Annonce
Politik 22. feb. 2012 KL. 17.00

Borgerlig københavner-borgmester jubler over betalingsringens død

Havnetunnel og flere parkeringspladser uden for byen skal afhjælpe trafik-problemer i København.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Erfaringerne fra Stockholm har jo også vist, at folk inden for ringen bidrager dobbelt så meget til indtægterne som dem udenfor

Pia Allerslev, V-leder i København

Mens striben af røde partier på Københavns Rådhus ærgrer sig over, at betalingsringen er blevet droppet, glæder det Venstre.

»Det er en rigtig god dag for københavnerne«, siger partiets politiske leder i København, kultur- og fritidsborgmester Pia Allerslev, i en pressemeddelelse.

Hun mener, at betalingsringen ville have ramt mange københavnere med ærinder uden for ringen hårdt i form af en ekstraregning på mange tusinde kroner om året.

»Det er jo klart fremgået af svar fra regeringen, at københavnerne selv ville komme til at betale den største del af regningen - selv om det man oprindeligt ville, handlede om at begrænse trafikken ind til byen«, siger Pia Allerslev.

LÆS OGSÅStøttepartiet tæsker Thorning: Regeringen er nogle klaphatte

»Erfaringerne fra Stockholm har jo også vist, at folk inden for ringen bidrager dobbelt så meget til indtægterne som dem udenfor«, siger Pia Allerslev.

Hvor er respekten Frank?
Hun mener derfor ikke, at overborgmester Frank Jensen (S) har grund til at ærgre sig over betalingsringens død.

»Overborgmesteren gik til valg på respekt for københavnerne. Nu ærgrer han sig gul og grøn over, at københavnerne slipper for at blive ribbet fuldstændig på grund af en skæv og uretfærdig særskat. Det har ikke meget med respekt eller forståelse for københavnerne at gøre«, siger hun i pressemeddelelsen.

LÆS OGSÅ Frank Jensen: Regeringens trafikmilliard skal bruges i København

Trods kritikken af overborgmesteren er hun enig med ham i, at en havnetunnel bør være en del af løsningen på trængselsproblemerne i København.

Derudover ser hun gerne, at der oprettes flere p-pladser til pendlerne rundt om byen ved blandt andet S-togsstationer, og at den kollektive trafik gøres billigere.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Vinterberg.dk. Den danske instruktør er i København på dagen, hvor hans film 'Jagten' kan vinde de gyldne palmer. - Foto: Francois Mori/AP

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 17.41
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)

Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe