Annonce
Annonce
Annonce
Politik 8. maj. 2012 KL. 22.40

Henrik Sass' comeback er del af en større S-rokade

Frank Jensen skal være ny næstformand, og Jeppe Kofoed skal til EU.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Henrik Sass Larsen gør comeback i toppen af Socialdemokratiet, når han i dag på et hovedbestyrelsesmøde ventes at blive valgt til gruppeformand i partiet.

Samtidig ventes det, at den nuværende gruppeformand Mogens Jensen vælges til næstformand i partiet sammen med Københavns overborgmester Frank Jensen.

Det erfarer Politiken.

Et forsøg på at skabe ro
Med rokaden forsøger Helle Thorning-Schmidt også at skabe ro i partiets venstrefløj.

Herik Sass Larsen var før valget tiltænkt den centrale rolle som finansminister i Helle Thorning- Schmidts regering, indtil hans forhold til en rocker fældede ham og satte ham tilbage på bagerste række i partiet.

LÆS OGSÅ Henrik Sass bliver ny gruppeformand for Socialdemokraterne

Men allerede otte måneder senere ønsker ledelsen Henrik Sass Larsen tilbage i ledelsen, som indpisker i folketingsgruppen forud for de vigtige politiske forhandlinger om reformer af Danmarks økonomi, som partiet står over for.

Vurderingen er, at der er brug for en stærk mand til at holde disciplin i gruppen i denne situation.

Frank Jensen er tilbage i S-toppen
Den nuværende gruppeformand skal som nævnt i stedet være næstformand for partiet, sammen med Frank Jensen.

Københavns overborgmester stillede i 2005 op mod Helle Thorning-Schmidt som formand for partiet. De seneste år er tilliden mellem de to blevet genetableret, så Frank Jensen nu kan tildeles den vigtige næstformandspost.

Det var planen, at der skulle vælges to nye næstformænd i partiet inden kongressen i september, fordi partiregler foreskriver at begge næstformænd ikke kan være medlem af folketingsgruppen.

LÆS OGSÅFrank Jensen gør overraskende comeback i S-top

Det blev tilfældet, da nuværende næstformand og europaminister Nicolai Wammen blev valgt til Folketinget. Den anden afgående næstformand er forsvarsminister Nick Hækkerup.

Hovedbestyrelsen vil også beslutte, at Jeppe Kofod skal være partiets nye spidskandidat til Europa-Parlamentet. Med de tre nye poster har Thorning sikret, at der er givet noget til de tre fløje i Socialdemokraterne.

FACEBOOKBliv ven med Politiken