Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Glad Henrik Sass: Nu skifter vi gear
Tilbage. Henrik Sass Larsen er atter kommet i søgelyset efter flere måneder i den politiske skygge. - Foto: Jens Dresling (arkiv)
Socialdemokraternes nye gruppeformand varsler nye tider.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Frelser, bulldog og en nødvendig satsning for Socialdemokraterne.
Den nye gruppeformand i Socialdemokraterne, Henrik Sass Larsen, er blevet rost til skyerne af de politiske kommentatorer i de landsdækkende aviser.
LÆS OGSÅ Redaktører: Henrik Sass skal frelse Thorning-Schmidt
Men når han selv fortæller om sin nye rolle, så er han noget mere afdæmpet.
Han har taget arbejdsopgaven på sig, fordi regeringen går ind i en ny fase.
»Jeg skal til at lave noget andet end den tidligere ledelse gjorde. Men det er jo klart, at i starten, når der kommer en ny regering, så skal de finde deres roller, så er der nogle udfordringer. Sådan har det været, og det kan man da ikke lægge skjul på. Men jeg synes også omvendt, at man nu er ved at skifte gear og komme med politiske forslag«, siger en glad Henrik Sass Larsen til politiken.dk efter sit første gruppemøde, siden han blev udnævnt til gruppeformand.
Han henviser blandt andet til den store økonomiske plan, regeringen har præsenteret med 2020-planen, anskaffelsen af 180.000 arbejdspladser og øget velfærd som de »markante« initiativer.
»Nu skifter vi gear«, fortæller han.
Naturlig udvikling
Henrik Sass Larsen mener, at det har været naturligt, at al fokus i begyndelsen af den nye regeringsperiode har været på regeringens bidrag og de mennesker, der er kommet til magten.
Han er dog glad for, at regeringen nu går en ny tid i møde.
»Så kommer der en tid, hvor vi siger ’allright, der findes også en anden side, hvor de har haft det lige lovlig hyggeligt,hvad vil I egentlig, hvis I havde magten?' Og det bliver sørme spændende. For så bliver det en mere ligelig debat i det offentlige rum«, siger han.
Ifølge Socialdemokraternes nye gruppeformand er en hans vigtigste roller at få hele gruppen til at arbejde på at få fremlagt og udført regeringens resultater så godt som muligt.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
PET og Bødskov vil drive klapjagt på danske krigere i Syrien
PET kender til mindst 65, som har kæmpet i Syrien. Regeringen vil forhindre dem i at rejse og straffe de hjemvendte.
Uventet aftale: Fagbevægelsen og regeringen er enige om milliardplan
Nye regler kan gøre alle tatoveringsfarver ulovlige
Kommentatorer: Corydon og Thornings fødseldagshilsen til Nyrup er sjov og stilfuld
Landets kommentatorkorps er uenig med dem, der kalder fødselsdagsvideo pinlig.
Enhedslisten udfordrer partierne i København: Hvem betaler jeres valgkamp?
Højrefløjen i København er imponeret over Enhedslistens budget for kommunalvalget.
Er Obama helt alene i verden?
Verdensbanken advarer: Klimaforandringer rammer snart verdens fattigste
Tørke, oversvømmelser og storme vil i løbet af 20 år ramme u-landene hårdt.
Ny dokufilm udstiller Wikileaks-stifters hemmeligheder
Regeringen vil sende officerer til FN-styrken i Mali
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
98-modellen
Frem til kommunalvalget i november vil politiken.dk benytte sig af 98-modellen til at forsøge at pege på de mest sandsynlige udfald af valget. Modellen er udviklet af bachelor i statskundskab Martin Vinæs Larsen, der underviser i statistik på Københavns Universitet.
Læs mere: 98-modellen
Seneste TV Politik
19. jun. KL. 21.01 TV Bedøm selv: Se Corydon og Thornings omdiskuterede fødselsdagsvideo
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Bedsteforældre for asyl
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kommunistisk Parti i Danmark
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kunstnere for fred
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: De danske småøer
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog