Annonce
Annonce
Annonce
Politik 1. maj. 2012 KL. 14.44

HK er klar til at ofre store bededag

HK er villig til at lade danskerne arbejde mere, hvis forbundet får mere efteruddannelse og praktikpladser.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Store bededag kan ende med at blive inddraget som helligdag og gjort til arbejdsdag.

Et af Danmarks største fagforbund, HK, vil ifølge dagens Berlingske ikke afvise idéen, hvis medarbejderne til gengæld får mere efteruddannelse og flere praktikpladser.

Dermed imødekommer HK regeringen forud for trepartsforhandlingerne mellem regeringen og lønmodtagernes- og arbejdsgivernes organisationer.

Målet med forhandlingerne er blandt andet at øge arbejdsudbuddet med cirka 20.000 personer frem mod 2020 og forbedre de offentlige finanser med cirka fire milliarder kroner om året.

Hvis vi siger nej til det, så kommer der slet ingen aftale

Kim Simonsen, forbundsformand i HK.

Øget arbejdstid
Forbundsformand i HK, Kim Simonsen, fortæller i dag i Berlingske, at danskere på arbejde på store bededag kan være en effektiv måde til at nå målet.

»På den måde vil man påvirke alle og ikke blot dem som er omfattet af en overenskomst eller på andre måder har fleksibel arbejdstid. Der er ingen tvivl om, at hele præmissen for trepartsforhandlingerne er øget arbejdstid. Hvis vi siger nej til det, så kommer der slet ingen aftale, og så kan vi meget vel risikere, at regeringen fortsætter sin sparedagsorden«, siger han.

Kim Simonsen afviser over for Berlingske, at den øgede arbejdstid for lønmodtagerne strider imod fagforbundets interesserer.

LÆS MERE S-ordførere er uenige om Bededags fremtid

Tilfreds finansminister
Budskabet vækker glæde hos finansminister Bjarne Corydon (S).

»Jeg synes, at det er udtryk for ægte lederskab, som jo også er det rigtige i en situation, hvor man skal forhandle om noget, der er vigtigt for Danmarks fremtid. Og Kim Simonsen bringer sig naturligvis også i en situation, hvor han kan forvente at få noget til gengæld«, siger han til Berlingske.

LÆS MEREEnhedslisten truer regeringen: Store Bededag er hellig for os

Han afviser dog i samme medie at forhandle i pressen, men hæfter sig alene ved, at det er en konstruktiv holdning fra HK.

Enhedslistens finansordfører, Frank Aaen, gjorde det i sidste uge klart over for Politiken, at partiet ikke vil støtte op om en afskaffelse af store bededag som helligdag, da det ikke vil være med til at tage fridage fra folk.

FACEBOOKBliv ven med Politiken