Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Enhedslisten har buret sig inde på Christiansborg
Hovedbestyrelsen raser over skatteaftale, mens folketingsgruppen har lukket døren til partiværelset.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Mens blå blok jubler over skatteaftalen, som netop er indgået mellem regeringen, V og K, har Enhedslisten lukket sig inde på gruppeværelset på Christiansborg.
For en blå skatteaftale vækker ikke begejstring hos regeringens støtteparti, som indtil for få dage siden sad med ved forhandlingsbordet.
Det er blandt andre partiets ledende folketingsmedlemmer Johanne Schmidt-Nielsen, Frank Aaen og Pernille Skipper, der lige nu befinder sige i gruppeværelset.
Ifølge politiken.dk's oplysninger er de sammen med andre partimedlemmer ved at planlægge, hvordan de skal formidle deres reaktion på skatteaftalen til den ventende presse.
Politiken.dk's reporter på Christiansborg, Niklas Rehn, fortæller, at alle døre til gruppeværelset er lukket, og at persiennerne er rullet helt ned.
Rådden aftale
Selv om der endnu ikke er kommet nogen reaktion fra Enhedslistens partitop, så raser medlemmer fra partiets hovedbestyrelse allerede over skatteaftalen.
LÆS OGSÅRegeringen har indgået bred skatteaftale med V og K
»Det lyder råddent det her. Med udsigten til en blå skatteaftale er der ingen tvivl om, at det, der kommer til at ske nu, bliver rigtig skidt«, siger Hans Jørgen Vad til politiken.dk
Skidt behandling
Hovedbestyrelsesmedlem Bjarne Thyregod er heller ikke glad for den endelige skatteaftale. Han er samtidig utilfreds med regeringens opførsel under forhandlingerne.
»Det er en dårlig måde at behandle deres parlamentariske grundlag på«, siger han til politiken.dk.
Også hovedbestyrelsesmedlem Michael Hertoft er hurtig til at udtrykke sin utilfredshed.
»Det er selvmord fra Helle Thornings side«, siger han.
LÆS OGSÅThor Möger om skatteaftale med de blå: »Jeg er tilfreds«
Klokken 20.00 holder Enhedslisten pressemøde, hvor Johanne Schmidt-Nielsen vil fremlægge partiets holdning til skatteaftalen.
Finansminister Bjarne Corydon (S) oplyser, at aftalen er identisk med det udspil, som regeringen har fremlagt bortset fra en yderligere sænkning af rentefradragsretten og en ændring af folkepensionen.
LÆS OGSÅEnhedslisten advarer regeringen mod Venstre
Corydon kalder aftalen »historisk« og glæder sig over, at aftalen er udtryk for »ægte, bredt samarbejde om noget svært. Det er lykkedes, og det er jeg fantastisk stolt over«, siger han.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Hver tredje spiser kødpålæg, der er for gammelt
Minister vil nu undersøge, om der er brug for mere oplysning på området.
Assads redningsplan fører til etnisk udrensning ved kysten
Blodige massakrer i sunnimuslimske byer skaber frygt for, at det syriske regime er ved at planlægge en alawittiskministat ved kysten.
Københavns Politi om i morgen: Det bliver bøvlet
27,7 grader: Sommervejret har for alvor ramt Danmark
Men det er om at nyde det, for tirsdag går vi fra sommer til efterår, siger DMI.
Mini Maraton: Laura har lært at løbe lettere
Filmselskab pudser advokater på rival i strid om kokkefilm
Fyret mestertræner sætter helsides annonce i avisen
Roberto Mancini vælger en utraditionel måde at sige farvel til Manchester City på.
Popfans varmer op til grandprixbrag midt på Øresundsbroen
18. maj-udstilling er et »følsomt emne« for politiet
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
30. apr. KL. 14.19 TV Sigge Winther om SF: Det er som at se på et trafikuheld i slowmotion
Farlige riskiks skal prompte afleveres til destruktion
Din nabos musikanlæg