Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Regeringen indfører totalt rygeforbud på skoler og i enkeltmandskontorer
Enhedslisten sikrer flertal for stramning af rygeloven.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det står klart, efter regeringen og Enhedslisten lørdag blev enige en stramning af rygeloven.
Med loven bliver der indført totalforbud mod rygning på skoler, gymnasier, institutioner og en lang række øvrige uddannelses- og opholdssteder for børn og unge.
Samtidig bliver det forbudt at ryge i enkeltmandskontorer, dog med mulighed for at give tilladelse til rygning i firmabiler, lastbiler, kraner og lignende, hvis de kun bemandes af en person ad gangen.
Dermed er der blevet lyttet til kritikken i det lange forhandlingsforløb, hvor det undervejs er blevet påpeget, at lovstramningen ville forhindre en selvstændig landmand i at ryge i sin traktor.
Også dagplejere bliver undtaget for loven efter kritik fra oppositionen, som ikke desto mindre er endt med at stå uden for forliget. Det vil sige, at dagplejemødre må ryge hjemme uden for arbejdstiden. I stedet er loven gennemført med støtte fra Enhedslisten.
Minister: Vi har fokus på de unge
»Den aftale, vi har indgået, har særlig fokus på at sørge for, at børn og unge ikke udsættes for rygningens skadelige virkninger«, siger sundhedsminister Astrid Krag (SF) og tilføjer:
»Vi har en særlig forpligtelse til at hjælpe de unge med at træffe sunde valg, og hvis vi kan holde dem fra at gå i gang med at ryge, er vi kommet et vigtigt skridt nærmere et sundere Danmark«.
Enhedslistens sundhedsordfører Stine Brix siger, at den nye rygelov er et »skridt i den rigtige retning«.
Dyrere at overtræde loven
Foruden udvidelserne af lovens dækningsområde bliver straffen for at overtræde den også skærpet.
Førstegangsforseelser takseres fremover med en bøde på 5.000 kroner, som herefter stiger til 10.000 og 20.000 ved anden og tredje overtrædelse.
En tilsvarende stigning vil blive gennemført for bøderne til butikker, der sælger tobak og alkohol til personer under 18 år.
Rygestopindsatsen skærpes desuden med 1,5 millioner kroner til markedsføring af Stoplinien, ligesom regeringen vil arbejde for strammere regler for tilsætningsstoffer i tobaksvarer.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
ritzau
Se også
Trafikselskaber: Vi behøver mere tid
Kunderne er ikke trygge ved rejsekortet, mener Metroselskabet.
NSA-chef: Læk kan skade muligheder for at afsløre terror
Asiatisk dræberfisk er fundet i dansk å
I sidste øjeblik: Odense vil være vært for Eurovision
Odense melder sig også ind i kampen om Melodi Grand Prix 2014.
Aldersgrænsen for fri abort bør sættes ned til 15 år
Københavns første dessert- og cocktailbar åbner i dag
Lundbeck får EU-bøde på 700 millioner kroner
Den danske medicinalvirksomhed Lundbeck har brudt EU's konkurrenceregler.
Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
Borgerlige om børnepengesag: Regeringen må lave ny værnsregel
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
98-modellen
Frem til kommunalvalget i november vil politiken.dk benytte sig af 98-modellen til at forsøge at pege på de mest sandsynlige udfald af valget. Modellen er udviklet af bachelor i statskundskab Martin Vinæs Larsen, der underviser i statistik på Københavns Universitet.
Læs mere: 98-modellen
Seneste TV Politik
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Bedsteforældre for asyl
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kommunistisk Parti i Danmark
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kunstnere for fred
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: De danske småøer
15. jun. KL. 16.24 TV Morten Dahlin: »Stop med at se ned på dem, der har succes«
Ronaldo forlader Real Madrid: Utilfreds med kontrakten
Hvad der skal til for at udløse en demonstration