Annonce
Politik 8. feb. 2012 KL. 13.09

DF kræver undskyldning for mavedans i badeland

DF kræver, at Karen Hækkerup forholder sig til alternativ juleaften.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Juleaften kan fejres på mange måder. Men der er dog grænser for, hvor eksotisk det må blive.

Det mener Dansk Folkepartis integrationsordfører, Martin Henriksen, efter at Dansk Folkehjælp juleaften sidste år stod bag et arrangement på forlystelsesstedet og badelandet Lalandia, hvor mavedans var et punkt på dagsordenen.

Det kræver integrationsordføreren nu en undskyldning for.

Fåmælt minister
Men ikke nok med det.

Martin Henriksen har også stillet spørgsmål til social- og integrationsminister Karen Hækkerup (S) for at få hende til at forholde sig til arrangementet med den alternative juledans.

»Vil ministeren – på linje med spørgeren – kræve en undskyldning fra Dansk Folkehjælp i forlængelse af arrangementet på Lalandia, hvor der juleaften blev danset mavedans, på trods af at der både var etnisk danske gæster såvel som gæster af anden etnisk oprindelse?«, lyder spørgsmålet i sin fulde ordlyd.

DF’erens fortørnelse over mavedansen er imidlertid ikke smittet af på ministeren, der kort og præcist har besvaret spørgsmålet med følgende ordvalg:

»Nej«.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Vinterberg.dk. Den danske instruktør er i København på dagen, hvor hans film 'Jagten' kan vinde de gyldne palmer. - Foto: Francois Mori/AP

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 17.41
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)

Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe