Annonce
Annonce
Annonce
Politik 14. jun. 2012 KL. 10.38 opdateret 14. jun. 2012 KL. 10.56

Første parti forlader skatteforhandlingerne med regeringen

Regeringens udkast til en skattereform er »ubrugelig«, mener DF.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Regeringen mister muligheden for at gennemføre en skattereform med Dansk Folkeparti, der forlader de igangværende forhandlinger med finansminister Bjarne Corydon (S).

I en pressemeddelelse skriver oppositionspartiet, at det forlader forhandlingerne, fordi regeringens udkast til en skattereform er »ubrugelig, uretfærdig og socialt skæv«.

Partileder Pia Kjærsgaard og næstformand Peter Skaarup vil uddybe beslutningen på et pressemøde klokken cirka 11.30.

Indskrænker regeringens muligheder
Regeringen har fremlagt et udkast til en skattereform, som blandt andet hæver grænsen for, hvornår der skal betales topskat.

Samtidig vil regeringen hæve en række afgifter og skære i de offentlige ydelser til visse folkepensionister, hvilket har mødt stor skepsis fra Dansk Folkeparti.

LÆS MEREPia K. freder folkepension i skattereform

Når Dansk Folkeparti forlader skatteforhandlingerne betyder det, at S-R-SF-regeringen skal finde flertal sammen med enten Enhedslisten, Venstre eller et sammenrend af både Liberal Alliance og de konservative.

Ingen af delene ligger dog lige for.

Enhedslisten er utilfreds med, at regeringen vil lade overførselsindkomster som dagpenge, kontanthjælp og førtidspension stige mindre i de kommende år, end der er lagt op til.

FAKTA Her er regeringens udspil til en skattereform

Venstre forlanger yderligere skattelettelser, mens de konservative og Liberal Alliance også ser markant anderledes på en fornuftig skattepolitik.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken