Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Fagboss før treparts-slagsmål: »Vi taler pænt til hinanden«
Hjerteligt? Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) tager imod LO's formand, Harald Børsting, til dagens første møde i trepartsforhandlingerne. »En historisk dag«, sagde Børsting inden han gik ind. - Foto: JENS DRESLING
3F-formanden glæder sig til at komme i gang med trepartsforhandlingerne.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Man skal forberede sig godt til langvarige forhandlingsforløb med emner som landets økonomi, arbejdets organisering og hellige køer, der muligvis skal slagtes.
Og det har forhandlingsparterne også gjort forud for de trepartsforhandlinger, der begynder i dag.
I ugevis har de tre parter - regeringen, arbejdsgiverne og lønmodtagerne - diskuteret, hvad de egentlig skal forhandle om, og på de garvede forhandlere, der går til mødebordet i Statsministeriet, er det en vis lettelse at spore over endelig at tage hul på forhandlingerne.
LÆS OGSÅSådan foregår trepartsforhandlingerne
»Jeg glæder mig til at komme i gang. For der har været en lidt besynderlig debat. Folk har troet, at vi har forhandlet, men det, vi har diskuteret, er hvilke elementer, vi skal forhandle. Nu kommer selve forhandlingen, og det bliver rigtig godt«, siger formand for de faglærte i forbundet 3F Poul Erik Skov Christensen inden første møde i Statsministeriet.
Finansminister vil have flere penge i kassen
Først i dag er sidste punktum i det endelige kommissorium for forhandlingerne blevet sat, og i løbet af den næste måned skal forhandlerne bag de lukkede døre finde frem til, om der skal droppes en helligdag eller to, eller om flere skal arbejde på heltid i stedet for deltid.
»Vil du ikke købe 'Hus Forbi' og støtte de hjemløse?«, spørger en hjemløs mand finansminister Bjarne Corydon (S), inden ministeren går ind i Statsministeriet. Men finansministeren har desværre ikke nogen kontanter med sig.
»Så kan du vel tage i kassen«, siger den hjemløse.
Møde.
Formand for de faglærte i forbundet 3F Poul Erik Skov Christensen blev ligesom resten af forhandlergruppen mødt af en hjemløs inden første møde i Statsministeriet. - Foto: Jens Dresling
»Det gør vi ikke, det ved du godt«, svarer finansministeren, der til gengæld har kontante krav med til forhandlingerne. Danskerne skal arbejde mere, er regeringens formulerede mål.
»Hvis vi arbejder lidt mere, kan vi gøre kagen lidt større, blive lidt rigere og få råd til at investere i, at vi også kan lære nok til, så vi kan få et job, følge med i konkurrencen udefra og få noget at leve af i fremtiden. Det er jo den sammenhæng, der skal være«, siger finansministeren.
Vil låne Søvndal en skilling
»Der kommer Villy Søvndal. Han skal sgu' købe en avis«, siger den hjemløse avissælger.
»Han har sikkert heller ikke nogen penge med, men så må han fandme låne en 20'er af mig«, siger han og styrter hen mod udenrigsminister Villy Søvndals (SF) ministerbil, der ruller ind på pladsen med en minister, der ser frem til forhandlingerne:
LÆS OGSÅMinister: Psykisk arbejdsmiljø kommer med i forhandlinger
»Det er en kæmpestor fælles opgave at sikre, at Danmark løfter sig i forhold til at sikre de arbejdspladser, vi har mistet, i forhold til uddannelsesmæssigt at stå stærkere og de unge, der i øjeblikket ikke kan få job«, siger Søvndal, inden han går ind bag Statsministeriets døre.
Uden at avissælgeren kunne nå at tilbyde ham en 20'er og en hjemløseavis.
»Vi er ikke bonkammerater«
3F-formand Poul Erik Skov Christensen har ikke tal på, hvor mange trepartsforhandlinger, han har deltaget i.
Han har siddet med ved bordet siden slutningen af 1980'erne, hvor Poul Schlüter (K) var statsminister. Og selv om fagbevægelsen traditionelt har tættere bånd til Socialdemokraterne, gør det ikke nogen forskel for forhandlingerne, om der sidder en borgerlig eller en rød statsminister for bordenden.
»Når vi møder regeringen, møder vi ikke vores bonkammerater. Vi møder en part, vi skal forhandle med, og jeg snakker lige så ordentligt til en socialdemokrat som til en borgerlig«, siger 3F-formanden.
Efter at de seneste uger er gået med positionering og meldinger om kontante krav fra parterne, er forhandlerne formentlig lidt mere afdæmpede, når de sætter sig om bordet i dag, spår Poul Erik Skov Christensen.
Taler pænt til hinanden
»Når vi mødes, er vi så professionelle, at selv om vi har forskellige synspunkter om tingene, har vi en fornuftig stemning. Man kommer jo ingen vegne, hvis man sidder og sviner hinanden til. Så vi sidder pænt og ordentligt og snakker sammen«.
Gør I det hele vejen igennem, også hen mod slutningen?
»Der kommer nok nogle kontante bemærkninger, men man kan godt have møder og stå fast på sine synspunkter, uden at bruge ukvemsord. Det er ligesom, når vi forhandler overenskomst. Man skal finde en form at diskutere med sin modpart med, der gør, at man viser respekt for hinanden og forstår at argumentere for sine synspunkter og hvorfor, de er nødvendige at gennemføre«.
LÆS OGSÅ3F's formand: »Jeg er skidesur«
Dagens møde er det første i trepartsforhandlingerne. Omkring sankt hans og senest 1. juli ventes forhandlingerne at være færdige.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
21. maj. KL. 10.37 TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra