Annonce
Politik 3. feb. 2012 KL. 13.11

Ny lokkemad til Venstre: Regeringen skærer 750 mio. i energiudspil

Klima- og energiministeren barberer yderligere penge af sit energiudspil i håbet om et bredt energiforlig.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Regeringen skærer yderligere i sit udspil til en ny energiaftale i forsøget på at lokke de borgerlige partier til at støtte det.

Ritzau erfarer, at klimaminister- og energiminister Martin Lidegaard (R) i et nyt udspil sænker afgifterne med yderligere 750 millioner kroner, så de samlede udgifter kommer ned på 3,9 milliarder kroner.

Milliarder som skal bruges til at gøre Danmark uafhængig af olie, kul og gas i 2050 og få mere end halvdelen af energiforbruget dækket ind af vindkraft i 2020.

Borgerlige siger nej
Martin Lidegaards oprindelige energiudspil 'Vores energi' ville koste forbrugerne 5,65 milliarder kroner ekstra i 2020.

Men efter at de borgerlige partier havde vendt tommelfingeren nedad, fandt klima- og energiministeren så for et par uger siden ud af, at regnestykket kan gå op for en milliard mindre, uden at det angiveligt går ud over ambitionerne.

LÆS ARTIKELRegeringen hugger en milliard af klimaplan

Og nu kommer altså så yderligere 750 millioner kroner.

Det skyldes, at særligt Venstre har fokuseret på, at energiaftalen ikke må gøre det dyrere at være dansker, end VK-regeringen selv lagde op til før folketingsvalget.

LÆS OGSÅVenstres nykker får skylden for hårdknude i forhandlinger

Det tidligere regeringsparti har derfor sat loftet ved de 3,6 milliarder kroner, den tidligere regering spillede ud med i 'Energistrategi 2050'. Ydermere vil Venstre have fjernet den planlagte NOx-afgift til 600 millioner kroner.

Ifølge Ritzaus oplysninger står erhvervslivet dog nu til at spare 700 millioner kroner i 2020 i forhold til den tidligere regerings udspil.

Martin Lidegaard finder nemlig de 650 millioner kroner ved effektiviseringerne i elsektoren og de sidste 100 millioner kroner ved at udskyde en del af den såkaldte kabellægningsplan, hvor det danske luftledningsnet skal erstattes med et fuldt kabellagt eltransmissionsnet.

LÆS ARTIKELErhvervsliv roser regeringens energiudspil

Til gengæld ændrer klima- og energiministeren ikke på målsætningerne i sit oprindelige udspil for omstillingen til vedvarende energi.

Martin Lidegaard har ikke ønsket at kommentere oplysningerne med henvisning til de igangværende forhandlinger.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annoncer
Vinterberg.dk. Den danske instruktør er i København på dagen, hvor hans film 'Jagten' kan vinde de gyldne palmer. - Foto: Francois Mori/AP

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Kultur
27. maj. KL. 19.05
sejr. Det blev til svensk sejr i det internationale Melodigrandprix i aftes. Svenske Loreen sang sikkert sejren i hus. Danmark endte på en skuffende 23. plads. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre

Danmark tør ikke stå ved den type musik, der kan vinde i Melodigrandprix, mener veteraner.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe