Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Udskældt socialdemokrat: Jeg står inde for hvert et ord om Thorning
Socialdemokraten fortryder ikke, at han foreslog Thorning at undskylde.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det socialdemokratiske folketingsmedlem Bjarne Laustsen fastholder, at statsminister Helle Thorning Schmidt (S) bør undskylde regeringens første tid over for den danske befolkning.
Påstanden faldt første gang tidligere i dag, da den stod at læse i Laustsens nyhedsbrev, som ifølge ham selv er henvendt til hans bagland i Nordjylland.
Men for første gang var det i dag ham selv, som skulle trykke på 'send' knappen, og ved en fejl kom han til at koble DR Nordjylland ind som modtager. De sendte historien videre i ombud.
LÆS OGSÅS-folketingsmedlem til Thorning: Sig undskyld til danskerne
»Jeg har lavet det nyhedsbrev i 20 år, uden at nogen medier har interesseret sig for det. Jeg ser det som et internt nyhedsbrev, som primært er henvendt til mit bagland«, siger politikeren.
Ingen skulle have haft nyhedsbrev
Forslaget til statsministeren om at undskylde har fyldt godt i den politiske debat i dag og fik betegnelsen tåbeligt af socialdemokraternes fungerende politiske ordfører John Dyrby Paulsen.
Siden har Bjarne Laustsen ikke villet uddybe de fragmenterede udsagn, som DR Nordjylland valgte at citere fra nyhedsbrevet.
Ingen kommentarer, har det lydt over for stort set alle landsdækkende medier, ud over Ekstra Bladet, hvor Laustsen kalder nyhedsbrevet for et »internt diskussionsoplæg«, som ikke skulle have været ude i pressen.
LÆS OGSÅArtiklen hos Ekstra Bladet (eksternt link)
»Der var ingen, der skulle have haft det«, siger Laustsen til Ekstra Bladet.
Intern skrivelse var offentlig
Nærmere adspurgt medgiver Bjarne Laustsen dog, at skrivelsen ikke var mere intern, end at der var tale om et helt regulært nyhedsbrev, som alle kan tilmelde sig, også medier.
Det er der bare ingen medier, som har gjort, siger han, og tilføjer at det ikke ligger på hans hjemmeside, fordi den ikke har været opdateret i længere tid.
Han vil dog ikke fortælle nærmere om, hvad konteksten er for, at statsministeren bør undskylde, da han er på vej ud af døren.
»Jeg står inde for hvert et ord«, siger han dog, på spørgsmålet om hvorvidt han stadig kan stå på mål for indholdet.
Ingen kommentarer til kritik
Bjarne Laustsen siger samtidig at han har fået adskillige positive tilkendegivelser efter sit opsigtsvækkende budskab.
Hvad siger du til John Dyrby Paulsens mening; at forslaget er decideret tåbeligt?
»Det har jeg ingen bemærkninger til overhovedet. Han får jo ikke engang nyhedsbrevet«, siger Laustsen.
Men hvorfor må vi ikke se hele nyhedsbrevet?
»Du kunne jo bare have tilmeldt dig. Mere besværligt er det ikke«, siger politikeren, som dog lover at videresende skrivelsen til politiken.dk i morgen.
Undskyldning er bedste medicin
Dermed er det endnu ikke muligt at sætte det citat i kontekst, som DR Nordjylland satte dagsorden med tidligere på dagen, og som Dyrby Paulsen betegnede med ordene »det er et tåbeligt forslag«.
LÆS OGSÅS-toppen skyder forslag om Thorning-undskyldning ned
Her mener Laustsen, at regeringen gør det rigtige og gør det godt. Men der er rigtig mange ting, der er gået galt.
»Det tror jeg skyldes, at vores ny kvindelige statsminister Helle Thorning-Schmidt frisk og frejdigt udråbte valgresultatet som en sejr, hvad det ikke var, fordi Socialdemokratiet havde tabt de sidste tre valg i træk«, skriver han.
»Hvis hun ville spørge mig til råds for at rette op på det flossede image og den elendige start på reformer, der er nødvendige, ville jeg simpelthen foreslå, at hun gik ud og sagde undskyld til den danske befolkning. Det tror jeg ville være den allerbedste medicin«, ifølge DR Nordjyllands citat.
Se også
Offer for politiskud: Jeg vidste ikke, jeg havde en kugle i knæet
Jacob Fessel var gal over EU-afstemningen og meldte sig bagefter til den ekstreme venstrefløj.
Folk springer igen i døden på berygtet elektronikfabrik
Forsvunden otteårig dreng er fundet i live
Efter en eftersøgning, der varede hele natten, er otteårig dreng nu fundet i live.
Kræftens Bekæmpelse: Folk overhører de to vigtigste solråd
Solcreme er ikke beskyttelse nok, når du kaster dig ud under pinsesolen.
Professor: Nedtur for Thorning kan snart være forbi
Dansk hitmager: Jeg blev degraderet til morgendame
Liderlige Cirkusrevyen leverer årets komiske møgfald
Hvad mere kunne man ønske sig af årets forestilling? Lidt større risikovilje.
København er snart forbeholdt pampere og millionærer
Cannes dag 4: Iransk instruktør imponerer med fransk skilsmissedrama
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
30. apr. KL. 14.19 TV Sigge Winther om SF: Det er som at se på et trafikuheld i slowmotion
Zenia Stampe politianmelder sig selv for slavehandel
Din nabos musikanlæg