Annonce
Politik 2. feb. 2012 KL. 15.48

Folketingspolitikere fik seksualundervisning

Sex er på dagens skema for 11 politikere på Christiansborg.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Seksualundervisning på Christiansborg

Dagens klasse bestod af:
Anette Lind (S), Camille Hersom (R), Jonas Dahl (S), Karsten Lauritzen (V), Kirsten Brosbøl (S), Liselott Blixt (DF), Lotte Rod (R), Rosa Lund (Enh), Sophie Hæstorp Andersen (S), Stine Brix (Enh) og Troels Ravn (S).

I manges erindring var der fnisen i krogene, blussende røde kinder og skjulte blikke på gennemfart i klasseværelset, når skolelæreren satte seksualundervisning på skoleskemaet.

Men det er der ikke at spore, da 11 voksne folketingspolitikere i dag sætter sig i rundkreds i Socialdemokraternes gruppeværelse på Christiansborg for at deltage i en nutidig prøvetime på den seksualundervisning, som foreningen Sex og Samfund praktiserer.

DIN MENINGSKRIV: Hvordan var din seksualundervisning?

Og - modsat mange af deltagernes forventning - er der heller ikke nogen kuffert med penisattrapper, der skal have påsat et kondom på den korrekte måde, eller snak om personlige oplevelser i den seksuelle afdeling.

Meget mere end bier og blomster
For som formanden for Sex og Samfund, Christian Graulund, siger:

Der var en biologilærer, der sagde, at drengene skulle passe på med at gå med for stramme bukser

Jonas Dahl (SF)

»God og tidssvarende seksualundervisning handler ikke kun om bier og blomster, som det gjorde engang. Det handler heller ikke kun om facts. Det handler om at møde eleverne i øjenhøjde«.

Det er blandt andet Socialdemokraternes sundhedsordfører, Sophie Hæstorp Andersen, Venstres Karsten Lauritzen, de radikales Camilla Hersom og Dansk Folkepartis Liselott Blixt, der er elever i dagens session, som Christian Gralund udnævner til den første seksualundervisningstime på Christiansborg.

»I hvert fald sådan i al offentlighed og ikke over en øl i Snapstinget«.

Behøver ikke tale om egne erfaringer
En lærer sætter politikerne i gang med første øvelse. Og først gør hun klart, at der er nogle regler for gruppearbejdet - for eksempel vil diskriminerende udtalelser ikke blive accepteret. Og man behøver ikke fortælle om personlige erfaringer.

»Det kan være en god pointe i seksualundervisning, at man ikke behøver tale om sig selv, men kan tale om nogle andre og relatere til sig selv«, siger læreren, Line Anne Roien og får eleverne til at ånde lettet op i rundkredsen.

LÆS OGSÅUndervisningsministeriet vil have sex ind i flere fag

Her skal de diskutere i grupper, hvad de mener, at en fiktiv, ung dreng skal gøre for at få en kæreste. Indtil nu har hans strategi været at kysse med så mange piger som muligt. Og politikerne er enige om, at han nok bør gribe sagen anderledes an.

»Der er jo sådan set ikke noget galt med, at han kysser med nogle piger. Men man må godt tænke sig om, inden man kaster sig ud i det. Man kunne jo snakke sammen inden. Eller bruge nogle af de sociale medier på internettet for eksempel. Han skal på Arto, simpelthen«, siger Karsten Lauritzen i sin gruppe.

Eleverne er dybt engagerede
Også den radikale Camilla Hersom mener, at den unge dreng burde prøve med nogle andre aktiviteter med pigerne.

fakta

Seksualundervisning
  • Seksualundervisning obligatorisk stof i grundskolerne siden 1970.
  • Faget har ikke egne timer, men skal indarbejdes i de øvrige fag.
  • Det er kun i grundskolen, at seksualundervisning er obligatorisk. På ungdomsuddannelserne behøver eleverne ikke blive informeret om seksuallivet.

»Det er jo ikke nødvendigvis vejen til at få hverken god sex eller en god kæreste at kysse med alle mulige«, siger hun.

Til at begynde med er nogle af de 11 elever allerede lidt urolige. Nogle kigger på deres telefon, og andre kigger på deres iPad. Men efter lidt tid er hele politikerklassen engageret i diskussioner om, hvad de vigtigste seksuelle rettigheder er (de fleste er enige om, at det er »Retten til at være sig selv og til ikke at blive diskrimineret på grund af ens køn, krop eller seksualitet«), og diskussion om, hvor vigtigt det er, at børn og unge lærer, at de gerne må sige fra over for sex.

Mindes berøringsangste lærere
Ved timens ende melder hele klassen, at seksualundervisningen i dag er markant bedre, end den, de selv modtog i folkeskolen.

»Det eneste, jeg kan huske fra min seksualundervisning, er, at der var en biologilærer, der sagde, at drengene skulle passe på med at gå med for stramme bukser«, siger SF's Jonas Dahl.

Fnis.  Lidt fnisen er der også plads til mellem Sex og Samfunds lærer, Line Anne Roien (tv.) og Socialdemokraternes Sophie Hæstorp Andersen. Foto: Finn Frandsen

Og Sophie Hæstorp Andersen mindes en folkeskolelærer, der ind imellem kom til at bryde elevernes grænser.

»Når hun for eksempel sagde: »Dig og dig, I ved jo godt, hvordan det er at have menstruation«, så sad der et par piger og blussede op i klassen«.

LÆS OGSÅFlere børn skal lære om homoseksualitet

»Denne her form for undervisning er virkelig en øjenåbner for, hvordan det også kan være«, siger Karsten Lauritzen.

I den landsbyskole med ni elever i klassen, hvor Karsten Lauritzen havde sin skolegang, var der ikke noget med at sidde i rundkreds og snakke om tingene.

»Jeg husker, at læreren viste en film for os. Der var vist noget berøringsangst. Dette her er meget bedre«, siger han.

Børn skal kunne snakke om seksualitet
Og læreren opsummerer:

»Det er vigtigt at snakke med børn og unge om deres seksuelle rettigheder. Det kan give de unge nogle handlemuligheder og hjælpe dem til at huske på, at man har ret til at sige fra nogle gange«.

»Det vigtige er egentlig ikke, hvad man når frem til i gruppearbejdet. Det vigtige er, at man får skabt et rum for dialog om seksualitet«, siger læreren, Anne Line Roien.

I næste uge er det skoleelevernes tur til at snakke om sex. Her skyder Sex og Samfund gang i kampagnen 'Uge sex', der har til formål at styrke børn og unges bevidsthed om sex og deres kompetente valg i relation til seksualitet og trivsel. I alt 186.252 børn og unge fra 4. klasse til 3.G. over hele landet er med i kampagnen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Vinterberg.dk. Den danske instruktør er i København på dagen, hvor hans film 'Jagten' kan vinde de gyldne palmer. - Foto: Francois Mori/AP

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Kultur
27. maj. KL. 19.05
sejr. Det blev til svensk sejr i det internationale Melodigrandprix i aftes. Svenske Loreen sang sikkert sejren i hus. Danmark endte på en skuffende 23. plads. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre

Danmark tør ikke stå ved den type musik, der kan vinde i Melodigrandprix, mener veteraner.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe