Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





LO stiller krav til regering før forhandlinger
Lønmodtagerorganisationerne modtager ikke regeringens udkast med åbne arme forud for trepartsforhandlinger.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Lønmodtagerorganisationerne vil nu præsentere regeringen for en række krav, som der skal tages stilling til fra politisk hold, før trepartsforhandlingerne kan skydes i gang.
I dag har LO holdt hovedbestyrelsesmøde, hvor de forskellige medlemsorganisationer har diskuteret regeringens udkast til et kommissorium, hvis endelige form forventes at være på plads i morgen.
Endnu er der dog en hel del uafklarede spørgsmål, lyder det fra forbundsformand i FOA Dennis Kristensen:
»Det er ikke et kommissorium, der bliver mødt med et 'yes'. Der er ikke meget Obama og 'yes we can' over det. Der er mere en vi-er-ikke-i-mål-endnu-stemning«, siger han, hvilket bekræftes af Gita Grüning, der er formand for Teknisk Landsforbund:
»Stemningen var ok, men der er selvfølgelig nogle krav, man stiller som lønmodtagerorganisationer«, siger hun til Ritzau og fortsætter:
»Vi er glade for at være inviterede, men det er ikke det samme, som at vi har sagt ja til noget«.
LÆS OGSÅAlt er åbent i trepartsforhandlinger
Åbenlyst stridspunkt
Kim Østerbye, formand for Fængselsforbundet i Danmark, er ligesom Teknisk Landsforbund imod længere arbejdstid til danskerne, hvilket bliver et åbenlyst stridspunkt ved de kommende forhandlinger med arbejdsgiverne og regeringen:
»Der var ingen i hovedbestyrelsen, der på forhånd afviser at være med, men der er naturligvis også en bekymring for, hvad det hele ender med«, siger Kim Østerbye.
Betænkelighederne blandt LO's medlemmer gik langt fra udelukkende på den længere arbejdstid. Elementer som arbejdsmiljø, sundhed, uddannelsesløft for ufaglærte og bekæmpelse af social dumping bliver også en del af de videre forhandlinger.
»Det har hele tiden været vores vigtigste ærinde i stedet for at fokusere snævert på arbejdstid, sådan som regeringen spillede ud med«, siger LO's formand, Harald Børsting, i en pressemeddelelse.
FTF: Fornugtige takter
Formanden for hovedorganisationen FTF, Bente Sorgenfrey, ser mange fornuftige takter i kommissoriet, men understreger at emner som ledighed blandt nyuddannede og det psykiske arbejdsmiljø også bør være en del af pakken:
»Det psykiske arbejdsmiljø genererer rigtig meget sygefravær, og det har vi brug for at få bremset«, siger hun.
Det er planen, at LO's bestyrelse mødes igen i løbet af i morgen, og ifølge Dennis Kristensen er det mest sandsynlige, at trepartsforhandlingerne påbegyndes allerede torsdag.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
ritzau
Se også
Naboer ignoreres i historisk metrosag
Metro-byggeriets naboer høres ikke, når afgørelse om erstatninger træffes.
Etisk Råds formand vil give unge ret til fri abort
Kvinder over 15 år skal selv bestemme, om de vil have abort, mener Jacob Birkler. Politikere og Sex og Samfund er åbne for debat.
Vi er bange for fuglene
Obama har indledt vigtigt Berlin-besøg
Den amerikanske præsident taler i morgen i Berlins centrum, hvor op imod 8000 politifolk passer på Obama.
Sygeplejersker kræver erstatning for nødberedskab
Torvehaller skal genoplive døende bymidter i provinsen
Ekspert: »Lige nu står Taleban i en ret god forhandlingsposition«
Forventningerne til fredsforhandlingerne med Taleban bør ikke skrues i vejret, mener professor i militære studier.
To politibiler støder sammen under udrykning
Sammenstød i Korsør under udrykning. Flere tilskadekomne.
Nyrup og Lykketoft forbrødret efter ti års afstand
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
98-modellen
Frem til kommunalvalget i november vil politiken.dk benytte sig af 98-modellen til at forsøge at pege på de mest sandsynlige udfald af valget. Modellen er udviklet af bachelor i statskundskab Martin Vinæs Larsen, der underviser i statistik på Københavns Universitet.
Læs mere: 98-modellen
Seneste TV Politik
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Bedsteforældre for asyl
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kommunistisk Parti i Danmark
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kunstnere for fred
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: De danske småøer
15. jun. KL. 16.24 TV Morten Dahlin: »Stop med at se ned på dem, der har succes«
Rejsekortet afløser Dankortet
Hvad der skal til for at udløse en demonstration