Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Reform koster danskere på dagpenge 13.000 kroner om året
I dag præsenterer regeringen sit forslag til en skattereform. Enhedslisten kalder forslag for »forrykt«.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Lidt over tusinde kroner om måneden før skat – eller 13.000 kroner om året.
Sådan lyder – på lang sigt – regningen til landets dagpengemodtagere i det forslag til en skattereform, som regeringen i dag fremlægger.
Under de nuværende regler, hvor dagpenge følger lønudviklingen, vil de frem til 2022 stige med omkring 56.700 kroner. Men regeringen lægger op til at dæmpe stigningen i overførselsindkomsterne. Og dermed vil dagpengene kun stige med omkring 43.400 kroner, oplyser Skatteministeriet.
I begge tilfælde er der dog ikke taget højde for inflation. Sammenholdt med lettelserne i skatten på arbejde ender dagpengemodtagerne dermed som en af de grupper, som relativt set taber flest penge på reformen.
FAKTADet ved vi om skattereformen
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra skatteminister Thor Möger Pedersen (SF), men økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) siger:
»Dagpengemodtagerne fastholder deres købekraft. Men de stiger mindre, end de ellers ville have gjort. Og det, synes jeg, er rimeligt. Pointen med dagpenge er jo ikke, at du skal være på dagpenge. Pointen med dagpenge er, at du skal tilbage på arbejdsmarkedet«.
To forringelser på kort tid
Forholdene for landets godt 140.000 dagpengemodtagere bliver i forvejen forringet to gange inden for kort tid. Fra 1. juli bliver det dobbelt så svært at genoptjene retten til dagpenge. Og fra årsskiftet sættes perioden med dagpenge ned fra fire til to år.
I skattereformen står samme gruppe til gradvist at få mindre at rutte med, fordi regeringen vil regulere overførselsindkomsterne i en lavere takt end lønudviklingen. På den baggrund er Verner Sand Kirk, direktør i AK-Samvirke, der organiserer landets a-kasser, skuffet.
»Det er voldsomt. Nu bliver det ikke ligefrem lettere at overbevise folk om, at de skal tegne forsikring mod ledighed. Det går den helt forkerte vej«, siger han.
Enhedslisten er vred
Hos regeringens parlamentariske grundlag, Enhedslisten, tordner politisk ordfører Johanne Schmidt-Nielsen mod oplysningerne.
»Det er helt forrykt, at en socialdemokratisk ledet regering kan finde på at foreslå det. 13.000 kroner er rigtig, rigtig mange penge, man stjæler fra de mennesker. Det er rent tyveri«, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
LÆS OGSÅChokeret Johanne Schmidt-Nielsen: Skattereform er helt vild
Hun hæfter sig ved, at regeringspartierne kritiserede den daværende VK-regerings planer om at fastfryse overførselsindkomsterne i to år.
»Det er simpelthen et løftebrud. S og SF sagde fuldstændig klart til folk, der frygter en fyreseddel: ’I kan roligt stemme på os. Vi tager ikke penge fra jer’. Nu gør de præcis det«.
En kvart million undgår topskat
I løbet af de seneste dage er flere elementer i regeringens udspil dryppet i medierne. Nu står det også klart, at grænsen for topskat ifølge regeringen skal hæves med 58.000 kroner, så den ender på 467.000.
Det vil angiveligt flytte en kvart million danskere ud af topskatten.
LÆS MERERegeringen vil lade 250.000 danskere slippe for topskat
SF’s bagland er bekymret. Interne kritikere har forgæves krævet et møde i partiets landsledelse inden fremlæggelsen. De får i stedet et orienterende møde på fredag.
»Jeg er bekymret for den sociale slagside, hvis nogen på overførselsindkomst skal betale for meget af det her«, siger landsledelsesmedlem Meta Fuglsang.
SKRIVHvad synes du om regeringens skattereform?
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Folk springer igen i døden på berygtet elektronikfabrik
Flere selvmord på Foxconn-fabrik skaber nyt fokus på arbejdsforholdene hos producenten af Apple-produkter.
18. maj i billeder: 'Skyd efter benene'
Kræftens Bekæmpelse: Folk overhører de to vigtigste solråd
Forsvunden otteårig dreng er fundet i live
Efter en eftersøgning, der varede hele natten, er otteårig dreng nu fundet i live.
Dansk hitmager: Jeg blev degraderet til morgendame
Professor: Nedtur for Thorning kan snart være forbi
København er snart forbeholdt pampere og millionærer
Hovedstaden er ved at udvikle sig til at være en by udelukkende for de rigeste.
Cannes dag 4: Iransk instruktør imponerer med fransk skilsmissedrama
Real Madrid taber dramatisk pokalfinale
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
30. apr. KL. 14.19 TV Sigge Winther om SF: Det er som at se på et trafikuheld i slowmotion
Zenia Stampe politianmelder sig selv for slavehandel
Din nabos musikanlæg