Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Kommunister negler Søvndals hjemmeside
Kopi. Øverst ses den falske hjemmeside, eumodstand2012.dk, og nederst er det EU-formandskabets officielle hjemmeside, eu2012.dk - Foto: Screendump
Officiel hjemmeside for EU-formandsskabet er forvandlet til EU-kritisk side.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Kommunistisk Parti har lanceret en EU-kritisk hjemmeside, der til punkt og prikke bygger på samme layout som den officielle hjemmeside for det danske EU-formandskab.
I en pressemeddelelse på den falske hjemmeside udgiver kommunisterne sig for at være den danske regering, der ønsker at bruge formandskabet til at skabe debat mellem EU-kritikerne og tilhængerne.
»Derfor lancerer regeringen i dag en opsigtsvækkende ny kampagneside for det danske EU-formandskab under overskriften EUmodstand 2012 - Danish Resistance to the Council of the European Union«, står der videre.
Falsk kalender
En kalender på den falske hjemmeside oplister møder i Folkebevægelsen mod EU samt dagbladet Arbejderen, og i forbindelse med et møde er der indsat navn og kontaktinformationer på en medarbejder, der i virkeligheden arbejder i Justitsministeriet.
Samtidig optræder en boks, hvor besøgende kan tilkendegive, at de ønsker en folkeafstemning om den finanspagt, der sætter grænser for underskuddet på EU-landenes budgetter, og som Danmark netop har tilsluttet sig.
LÆS MEREFinanspagt udløser ikke folkeafstemning i Danmark
»Den danske befolkning har aldrig sagt ja til euroen. Alligevel er EU ved at få magt over, hvilken økonomisk politik vi må føre i Danmark. Det er ikke rimeligt«, står der blandt andet.
Ministerium: Luk siden
Det er Udenrigsministeriet med Villy Søvndal (SF) i spidsen, der står for den officielle hjemmeside.
Ambassadør for public diplomacy Klaus A. Holm mener, at det er »lykkedes overordentligt godt med at kopiere formandskabets hjemmesidedesign og logo«.
»Der skal være plads til alle i EU-debatten, men vi opfordrer da til, at der spilles efter reglerne, og jeg går naturligvis ud fra, at de lukker siden«, siger han.
Ekspert: Brud på loven
Professor i IT-ret Søren Sandfeld Jakobsen fra Juridisk Institut på Aalborg Universitet, der har haft lejlighed til at studere begge hjemmesider, mener, at der er sket et brud på ophavsretsloven.
»Det er et brud på paragraf nummer et. Design af hjemmesider i form af farvevalg, opsætning og så videre er klart beskyttet. Det er et værk, præcis som hvis du har lavet et smukt billede eller skrevet noget musik«, siger han.
Kommunister: Et spørgsmål om opmærksomhed
Hos Kommunistisk Parti forklarer presseansvarlig Karina Rohr Sørensen, at den falske hjemmeside skal gøre politikerne opmærksom på utilfredsheden med finanspagten.
Hun erkender, at der er tale om et såkaldt »add bust eller spoof site« - en slags forfalsket kopi - men forklarer, at det er nødvendigt for at fremtvinge en debat.
Men berettiger det, at man stjæler?
»Stjæler og stjæler...«
Det siger en professor, at det er rimelig klart, at det gør I...?
»Nå, men hvis der er nogen, der føler sig bestjålet, så er de velkommen til at rette henvendelse, og så må vi se, om de er blevet det«.
Hvis Udenrigsministeriet ringer og siger, at I skal lægge hjemmesiden ned øjeblikkeligt, gør I så det?
»Hvis de henvender sig, må vi tage en dialog om, hvorfor de synes det, og hvordan det skal ske«, siger Karina Rohr Sørensen.
LÆS MEREDanmarks EU-formandskab har fået et logo
Danmark overtog EU-formandskabet ved årsskiftet og sidder frem til juli i spidsen for det såkaldte ministerråd, hvor alle medlemslandenes ministre koordinerer den fælles politik.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Sjældent interview med Assad: Jeg er kommet for at blive
En kaptajn flygter ikke fra sit skib under et stormvejr, siger Assad.
Kystbyer på Sjælland og Fyn oplever større stormfloder
Britisk politi leder efter seks rengøringsfolk i Madeleine-sag
Svenskerne triumferer i VM-finale på hjemmebane
Det svenske ishockeylandshold lod sig ikke ryste af schweizisk føringsmål og vandt VM-finalen med 5-1.
TV-redaktøren efter granprixsejr: Nu begynder spekulationerne og konflikterne
Gatsby, glamour og piskende regn
Pilen peger i retning af bundseedning til FCK
Samtlige 22 direkte kvalificerede hold til Champions League er fundet.
Vådt marathon fik mindre opbakning: »Det var skidt for publikum«
Kravlede op på et tog: To unge mænd er »voldsomt forbrændte«
To unge mænd fik kørestrøm fra tog igennem sig på Helsingør Station.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
30. apr. KL. 14.19 TV Sigge Winther om SF: Det er som at se på et trafikuheld i slowmotion
Basim og Blachman værter på næste års internationale Melodigrandprix
Din nabos musikanlæg