselsproblemerne. Og slet ikke lige så effektivt som en trængselsring vil være«, siger transportministeren.

LÆS OGSÅVenstre nægter at forholde sig til konservativt ultimatum

Argumentet overbeviser ikke de mest indædte modstandere af betalingsringen, Dansk Folkeparti og de konservative.

Trafikforsker er enig med ministeren
Per Homann Jespersen, trafikforsker ved Roskilde Universitet, mener dog - lige som transportministeren - at politikerne kun kan komme uden om bilkøerne med en betalingsring:

»Det gælder omkring alle storbyer, at man ikke kan bygge så meget vejplads, som der er efterspørgsel efter. I en kort periode får man ganske vist mere flow på motorvejene, men så begynder folk bare at flytte længere væk fra byerne eller begynder netop at tage bilen. Og så er man lige vidt«, siger Per Homann Jespersen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annoncer
Fodbold
23. maj. KL. 21.52
Afgørelsen. Andreas Laudrup kom ind i det 76. minut - fem minutter senere sendte han nerverne på himmelflugt med 2-0-scoringen, der endeligt afgjorde årets Superliga. - Foto: JENS DRESLING

Laudrup kom, så og sejrede

FC Nordsjælland fik den ventede sejr over Horsens og er klar til Champions League-gruppespillet.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Danmark
23. maj. KL. 19.33
Sultestrejke. Med banner i armene gik ti sultestrejkende iranere ind i Stefans kirken på Nørrebro i protest mod forholdene på de danske asylcentre og i frygt for at blive sendt tilbage til Iran. - Foto: JENS DRESLING

Sultestrejkende iraner: Jeg er bange for at blive henrettet

Af frygt for at blive dræbt flygtede den iranske asylansøger Ramin Molavi fra Iran. Nu sultestrejker han i håb om en fremtid.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe