Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Sass: PET's konklusion er forkert
Foto: DRESLING JENS
Jeg har ikke følt mig truet af nogle mennesker, siger Henrik Sass Larsen.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Henrik Sass Larsen kan ikke genkende Politiets Efterretningstjenestes vurdering af, at han skulle have følt sig truet og have haft brug for en bodyguard.
Det siger Henrik Sass Larsen, efter at han i dag fik aktindsigt i PET's notat, der ligger til grund for hans manglende sikkerhedsgodkendelse som minister.
Efterfølgende offentliggjorde gruppeformanden notatet, som han mener, ikke indeholder noget nyt i forhold til de oplysninger, han tidligere selv har fremlagt.
»Jeg har ikke på noget som helst tidspunkt følt mig truet af nogle mennesker, så derfor har jeg ikke haft behov for, at der var nogle, der beskyttede mig«, siger Henrik Sass Larsen til TV2.
»PET's konklusion er forkert, men de kunne prøve og bringe bevis for det. De kunne have konfronteret mig og spurgt om det her«, siger Henrik Sass Larsen ifølge Ritzau.
Truet til at gå
PET beskriver i notatet blandt andet en telefonsamtale - formentlig mellem den tidligere socialdemokratiske lokalpolitiker Tommy Kamp og rockeren Torben Ohlsen Jensen, bedre kendt som Suzuki-Torben - som baggrund for vurderingen om, at Henrik Sass Larsen skulle have følt sig truet.
LÆS MEREHer er PET's notat om Sass
I telefonsamtalen spørger Tommy Kamp rockeren Suzuki-Torben, om han ikke kan komme ned på Hugo's Vinkælder i Køge.
Her sidder Tommy Kamp sammen med sin ven og partikollega Sass Larsen, og de har ifølge Tommy Kamps oplysninger haft kontakt til nogle, som har forsøgt at true dem til at forlade stedet.
I en anden telefonsamtale dagen efter mellem Suzuki-Torben og en såkaldt prospect fra Bandidos bekræftes det, ifølge PET's vurdering, at der har fundet en episode sted på Hugo's Vinkælder, og at Suzuki-Torben skulle være bodyguard for de to politikere.
Mistede ministerpost
PET's sikkerhedsvurdering af Henrik Sass Larsen betød, at han gik glip af en ministerpost i forbindelse med regeringsskiftet i september sidste år.
Om det, siger Henrik Sass Larsen.
»Det har jeg lagt afstand til nu. Det var i sin tid, det skete. Nu er jeg kommet videre. Og jeg er glad igen. Jeg er især glad i dag, fordi jeg kan fremlægge det her papir, som viser at der ikke er mere at komme efter. At det var det, der var årsag til at jeg ikke kunne blive sikkerhedsgodkendt«, siger Henrik Sass Larsen til TV2.
LÆS MEREOmbudsmanden udtaler alvorlig kritik af to ministerier i Sass-sag
Henrik Sass Larsen har fået aktindsigt i notatet i dag, efter at Folketingets Ombudsmand udtalte, at Statsministeriet og Justitsministeriet har begået »meget væsentlige fejl«.
Ombudsmanden kritiserede håndteringen af Sass' anmodning om aktindsigt i notatet fra PET, som han kun har fået lov til at læse en enkelt gang.
Samtidig lagde ombudsmanden op til, at Justitsministeriet skulle vurdere, om det var rimeligt, at Henrik Sass Larsen var pålagt tavshedspligt.
Det var politikeren selv, der klagede til ombudsmanden over, at Justitsministeriet nægtede at udlevere afgørelsen.
Sass Larsen offentliggjorde i oktober sidste år selv indholdet af de sms'er, han havde sendt til Suzuki-Torben.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Booking på nettet skal sikre kvalificerede lærervikarer
Københavns Kommune sier uuddannede lærervikarer fra.
Amerikansk whistleblower søger asyl i Island gennem mellemmand
DMI varsler skybrud og tordenbrag i dag
Er alle præsidenter berlinere?
Barak Obama er ikke den første amerikanske præsident, der besøger Berlin
Lan Doky og Claus Meyer åbner spritny jazzklub med tre restauranter (og to barer)
Uden mægler: Nu går det hurtigere med at sælge boliger selv
Naboer ignoreres i historisk metrosag
Metro-byggeriets naboer høres ikke, når afgørelse om erstatninger træffes.
Sygeplejersker kræver erstatning for nødberedskab
Etisk Råds formand vil give unge ret til fri abort
Kvinder over 15 år skal selv bestemme, om de vil have abort, mener Jacob Birkler. Politikere og Sex og Samfund er åbne for debat.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
98-modellen
Frem til kommunalvalget i november vil politiken.dk benytte sig af 98-modellen til at forsøge at pege på de mest sandsynlige udfald af valget. Modellen er udviklet af bachelor i statskundskab Martin Vinæs Larsen, der underviser i statistik på Københavns Universitet.
Læs mere: 98-modellen
Seneste TV Politik
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Bedsteforældre for asyl
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kommunistisk Parti i Danmark
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kunstnere for fred
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: De danske småøer
15. jun. KL. 16.24 TV Morten Dahlin: »Stop med at se ned på dem, der har succes«
Rejsekortet afløser Dankortet
Hvad der skal til for at udløse en demonstration