Annonce
Politik 20. feb. 2012 KL. 23.00

S er klar til at opgive betalingsringen

Statsministeren vil løse regeringskrisen ved at lægge alternative løsninger på bordet for at få billigere bus- og togbilletter.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En alvorlig krise mellem Socialdemokraterne og SF har kastet betalingsringen så højt op i luften, at det nu er uklart, om den stærkt omdiskuterede ring trods statsministerens løfter overhovedet bliver til virkelighed.

Socialdemokraternes top er parat til helt at droppe betalingsringen og satse på at finde pengene til at imødekomme SF’s ønske om billigere billetter i den kollektive trafik på anden vis.

Det erfarer Politiken fra flere kilder i og omkring regeringen.

Socialdemokraterne mener, at betalingsringen er blevet så belastende for regeringen, at der nu er forslag på bordet, som skaffer penge til billigere kollektive billetter, uden at der etableres en betalingsring.

Nu må regeringen inklusive SF mande sig op og erkende, at det er borgernes virkelighed, de er sat til at varetage, og ikke SF’s stolthed

Thomas Gyldal, Herlevs borgmester

Regeringstoppen skal diskutere forslagene på et krisemøde i morgen tidlig.

Corydon og Möger kunne ikke blive enige
Løsningen kan f.eks. være at hæve taksterne på fartbøder eller andet, som ikke nødvendigvis tager hensyn til ønsket om mindre trængsel eller bedre miljø.

På den måde kan SF få billigere billetter og Socialdemokraterne ro i baglandet. Under alle omstændigheder ønsker S en stærkt amputeret udgave af betalingsringen i forhold til den model, der er beskrevet i regeringsgrundlaget.

LÆS OGSÅS-profiler: Billigere billetter er nyttesløse

Ifølge Politikens oplysninger er det dog fortsat SF’s ønske, at der kommer en betalingsring, og derfor er fronterne trukket særdeles hårdt op.

Finansminister Bjarne Corydon (S) og skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) havde fået til opgave at finde en løsning på regeringens hidtil største krise, men trods forhandlinger i vinterferien, er de ikke nået til enighed.

Derfor går statsminister Helle Thorning-Schmidt nu selv ind i sagen og har bedt de centrale ministre om at møde i Statsministeriet inden det sædvanlige ministermøde tirsdag.

Både S og SF står dog så stejlt på hver deres synspunkter, at det endnu er usikkert, om den løsning kan findes, inden Thorning møder pressen klokken 11.30 til sit ugentlige pressemøde.

LÆS KOMMENTARBetalingsringen er blevet en politisk zombie

SF sætter hårdt mod hårdt for at holde fast i ringen, som er et af de centrale løfter, partiet ikke vil bryde. S derimod ser sig helst fri af ringen, fordi vælgerlussingen har udsigt til at blive for stor både ved kommunalvalget i 2013 og – frygter regeringstoppen – ved næste folketingsvalg.

Borgmestre krydser fingre
I det socialdemokratiske bagland håber flere borgmestre, at det afgørende slag bliver betalingsringens endeligt.

»Nu må regeringen inklusive SF mande sig op og erkende, at det er borgernes virkelighed, de er sat til at varetage, og ikke SF’s stolthed. Jeg har en forventning om, at når statsministeren deltager i det her møde forud for sit pressemøde, er det, fordi, at SF og S skal blive enige om at træffe den eneste rigtige beslutning – nemlig at skyde det her projekt ikke bare til hjørne, men langt ud af stadion«, siger Herlevs borgmester Thomas Gyldal (S).

Borgmester i Roskilde Joy Mogensen (S) er enig:

»Jeg håber, det her er udtryk for, at statsministeren nu har lyttet til de mange bekymringer om betalingsringen«.

Forventningen er, at Thorning på sit pressemøde ikke vil have et konkret forslag til en endelig løsning, men give klarhed over, om den meget omdiskuterede betalingsring bliver til virkelighed eller ej.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Vinterberg.dk. Den danske instruktør er i København på dagen, hvor hans film 'Jagten' kan vinde de gyldne palmer. - Foto: Francois Mori/AP

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 17.41
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)

Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe