Annonce
Annonce
Annonce
Politik 28. feb. 2012 KL. 12.59

SF skærper olie-kravene: »Nuværende aftale er en katastrofe«

Staten skal have mere ud af Nordsøolien, og den nuværende aftale er en nationaløkonomisk katastrofe.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Regeringspartiet SF skærper kursen overfor A. P. Møller – Mærsk og den tidligere regering, der står bag den eksisterende Nordsøaftale. Det sker som en reaktion på en ny vismandsrapport, der i markante vendinger anfægter rimeligheden af den eksisterende aftale.

»VK-regeringen lavede en hovedløs og naiv aftale, som betyder, at den danske fælles kasse får alt for lidt ud af værdien af vores sparsomme naturressourcer. Vi betaler i realiteten ågerpriser til olieselskaberne for at olien bliver hentet op af Nordsøen«, siger politisk ordfører Jesper Petersen.

LÆS OGSÅVismænd: Mærsk tjener alt for meget på nordsø-olie

Konklusionerne i vismandsrapporten er så klare, at SF nu skærper kravene til det eftersyn af aftalen, som går i gang i de her dage.

SF: Vi skal have mere ud af nordsø-olien
»Det er afgørende, at fællesskabet får langt mere ud af vores naturressourcer, end vi gør i dag«, siger Jesper Petersen.

»Vismændenes konklusioner bliver prikken over i’et for mig, og jeg er ikke i tvivl om, at serviceeftersynet på den eller anden måde skal føre til at danskerne får mere ud af Nordsøolien«, siger han.

LÆS OGSÅEkspert: Dansk olieaftale ligner noget fra Afrika

SF-ordføreren langer hårdt ud efter V og K, der er hovedarkitekterne bag den nuværende aftale.

»Hvis vismændenes konklusioner handlede om olieaftalen i et afrikansk land ville vi tro at regeringen i landet enten var uduelig eller i lommen på selskaberne«, siger han.

Danmark er gået glip af milliarder
Ifølge Jesper Petersen viser vismandsrapporten, at det danske samfund er gået glip af enorme milliardindtægter.

»Det er slående, at nordmændene betaler langt mindre for at få deres olie pumpet op. Var vi mere påpasselige med borgernes olieværdier i Danmark, kunne vi opspare et betragteligt milliardbeløb i en oliefond til investeringer f.eks. i fremtidens infrastruktur eller i vedvarende energi. Eller vi kunne betale af på Danmarks gæld«, siger han.

LÆS OGSÅStaten går glip af 75 oliemilliarder

Med de nye udmeldinger fra SF øges presset på Nordsøeftersynet betydeligt. En gruppe af embedsmænd fra fire ministerier går om få dage i gang med at regne på, hvorvidt staten kan få større indtægter ud af Nordsøen.

A. P. Møller – Mærsk var for nylig ude at afvise at være med til at genforhandle på den eksisterende aftale fra 2003. Dermed er der lagt i kakkelovnen til et opgør mellem regeringen og Danmarks største virksomhed, når embedsmandsgruppen er færdig med sin rapport til september.

FACEBOOKBliv ven med Politiken