Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Konservative: Søvndal taler dybt provokerende om de velhavende
politik. De konservatives Benedikte Kiær mener, at SF's forslag er lig skattestigninger til de velhavende. - Foto: SLOTTEMO LYNGSTAD MARTIN
De konservative mener, at Søvndal taler dårligt om velhavende danskere.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Nye udtalelser fra udenrigsminister Villy Søvndal (SF) vækker forargelse hos de konservative kolleger i Folketinget.
»Jeg synes, at hans udtalelser er dybt provokerende«, siger politisk ordfører og tidligere socialminister Benedikte Kiær (K).
I dagens udgave af Politiken melder Søvndal ud, at han vil indrette børnecheken, så den ikke længere sendes i lommerne på velstillede børnefamilier.
»Jeg kan ikke forstå inde i mit hoved, at vi brandbeskatter almindelige, hårdtarbejdende lønmodtagere for at sende pengene videre til velhavende børnefamilier. Det er fuldstændig socialt skævt. Vi kigger på fordelingen, så det er de bredeste skuldre, der skal bidrage mest«, siger Villy Søvndal.
LÆS MERESF: Skær børnecheck og fleksjob
Men det falder Benedikte Kiær for brystet:
»Faktisk siger Søvndal, at velhavende danskere, de er hverken hårdtarbejdende eller bidrager til samfundet. Det synes jeg er dybt provokernede, når man ved, at en procent af de rigeste danskere står for godt otte procent af statens samlede skatteindtægter. De velhavende har i aller højeste grad de bredeste skuldre«, siger hun.
LÆS OGSÅOvervismand: Der er ingen penge i mindre børnecheck
Man kunne tro, at det lyder som sød musik i øret på en borgerlig, når en rød politiker ønsker at indskrænke velfærdsstaten, så den kun retter sig mod de mest trængende.
Men sådan ser Benedikte Kiær ikke på sagen og nægter at rose Søvndal.
Hun henviser til, at forslaget fra SF reelt hæver skatten for de velhavende, fordi de får færre penge retur fra skattefar.
»Det er en gedigen stigning i marginalskatten, og det vil vi simpelthen ikke være med til på nogen som helst måde«, siger hun.
LA også imod SF-forslag
Samme holdning har Liberal Alliance. Partiets leder og finansordfører, Anders Samuelsen, henviser til beregninger, der viser, at skal der spares penge på udgifter på børnechecken, skal man skære den fra alle indkomstgrupper på nær de allerlaveste. Hvis man kun tager checken fra de allerhøjeste indkomstgrupper, vil det ikke give nogen særlig økonomisk gevinst.
LÆS OGSÅOvervismand: Der er ingen penge i mindre børnecheck
»Villy Søvndal forstår simpelthen ikke helt almindelig skattepolitik. Det er en af de første lektioner i skattepolitik at forstå, hvordan børnechecken hænger sammen, og det er da deprimerende, at Søvndal ikke forstår den endnu«, siger Samuelsen.
K klar til at se på fleksjob
Villy Søvndal foreslår også at reformere ordningen med fleksjob, der er møntet på folk med nedsat arbejdsevne. Partiformanden ønsker at se på statens tilskud til de højtlønnede, som benytter sig af tilbuddet om fleksjob.
Og her er de konservative straks mere positive. Men hvorvidt partiet støtter forslaget kommer an på den konkrete udformning.
»Vi har selv været ude med et forslag om, at man skærer toppen af statens tilskud, mens man samtidig skærer i det antal timer, som fleksjobberen skal arbejde«, siger Benedikte Kiær.
Også Liberal Alliance er åbne for at justere ordningen.
FAKTA660.000 familier får udbetalt næsten 15 milliarder
Det ventes, at beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) fremlægger et forslag til reform af fleksjob og førtidspension efter vinterferien, mens børnecheken først lander på forhandlingsbordet efter sommerferien.
Socialdemokraterne har tidligere erklæret sig klar til at diskutere børnehecken, mens de radikale dog kræver, at de højtlønnede kompenseres for tab af børnecheck.
LÆS MERERegeringen vil skære i børnechecken
Enhedslisten hæfter sig ved, at Søvndals tanker om fleksjob risikerer at ramme »mennesker med helt almindelige indkomster«.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Tidligere grandprix-arrangør: Pengene kan hentes mange steder fra
Ved showet i Parken i 2001 måtte arrangørerne tænke kreativt.
Hurtigste tid i 27 år: Marokkaner vinder Copenhagen Marathon
Kære Kristian, hvilken planet lever du på?
Viggo Mortensen får hovedrollen i ny fransk storfilm
Den danske Hollywood-stjerne spiller med i filmatisering af Albert Camus-bog.
Dræbervirus smitter pensionist: Nu er 20 personer døde
Mystisk virus har smittet rejsende i Mellemøsten og flere europæiske lande.
Iran henretter mænd dømt for spionage
To mænd er blevet hængt i Iran efter at være kendt skyldige i spionage for USA og Israel.
Rasmus Bech: Her er de store træneres svære stoleleg
Nu er det byttetid for storklubbernes trænere. Hvem havner hvor? Hvem scorer kassen? Og er Laudrup også med på karrusellen?
Drama i Roskilde: Betjente trak pistolerne mod teenagedrenge
Politiet troede, at legende teenagere havde rigtige håndvåben på sig.
Flertal af danskerne siger ja til sen abort ved unormale fostre
Hver fjerde ønsker automatisk ret til sen abort ved unormale fostre, uanset hvad de fejler.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
30. apr. KL. 14.19 TV Sigge Winther om SF: Det er som at se på et trafikuheld i slowmotion
Basim og Blachman værter på næste års internationale Melodigrandprix
Din nabos musikanlæg