Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Thorning udskyder afstemning om EU-forbehold
Skepsis. Statsminister Helle Thorning-Schmidt har svært ved at se Danmark i en bank- og finansunion. - Foto: DRESLING JENS
Thorning lover ikke længere folkeafstemning i denne regerings tid.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Afstemning
Ønsker du en afstemning om et eller flere af de danske EU-forbehold?
Ja
Nej
Ved ikke
To dage før et afgørende topmøde, hvor eurolandene tager skridt til et langt tættere samarbejde, lægger statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) afstand til dansk deltagelse.
»Jeg har svært ved at se, at danske skatteborgere skal hæfte for gæld i andre lande«, siger Thorning, som dermed for første gang erklærer sig åbenlyst skeptisk over for nye planer om en bankunion og en finanspolitisk union.
Statsministeren mener også, at der på grund af eurokrisen er så meget »uro og usikkerhed« om det europæiske projekt, at det kan vare flere år, før danskerne igen kommer til folkeafstemning om EU.
DEBAT Vil du stemme om de danske EU-forbehold?
Og det gælder ikke kun euroen, men også det hurtige opgør med de danske forbehold for retspolitik og forsvar, som regeringen ellers havde lovet.
For meget turbulens
»Retsforbeholdet har enorm betydning for Danmark. Den diskussion skal vi have på et tidspunkt, men først er vi nødt til at have en vis ro om det europæiske projekt«, siger statsministeren i et interview med Politiken.
LÆS OGSÅ Justitsministeren: Retsforbeholdet er en klar håndsrækning til de kriminelle
Kan du stadig love, at vi får en folkeafstemning om rets- og forsvarsforbeholdet i denne regeringsperiode?
»Det står i vores regeringsgrundlag, fordi vi mener, det er vigtigt. Men vi skal tage folkeafstemningen på det rigtige tidspunkt. Og i øjeblikket er der meget turbulens om, hvad der sker i Europa«.
Du vil ikke bekræfte, at det bliver i denne regeringsperiode?
»Det vil vi utrolig gerne, fordi vi mener, det er vigtigt. Men det kræver en vis ro omkring det europæiske projekt«, siger statsministeren op til EU-topmødet på torsdag og fredag, som afslutter det danske formandskab.
Enhedslisten er begejstret
På dagsordenen står et forslag fra EU’s præsident, Herman Van Rompuy, om en bankunion og på lidt længere sigt en finanspolitisk union med fælles hæftelse for statsgælden og centralisering af den økonomiske politik i Bruxelles.
Planerne griber så langt ind i den nationale suverænitet, at selv Tyskland drøfter en folkeafstemning – i givet fald den første tyske EU-afstemning nogen sinde.
»Nu er der startet en traktatdiskussion, som vil tage energi og fokus i de kommende år. Jeg siger det ikke på en negativ måde, jeg har stor forståelse for, at eurolandene gerne vil udbedre manglerne«, siger Helle Thorning-Schmidt.
Venstres ordfører, Lykke Friis, er enig i, at det er svært at spørge danskerne om EU, når der er usikkerhed om samarbejdets grundlag.
»Men jeg tror, at hovedforklaringen er indenrigspolitisk. Vi har haft så mange løftebrud, at regeringen ville stå med et alvorligt troværdighedsproblem i en folkeafstemning«, siger Friis.
Enhedslisten er derimod begejstret. »Det er ingen hemmelighed, at vi er meget imod at ophæve forbeholdene«, siger partiets ordfører, Nikolaj Villumsen.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Håndsrækning: Afghanske tolke kan søge asyl i Danmark fra hjemlandet
Forsvarsminister Nick Hækkerup har præsenteret en løsning, der skal tage hånd om tolke, der arbejder for Danmark.
Refn i Cannes: At lave film er ligesom at have sex
Thorning & Co. presser »genstridige« skattely
Derfor søger jeg ulønnet arbejdskraft
Frivilligt arbejde er en realitet og en vigtig del af dansk politik.
Topmodels sag ændrer skatteregler
DF afbryder skoleforhandlingerne
Forhandlingerne af skolereformen er udskudt til i morgen, efter at DF har bedt om en tænkepause.
Fodboldredaktøren: Et helt nyt forårshold i en mærkelig Superliga
Esbjergs højdespringere på tabellen har to spillere på Politikens hold, ligesom FC Midtjylland og Brøndby.
Hvorfor abonnement på politiken.dk
Hver fjerde kræftdødsfald skyldes underernæring
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
21. maj. KL. 10.37 TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
Golfchef indrømmer: Forbyder støttet putning fordi det gør det umuligt at afsløre afdøde golfspillere
De fem hyppigst delte statusopdateringer