-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Officersformand afviser snak om syg kultur i forsvaret
Officerernes faglige forening afviser, at forsvaret dyrker misforstået loyalitet.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:En gammeldags, hierarkisk kultur fuld af misforstået loyalitet præger forsvaret.
Sådan lyder kritikken fra militærekspert Mikkel Vedby Rasmussen fra Københavns Universitet og operationspsykolog Lars Robl, der er tidligere næstkommanderende i Jægerkorpset.
Udtalelserne falder i forbindelse med Politikens afsløring af, at forsvarets egne folk i maj 2011 fandt et hemmeligt notat i et kontor hos Hærens Operative Kommando (HOK).
Ifølge notatet uden dato og afsender har tidligere HOK-chef Poul Kiærskou i 2007 givet ordre til, at det officielle tal for irakere taget til fange af Forsvaret under krigen i Irak skulle ændres til 198, selv om han vidste, at det reelle tal var over 500.
Angiveligt var bevæggrunden, at det lavere tal lå i tråd med de tidligere oplysninger, som Forsvaret havde givet offentligheden.
»Man tænker på mulighederne fremadrettet. Dem, du måske tager et opgør med eller kritiserer, er de samme, som senere skal vende tommelfingeren op eller ned for din fremtid i systemet«, siger Lars Robl, der dog understeger, at problmet ikke er uløseligt forbundet med forsvaret.
LÆS MEREHemmeligt notat: Hærchef beordrede officerer til at lyve om irakiske fanger
Hos Hovedorganisationen af Officerer i Danmark erkender formand Bent Fabricius, at hierarkiske organisationer kan føre til »den type problemer«.
Men han afviser, at de enkelte sager tegner et generelt billede af en skadelig kultur i forsvaret.
»Jeg synes, at det er et ualmindelig spinkelt grundlag at drage den konklusion på. Det kan jeg ikke vedkende mig, og jeg har trods alt 40 år på bagen i den butik«, siger Bent Fabricius.
Han henleder også opmærksomheden på, at hvis notatets påstand er korrekt, så har dets forfatter netop sat sig op mod systemet ved at skrive om bedrageriet og lægge notatet i den kasse med sagens akter, hvor notatet blev fundet.
»Træls« for soldaterne
Ingen af formandens indsigelser mod kritikken ændrer dog ved, at han betegner nyheden om indholdet af det hemmelige dokument som »træls« for medarbejderne i forsvaret.
»En negativ historie tæller ti gange mere end en positiv. Og det er en negativ historie«, siger Bent Fabricius.
LÆS MERETidligere HOK-chef tavs om fortiede fangetal
På baggrund af notatet har Forsvarsministeriet indledt en personalesag og bedt Poul Kiærskou aflevere en redegørelse. Selv oplyser Poul Kiærskou via sin sekretær, at han har afleveret redegørelsen og ikke har nogen kommentarer.
Bent Fabricius har intet kendskab til, at Poul Kiærskou har bedt om hjælp fra den faglige forening, men den er klar til at bistå ham, hvis han som cirka 90 procent af officererne er medlem af foreningen.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'
Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.
Sidse Babett Knudsen håber på sejr i London
Forbrydelsen II og Borgen konkurrerer om samme BAFTA-pris.
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn
Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.
Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner
Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre
Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner
AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.
Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr
Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.
Varsel om farlig røg i Holbæk er afblæst
Sirenevarsel om røg fra brand i skrotbiler er afblæst.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips