Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





SF vil bløde optjeningskravet til dagpenge op
SF vil se på mulighederne for at gøre det lettere for arbejdsløse.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:SF lufter nu muligheden for, at regeringen kan lempe reglerne for optjening af dagpenge for at imødekomme nogle af de helt op til 30.000 arbejdsløse, der risikerer at miste retten til dagpenge næste år.
SF's formand, udenrigsminister Villy Søvndal, fastslår, at regeringen skal gøre noget for at hjælpe de ledige ud af kniben.
Og ifølge partiets politiske ordfører, Jesper Petersen, kan det være en mulighed at ændre på kravet om, at arbejdsløse efter de nye regler skal have arbejde et helt år for at genoptjene retten til dagpenge.
»Vi kan se på, hvor lang genoptjeningsperioden skal være. Om der skal være en mere glidende indfasning, eller om andre ting måske skal tælle, når man optjener ret til dagpenge«, siger Jesper Petersen.
Finansiering skal på plads
Han understreger, at partiet ikke har lagt sig fast på metoden endnu.
»Der er forskellige greb, vi kan tage i brug. Vi må finde ud af, hvad der er mest effektivt, og hvad vi kan finde finansiering til«, siger den politiske ordfører.
Jesper Petersen er bekymret over de nye tal fra a-kassernes brancheorganisation, der viser, at 20.000-30.000 mennesker risikerer at miste retten til dagpenge næste år, så de må søge og måske få den meget lavere kontanthjælp.
»Det er et meget højt tal. Mister man retten til dagpenge, men har en ægtefælle, der har et job, eller man har lidt friværdi i huset, så kan man faktisk heller ikke få kontanthjælp«, siger Jesper Petersen.
LÆS OGSÅSøvndal står fast: Der skal findes en løsning på dagpengeproblemet
Kun et fåtal af de arbejdsløse kan få bistandshjælp, hvis de mister dagpengene, påpeger formanden for juristerne og økonomerne i Djøf, Lisa Herold Ferbing.
Dansk Metal oplyser, at mere end hver tredje af forbundets ledige medlemmer står til at miste dagpengene efter nytår, når den nye ordning træder i kraft.
ritzau
Se også
Forsvarschef nægter at udspørge soldater
Peter Bartram mener ikke, at folk har handlet i ond tro i sag om fangevideo.
Råd til gravide: Spis rigeligt med jod og få klogere børn
Principiel dom: Pressede kommuner kan svinge sparekniven over hjemmehjælpsmodtagere
Verdensrekord: Nordmand interviewer på andet døgn
Interview har efter 26 timer rundet præsidenter, religion og erektion.
Korsbæk bliver genskabt nord for København
Terror i London: Var bevæbnede betjente for sent fremme?
Danmark er blevet gennemblødt
Se hvilke byer der blev hårdest ramt af regnen.
Bayern-nøgle frygter at blive stemplet som taber
Politiken.dk i Stockholm: Unge indvandere føler sig dårligt behandlet
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
21. maj. KL. 10.37 TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
David Beckhams søn bliver professionel: Hans nye klub investerer massivt i stylister
Andel af folk der arbejder hjemmefra