Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Kommentatorer: Løkke er blevet presset til nye forhandlinger
Venstre er blevet svækket af dagens kursskifte, vurderer kommentatorer.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Venstres kovending i forhandlingerne om en skattereform er resultatet af pres fra både bagland og erhvervsliv.
Det vurderer to kommentatorer, der begge har været rådgivere for den tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen (V).
»Der har været et massivt pres fra Venstres bagland og i særlig grad erhvervslivet. De kan ikke forstå, hvad der foregår. Erhvervsliv og politik er to helt forskellige størrelser, og erhvervslivet kigger på resultatet og politikerne på processen«, siger den politiske kommentator Michael Kristiansen til politiken.dk.
LÆS OGSÅNu vil Løkke alligevel gerne forhandle skat
Og TV2's politiske analytiker, Henrik Qvortrup, bakker op:
»Lars Løkkes bagland har ikke kunnet forstå, hvorfor det ikke er bedre at få nogle skattelettelser end slet ingen skattelettelser. Det, at Lars Barfoed (K) desuden var ved at indtage scenen som eksponenten for borgerlige stemmer, der arbejder, har været uholdbart for Løkke«, siger Henrik Qvortrup.
Uholdbart for Løkke
Reaktionerne kommer ovenpå V-formandens udmelding fra FN-topmødet i Rio de Janeiro om, at Venstre nu er klar til nye forhandlinger med regeringen.
»Det, Lars Løkke Rasmussen (V) her til aften har foretaget sig, er en af de større retræter i den politiske danmarkshistorie. Han gør det, fordi hans position i stigende grad var uholdbar. Han var malet op i et hjørne. Han havde tabt fortællingen om, hvem der i givet fald ville have ansvaret for, at danskerne ikke fik skattelettelser«, siger Henrik Qvortrup.
LÆS OGSÅSF om forhandlingscirkusset: Man bliver rundtosset af Venstre
Ifølge Michael Kristiansen er det ikke lykkedes Venstre at kommunikere ud, hvorfor de ikke har ønsket at deltage i forhandlingerne.
»Når man kigger på Venstre de sidste otte til ti dage, virker det som om, at de har haft en forventning om, at regeringen ville brase sammen, hvis den ikke kunne lave en skatteaftale med Venstre. Der har de simpelthen forregnet sig. Nu kommer de så rendende i sidste øjeblik og prøver at kaste sig ind over forhandlingsbordet«, siger Michael Kristiansen.
Reel forhandlingsvilje
Henrik Qvortrup vurderer, at der i dagens nye melding fra Venstre ligger en reel imødekommelse af regeringen.
»Lars Løkke står ikke længere så fast på, at det er Venstres udspil, som er udgangspunktet for forhandlingerne. Hans tale om kompromisser betyder, at der er åbent for reelle forhandlinger. Jeg siger ikke, at det ender med en aftale mellem Venstre og Regeringen, men spillet er nu åbent«, siger Henrik Qvortrup.
Hvad har hele forløbet om skattereformen betydet for Venstre og Lars Løkke Rasmussen?
»Der var ved at brede sig et indtryk af en Venstreformand, der nok talte om skattelettelser, men som reelt ikke ønskede at indgå en aftale, medmindre, man fik alt, hvad man ønskede og lidt mere til«, siger Henrik Qvortrup.
LÆS OGSÅCorydon: Venstre er hjerteligt velkomne
Michael Kristiansen vurderer, at Venstres forhandlingsstyrke ved de nu genoptagede forhandlinger er svækket efter det noget tumultariske forløb.
»Nu må vi se, hvor det her ender, men Venstre har fået skrammer i den her sag - det er der ingen tvivl om, men om, det bliver til ar, er for tidligt at sige«, siger Michael Kristiansen.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
PET og Bødskov vil drive klapjagt på danske krigere i Syrien
PET kender til mindst 65, som har kæmpet i Syrien. Regeringen vil forhindre dem i at rejse og straffe de hjemvendte.
Uventet aftale: Fagbevægelsen og regeringen er enige om milliardplan
Nye regler kan gøre alle tatoveringsfarver ulovlige
Kommentatorer: Corydon og Thornings fødseldagshilsen til Nyrup er sjov og stilfuld
Landets kommentatorkorps er uenig med dem, der kalder fødselsdagsvideo pinlig.
Enhedslisten udfordrer partierne i København: Hvem betaler jeres valgkamp?
Højrefløjen i København er imponeret over Enhedslistens budget for kommunalvalget.
Er Obama helt alene i verden?
Verdensbanken advarer: Klimaforandringer rammer snart verdens fattigste
Tørke, oversvømmelser og storme vil i løbet af 20 år ramme u-landene hårdt.
Ny dokufilm udstiller Wikileaks-stifters hemmeligheder
Regeringen vil sende officerer til FN-styrken i Mali
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
98-modellen
Frem til kommunalvalget i november vil politiken.dk benytte sig af 98-modellen til at forsøge at pege på de mest sandsynlige udfald af valget. Modellen er udviklet af bachelor i statskundskab Martin Vinæs Larsen, der underviser i statistik på Københavns Universitet.
Læs mere: 98-modellen
Seneste TV Politik
19. jun. KL. 21.01 TV Bedøm selv: Se Corydon og Thornings omdiskuterede fødselsdagsvideo
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Bedsteforældre for asyl
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kommunistisk Parti i Danmark
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kunstnere for fred
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: De danske småøer
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog