Annonce
Annonce
Annonce
Politik 15. maj. 2012 KL. 09.33

Sass: Formentlig fremragende idé fra SF

Det største regeringsparti støtter SFs forslag om at hæve topskattegrænsen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Færre danskere skal betale topskat i fremtiden, hvis det står til SF.

Forslaget skal sikre, at personer i lav- og mellemindkomstgrupper får større gevinst ud af at arbejde, siger regeringspartiets politiske ordfører, Jesper Petersen, i dagens udgave af Berlingske.

Og regeringspartnerne i Socialdemokraterne bakker op om ideen, siger partiets politiske ordfører, Henrik Sass Larsen.

»Omfattet af et princip om, at man kan få en positiv effekt ved at hæve topskattegrænsen, og hvis den er finansieret af topskatteyderne selv, så er det formentlig en fremragende idé. Men nu har jeg ikke set noget udspil endnu, så jeg konstaterer bare, at jeg synes, det lyder fornuftigt, det SF siger«, siger han til TV 2 News.

LÆS OGSÅ SF vil have færre til at betale topskat

Adspurgt om regeringen lægger op til et samarbejde med støttepartiet Enhedslisten eller oppositionspartierne Venstre og Konservative, svarer Henrik Sass Larsen, at han håber på et bredt samarbejde.

SKRIV Hvad synes du om SF's topskatteforslag?

Med forbehold for, at han ikke kender det kommende udspil, tror han dog, at SFs forslag vil få en positiv effekt.

»Hvis man kan lave en skattereform, så de mennesker, der betaler topskat, selv kommer til at finansiere de lettelser, der måtte være, så kan det måske være en god idé for på den måde at skabe noget mere arbejdsudbud«, siger Henrik Sass Larsen.

Han understreger over for TV 2 News, at det dog skal ske under den forudsætning, at det er finansieret og er socialt retfærdigt.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken