Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Trepartsforhandlinger hyldes - på en dyster baggrund
Synkront. Mens finansminister Bjarne Corydon (S) måtte aflyse trepartsforhandlingerne blev Fælleserklæringen fra 1987 hyldet andetsteds på Christianborg. - Foto: FRANDSEN FINN
Fest i Folketinget for gamle forhandlere blev forstyrret af sammenbrud.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Trepartsforhandlinger
Kilde: Regeringsgrundlaget
Dagen i dag skulle egentlig have været en festdag for trepartsforhandlinger.
En stort anlagt fejring i Fællessalen på Christiansborg af 25-året for de berømte trepartsforhandlinger, der mundede ud i Fælleserklæringen, blev dog voldsomt forstyrret af dagens melding om, at regeringen har lagt trepartsforhandlingerne i graven.
LÆS OGSÅ Corydon: Regeringen holder kursen
Alligevel var smilene brede, grinene højlydte og anekdoterne lange hos paneldeltagerne og den fremmødte forsamling, der deltog i det historiske tilbageblik.
Fælleserklæringen skulle dengang forbedre konkurrenceevnen og forøge de private opsparinger for at opnå bedre beskæftigelse og nedbringe underskuddet på betalingsbalancen.
LÆS OGSÅ Corydon bekræfter: Forhandlingerne er døde
En lignende udfordring var årsagen til de forhandlinger med arbejdsgiverne og lønmodtagerne, som S-R-SF-regeringen havde satset på.
Politiken.dk har talt med tre af deltagerne fra dagens konference om deres syn på trepartsforhandlingerne gennem de seneste 25 år og dagens aktuelle sammenbrud.
Jørgen Rosted, økonom. Tidligere leder af økonomisk afdeling i Finansministeriet og departementchef i Erhvervsministeriet
Trepartsforhandlingerne er brudt sammen. Sætter det noget i kontrast i forhold til dengang?
»Nej, dengang gik tingene også sommetider i stå. Men jeg synes, at der er brug for, at de trepartsforhandlinger får en ny start. Det er måske slet ikke så dårligt, at det er stoppet. Så kan de begynde på en ny måde«.
LÆS OGSÅ Ekspert: Børsting er den store taber
»Jeg synes ikke, der var noget positivt projekt for trepartsforhandlingerne. Jeg er ikke overbevist om, at der er de problemer med arbejdsudbuddet, de siger. Selvfølgelig er der brug for kompetenceudvikling, men der er først og fremmest brug for, at der bliver skabt nogle jobs på en bedre måde«, siger han og tilføjer:
»Og hvis det kan komme meget bedre på dagsordenen efter et brud, så er det kun en fordel«.
Torben Möger Pedersen, administrerende direktør i Pension Danmark
Hvordan er det at være samlet i Folketinget i dag for at tænke tilbage på 1987?
»Jeg synes, det er vigtigt i en tid, hvor man netop bokser med at få et nyt sæt trepartsforhandlinger på sporet, at drage lære af den sidste store vellykkede tilsvarende proces, der fandt sted for 25 år siden og som førte til den historiske aftale i 1987, hvor man på samme tid fik indledt en periode, hvor Danmark fik forbedret konkurrenceevnen, der lagde grunden for den store beskæftigelsesvækst igennem 90’erne og fik løst problemet med den dengang for lille private opsparing«.
LÆS OGSÅ Enhedslisten glæder sig over sammenbrud i trepartsforhandlinger
Hvilke erfaringer kan man lære af?
»Når udfordringerne er tilstrækkeligt store, så er der i Danmark tradition for, at det politiske system finder sammen med ansvarlige oppositioner og leverer løsninger, som både på kortsigtede udfordringer, men i samme moment får løst de langsigtede strukturudfordringer. Det gjorde man for 25 år siden, og det håber vi, at man også vil tage til i 2012«.
»Der findes et stort behov for at finde løsninger på den korte bane og få Danmark tilbage på et vækstspor. Og på den lange bane, hvor vi ved, vi står over for nogle meget store udfordringer med arbejdsstyrkens kompetenceniveau og størrelse«.
Ole Tue Hansen, forbundssekretær i Dansk El-Forbund
Hvordan er det at hylde en trepartsaftale, mens en anden trepartsforhandling falder sammen?
»Vi har jo hørt på nogle af talerne herinde, at dengang i slutningen af 80’erne, der var der også perioder, hvor der var tryk på pause-knappen. Det kunne jo være, når man skal se det i bakspejlet, at det er en pauseknap. At der rent faktisk bliver sat gang i trepartsforhandlingerne igen inden for kortere eller længere tid«.
SKRIV Har regeringen svigtet?
»Så man kan om 25 år måske se tilbage på den her periode, hvor der blev indgået nye aftaler. Der kan være mange forskellige årsager - blandt andet taktiske og alt muligt andet til, at der er trykket på pauseknappen i dag. Det kan godt vise sig at være nyttigt til at få nogle andre temaer på banen, end lige feriedage og helligdage, så man kan få sat skub i forhandlingerne på nogle andre temaer«.
»Det er måske ikke så ubelejligt, at der bliver trykket på pauseknappen«.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
21. maj. KL. 10.37 TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra