Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





SF om Løkke-rejse: »Hvad fanden bilder Venstre sig ind?«
Omvej. »Nu rejser jeg til Rio«, sagde Lars Løkke Rasmussen i søndags, da han var på vej til lufthavnen. - Foto: Martin Lehmann
Skatteforhandlinger står stille, mens Venstre-formanden har taget en stor omvej for at nå til topmøde i Rio.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Politisk ordfører Jesper Petersen (SF) mener, at Venstre og Lars Løkke Rasmussen (V) har taget regeringen ved næsen og løjet for befolkningen i forbindelse med forhandlingerne om en skattereform.
»Jeg er målløs. Hvad fanden bilder Venstre sig ind? Først beder de regeringen om at sætte dansk politik i stå, fordi Løkke skal til topmøde i Rio, og i virkeligheden skal han på ferie i USA«, siger Jesper Petersen.
LÆS OGSÅLøkke kvittede skatteforhandlinger for at besøge datter i USA
Reaktionen kommer efter, at det tidligere i dag kom frem, at Lars Løkke Rasmussen ikke var taget til FN-topmøde i Rio, men derimod til Michigan for at besøge sin datter og hendes værtsfamilie.
Skuespil fra Venstre
Ifølge skatteordfører Jesper Petersen tegner det ikke godt for de fremtidige forhandlinger med Venstre og den tidligere statsminister.
»Det er utroværdigt og et forsøg på at manipulere med befolkningen - skattereformen er ret vigtig, men Venstre vil hellere komme med dårlige undskyldninger for ikke at ville forhandle«, siger Jesper Petersen.
LÆS OGSÅSocialdemokraterne opstiller liste med 18 andre 'Løkker'
»Regeringen har givet Venstre et tilbud og er kommet dem i møde, men for mig ligner det, at Venstre fra starten har besluttet sig for at blive i hængekøjen - det har været rent skuespil fra Venstres side«, fortsætter Jesper Petersen.
Jesper Petersen vil dog ikke afvise, at regeringen forsøger endnu en omgang forhandlinger med Venstre om en skattereform.
SF: Taget i en løgn
Oplysningerne om Lars Løkke Rasmussens tur kom frem, da han sidst på eftermiddagen lavede en Facebook-opdatering, hvor han berettede om sin rejse til USA.
Ifølge flere medier kom opdateringen først, da Ekstra Bladet havde forhørt sig om Løkkes omvej til USA hos Venstre.
LÆS OGSÅEnhedslisten klar til at lempe topskatten med 30.000 kroner
»Venstre er blevet taget med bukserne nede - nu prøver de at rede det ved, at han selv går til bekendelse. Men det er ikke kønt, at han bliver taget i en løgn over for befolkningen«, siger Jesper Petersen.
S: Krumspring når nye højder
Hos Socialdemokraterne vil den politikske ordfører, Magnus Heunicke, ikke kommentere Lars Løkke Rasmussens private rejseplaner.
»Venstres vilje til at forhandle skat er noget flosset - de er åbenbart ikke parate til at forhandle med regeringen. Det er uforståeligt«, siger Magnus Heunicke.
Hvad siger det om Lars Løkke Rasmussens og Venstres prioriteter, at Løkke tager så tidligt af sted til FN-topmøde i Rio?
»Det billede, der står tilbage, er et Venstre og en tidligere statsminister, der er meget optaget af det taktiske spil. De er uhyre optaget af ikke at indgå et forlig om en skattereform«, siger Magnus Heunicke.
»Lars Løkkes krumspring når nye højder«, slutter Magnus Heunicke.
På Facebook afviser Lars Løkke Rasmussen kritikken.
»Regeringen har kendt min rejseplan siden vores første møde for 29 dage siden. Af samme grund har finansministeren og jeg 'lagt arm' for at prøve at tilvejebringe en fælles forhandlingsramme inden min rejse. Det lod sig desværre ikke gøre, og det beklager jeg«, skriver V-formanden.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Scotland Yard har gennemsøgt seks hjem i forbindelse med brutalt drab på soldat.
Praktiserende læger begynder at indsamle ydernumre
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Bag facaden: Hvordan man sælger 'Projekt Blåhval' i Cannes
Der snakkes filmprojekter, udveksles håndtryk og laves deals på Croisetten.
Teleselskab trækker sig fra Facebook
Er Danmark det syge barn i sengen?
Regeringen vil falde, hvis den ikke gør sig tanker om jobskabelse inden valget.
Forsvarsminister: Sag om fange-video er meget beklagelig
Nick Hækkerup beklager men vil ikke love, at fejl får konsekvenser.
Suveræn Giro-konge klarer også et ekstra pres
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
21. maj. KL. 10.37 TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra