Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Minister: Reformen er meget andet end en spareøvelse
Aftale. »Reformen sikrer, at vi nu kan hjælpe tusindvis af mennesker«, siger beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S), efter regeringen i dag har indgået en ny reform om fleksjob og førtidspension. - Foto: FINN FRANDSEN (arkiv)
Reform af fleksjob og førtidspension er et opgør med mange års passivitet, siger beskæftigelsesministeren.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:»Vi tager livtag med et samfund, der i alt for mange år har givet op overfor mennesker, der kunne få et perspektiv på deres tilværelse med en ordentlig indsats«.
Det siger beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) om den reform af førtidspensionen og fleksjobordningen, som hun har indgået aftale om med Venstre, de konservative og Liberal Alliance.
»Det er en falliterklæring, når vi førtidspensionerer unge mennesker, når vi faktisk kan give dem et livsforløb med et ordentligt perspektiv«, siger Mette Frederiksen:
»Reformen sikrer, at vi nu kan hjælpe tusindvis af mennesker, der i dag vil få en førtidspension, men ikke en ordentlig tålmodig omsorgsfuld socialfaglig indsats«, siger hun.
LÆS OGSÅEnhedslisten: Nu sparker regeringen til de svage igen
Fuldt indfaset vil indsatsen få tilført 1,4 milliarder kroner.
Kræver stor indsats
Der etableres rehabiliteringsteams, der skal støtte op om de unge, som vil få én kontaktperson og ikke længere skal løbe spidsrod mellem forskellige myndigheder.
»Jeg har mødt mange førtidspensionister, der gerne vil have mere indhold i deres liv. Jeg har også set store service- og produktionsvirksomheder, der har den rummelighed, der skal til for at give svage en chance på arbejdsmarkedet«, siger Mette Frederiksen.
Beskæftigelsesministeren er ikke blind for, at forandringerne vil kræve en meget stor indsats.
»Vi taler om meget syge og sårbare mennesker. Vejen til arbejdsmarkedet er rigtig lang. Det kan kræve en ordentlig indsats i mange år, før de når hen til at kunne tage en uddannelse«, siger Mette Frederiksen.
Hun erkender, at reformen vil kræve en stor indsats af arbejdsmarkedets parter, af kolleger og af offentligt ansatte.
»Men det er en reform med klare socialpolitiske forbedringer, og derfor er det meget andet end en spareøvelse«, siger Mette Frederiksen.
FAKTAHer er aftalens hovedpunkter
Ministeren vedkender sig, at reformen også giver et bidrag til den økonomiske holdbarhed.
»Vi rykker på den socialpolitiske dagsorden samtidig med at vi fremtidssikrer«, siger Mette Frederiksen.
I dag er 247.000 personer på førtidspension. Det koster samfundet 42,6 milliarder årligt.
ritzau
Se også
Konkurrencestyrelsen advarer lægerne: Pas på, I risikerer at komme i fængsel
Lægerne skal passe på, at de ikke kommer i fedtefadet, siger kontorchef.
Direkte fra Berlin: Obamas tale ved Brandenburger Tor
Coop finder 20 kilo kokain mere i bananer
Dyrere boliglån og mindre pension: Derfor er amerikansk rentemøde i aften vigtigt for dig
Den amerikanske centralbanks melding kan få indflydelse på privatøkonomien.
Riis vender tomlen ned: Ingen danske ryttere på Tour-holdet
Skolereformen fejler fundamentalt på musikområdet
Trafikselskaber: Vi behøver mere tid
Kunderne er ikke trygge ved rejsekortet, mener Metroselskabet.
Støjhelvede ødelægger otte år af børnenes liv
København giver 10 millioner til grandprix-folkefest
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
98-modellen
Frem til kommunalvalget i november vil politiken.dk benytte sig af 98-modellen til at forsøge at pege på de mest sandsynlige udfald af valget. Modellen er udviklet af bachelor i statskundskab Martin Vinæs Larsen, der underviser i statistik på Københavns Universitet.
Læs mere: 98-modellen
Seneste TV Politik
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Bedsteforældre for asyl
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kommunistisk Parti i Danmark
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kunstnere for fred
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: De danske småøer
15. jun. KL. 16.24 TV Morten Dahlin: »Stop med at se ned på dem, der har succes«
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog